160 YILDIR YERİ DEĞİŞTİRİLEMEYEN MERDİVEN
Gezi Kudüs Mimari

160 YILDIR YERİ DEĞİŞTİRİLEMEYEN MERDİVEN

Kudüs’te Mescidi Aksa’ya yakın bir mesafede bulunan Kıyamet Kilisesi tüm Hristiyan mezheplerce ortak olarak kullanılan ve önemi kabul edilen bir yapıdır. Hristiyanlarca Hz.İsa’nın çarmıha gerilip defnedildiği yer olarak bilinmektedir. Defnedildikten sonra göğe yükseldiğine inandıkları Hz.İsa’nın, yine bu mekanda yeryüzüne inip, Hristiyanlığı egemen kılacağına inanılmaktadır.

Kıyamet Kilise Dış Görünüm

Dünya genelindeki tüm Hristiyanlar, 335 yılında inşa edilen bu yapıya gelerek hac görevlerini yerine getirmektedir.
Tüm bu özellikler yapıya Hristiyanlar nezdinde ayrı bir önem katmaktadır. Şüphesiz bu öneme binaen her mezhep, yapıya dair daha fazla söz sahibi olmak, hizmetinde bulunmak gayretindedir. Zaman zaman bu hizmet ve sahip olma isteği mezhepler arasında gerginliğe sebep olmaktadır.

Kıyamet Kilise Avlusu

Büyüyen gerginliklere ilk müdahale 1757 senesinde Osmanlı Padişahı 3.Mustafa’nın yazdığı “statüko” isimli ferman ile geldi. Kilisenin temizlik ve bakım işleri Ortodoks, Katolik, Ermeni ve Süryani Kiliseleri arasında eşit olarak dağıtıldı. Kilise avlusunu Ortodokslar, merdivenleri ise Katolikler temizleyecekti.

“Statüko” ile 100 yıl süren barış yerini tekrar anlaşmazlığa bırakmıştı. Kilisenin önünde yer alan avlu ile avluyu sokağa bağlayan merdiven basamaklarının temizliğinin kime ait olacağına dair 1852 senesinde Ortodoks ve Latin Katolik mezhepleri arasında kavga çıkmıştı. Basamakların en altta olanı bir taraftan bakıldığında basamak olarak görülürken, diğer taraftan bakıldığında ise avlunun bir parçası olarak görülmekteydi.

Kıyamet Kilisesi Sokağa Çıkan Merdivenler

Konu dönemin padişahı 1.Abdülmecid’e iletildiğinde, sultan bir ferman yayınlar;

“Kutsal mekanlara ben geleceğim, milimi milimine kimin nereyi temizleyeceğini ben belirleyeceğim. Bundan sonra da bir taşı yerinden oynatan kafasını yerinden oynatmıştır. Biline…”

Ferman Kudüs’te okunurken bir Ermeni papaz, kilisenin ön cephesindeki pencereleri, duvara dayadığı Lübnan sedirinden yapılma ahşap bir merdiven yardımı ile temizlemekteydi. Ferman okunur okunmaz Ermeni papaz aşağı indirildi ancak merdiveni yerinden oynatmaya kimse cesaret edemedi.

Yeri Değiştirilemeyen Merdiven

1852 senesinde yayımlanan ferman geçerliliğini hala sürdürmektedir. 1948 yılında Kilisenin çatısında bir yangın çıkar ve tamir edilmesi ancak 1967’de İsrail tarafından işgal edilip, fermana ek madde ilave edilmesi ile mümkün olur.

Kıyamet Kilisesi İç Görünümü

1964 yılında kiliseyi gezen Papa 6.Paul merdivenin Hristiyanlar arasındaki anlaşmazlıkların sembolü olduğunu ve bu anlaşmazlıklar bitene dek yerinden oynatılamayacağını söyler.

Hz.İsa’nın Kabri ( Hristiyan İnancına Göre )

Buna rağmen merdiveni taşımak isteyenler olacaktır. 1981 yılında merdiveni taşımak isteyen bir kişi İsrail polisleri tarafından durdurulmuştur. 1997 yılında gerçekleşen bir başka girişim başarılı olmuş, merdiven çalınarak bir kaç hafta gizlenmişti. Ancak daha sonra bulunan merdiven tekrar eski yerine konmuştur.

Kıyamet Kilisesi Kubbe Görünümü

Türkiye’den binlerce km uzaklıktaki ahşap bir merdiven, geçmiş medeniyetimize dair büyük çıkarımlar elde etmemizi imkan veriyor.

 

 

 

 

İstifade Edilen Kaynaklar:

churchpop.com/2016/03/12/reason-ladder-church-holy-sepulchre/

https://yedikita.com.tr/osmanli-fermani-kuduste-hala-yururlukte/

https://www.ancient-origins.net/history/immovable-ladder-bizarre-feud-prevents-ordinary-ladder-being-moved-3-centuries-009506

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

instagram

106 post
17575 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland