HZ.İBRAHİM’İN MUCİZESİ; URFA BALIKLI GÖL
Gezi Türkiye

HZ.İBRAHİM’İN MUCİZESİ; URFA BALIKLI GÖL

“Doğrusu İbrahim yumuşak huylu, duygulu ve gönülden (Allah’a) yönelen biriydi.” (Hud, 75)

Hz.İbrahim, Kuran-ı Kerim, İncil ve Tevrat’ta büyük oranda bir benzerlikle kıssası anlatılan ve büyük önem verilen bir peygamberdir. Yaşadığı yılların koşulları düşünüldüğünde günümüzden 4000 sene önce, M.Ö 2000’li yıllarda yaşadığı varsayılan Hz.İbrahim, Tevrat’a göre Hz.Nuh’un 10.nesil çocuğudur.

Urfa Müzesi Babil Dönemi Sin Tanrısı Tableti

O zamanlar Irak merkezli , Nemrut olarak adlandırılan bir kişi tarafından yönetilen Babil İmparatorluğu’na bağlı olan bir kentti Urfa. Hz.İbrahim bu bölgede doğmuştu. Dönemin kahinleri bir gün Nemrud’a gelir ve yeni doğacak olan İbrahim adlı bir çocuğun halkın dinini değiştireceğini, Nemrud’un saltanatına son vereceğini söyler.

Şanlıurfa Balıklı Göl Genel Görünümü

Şanlıurfa Balıklı Göl Genel Görünümü

Bunun üzerine Nemrud hamile kadınları bir yere toplamış ve doğacak bütün erkek çocukların öldürülmesini, erkeklerin de eşlerinden uzaklaştırılmasını emretmiştir. Bunun üzerine babası Azer, yeni doğmuş olan Hz.İbrahim ile annesini kentin dışındaki bir mağaraya gönderir.

Şanlıurfa Balıklı Göl Genel Görünümü

Şanlıurfa Balıklı Göl Genel Görünümü

Hz.İbrahim mağarada on beş ay kalmış, ancak bir ayda dışarıdaki bir yıl kadar gelişme göstererek on beş yaşındaki bir çocuğun vücut ve zeka seviyesine erişmiştir. Mağarada kalış zarfında Allah’ın varlığına dair fikirler oluşturan Hz.İbrahim, mağaradan çıktığında babası ile istişare eder.

Şanlıurfa Balıklı Göl Genel Görünümü

Şanlıurfa Balıklı Göl Genel Görünümü

Yıldızları, ayı ve güneşi görünce her biri için, “Rabbim budur” diyen; fakat gördükleri kısa süre sonra sönüp gidince, “Ben böyle sönüp batanları sevmem” diyen Hz.İbrahim’e Cebrail tarafından İslam Peygamberliği bildirilmiştir.

 

Kıssanın devamında sözü, sözlerin en güzeline bırakalım;

“Rabbi İbrahim’e, “Müslüman ol!” dediğinde; “Âlemlerin rabbine teslim oldum(dedi)” (Bakara,131)

Bir zaman o babasına dedi ki: Babacığım! Duymayan, görmeyen ve sana hiçbir fayda sağlamayan bir şeye niçin taparsın? (Meryem, 42)

(Babası) Demişti ki: “İbrahim sen benim ilahlarımdan yüz mü çeviriyorsun? Eğer (bu tutumuna) bir son vermeyecek olursan, andolsun seni taşa tutarım; uzun bir süre benden uzaklaş (bir yerlere) git.” (Meryem, 46)

“Biz atalarımızı bunlara tapıyor bulduk” dediler. (Enbiya, 53)

Dedi ki: “Andolsun siz ve atalarınız apaçık bir sapıklık içindesiniz.” (Enbiya, 54)

“Andolsun Allah’a, sizler arkanızı dönüp gittikten sonra ben sizin putlarınıza muhakkak bir tuzak kuracağım.” (Enbiya, 57)

Böylece o yalnızca büyükleri hariç olmak üzere onları paramparça etti; belki ona başvururlar diye. (Enbiya, 58)

“Bizim ilahlarımıza bunu kim yaptı? Şüphesiz o zalimlerden biridir.” dediler. (Enbiya, 59)

“Kendisine İbrahim denilen bir gencin bunları diline doladığını işittik.” dediler. (Enbiya, 60)

Dediler ki: “Öyleyse onu insanların gözü önüne getirin ki ona (nasıl bir ceza vereceğimize) şahid olsunlar.” (Enbiya, 61)

Dediler ki: “Ey İbrahim, bunu ilahlarımıza sen mi yaptın?” (Enbiya, 62)

“Hayır” dedi. ” (Büyük olan putu göstererek) Bu yapmıştır, bu onların büyükleridir; eğer konuşabiliyorsa siz onlara soruverin.” (Enbiya, 63)

Allah kendisine mülk (hükümdarlık ve zenginlik) verdiği için şımararak Rabbi hakkında İbrahim ile tartışmaya gireni (Nemrut´u) görmedin mi! İşte o zaman İbrahim: Rabbim hayat veren ve öldürendir, demişti. O da: Hayat veren ve öldüren benim, demişti. (Bakara, 258)

İbrahim: Allah güneşi doğudan getirmektedir; haydi sen de onu batıdan getir, dedi. Bunun üzerine kâfir apışıp kaldı. Allah zalim kimseleri hidayete erdirmez. (Bakara, 258)

Dediler ki: “Onun için (yüksekçe) bir bina inşa edin de onu çılgınca yanan ateşin içine atın.” (Saffât, 97)

Biz de dedik ki: “Ey ateş, İbrahim’e karşı soğuk ve esenlik ol.” (Enbiya, 69)

Ona bir düzen (tuzak) kurmak istediler, fakat biz onları daha çok hüsrana uğrayanlar kıldık. (Enbiya, 70)

“Yuh size ve Allah’tan başka taptıklarınıza. Siz yine de akıllanmayacak mısınız?” (Enbiya, 67)

 

 

 

Kullanılan Kaynaklar:
https://islamansiklopedisi.org.tr/ibrahim–peygamber

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

instagram

106 post
17575 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland