AMSTERDAM’IN YÜZEN EVLERİ
Hollanda Mimari

AMSTERDAM’IN YÜZEN EVLERİ

Kanallar şehri dediğimizde aklımıza ilk gelecek yer büyük ünü ile Venedik olacaktır. Ancak bu ünü hak eden bir şehir daha var. 100 kilometreyi aşan kanal uzunluğu ve üzerlerine nakış gibi işlenmiş 1500 civarında köprü ile, Amsterdam.

Amsterdam Jordaan Semti

Altın çağını yaşadığı 17.yy’da, artan kent nüfusu şehirde yeni mahallelerin oluşmasını gerektirmiş, bu ihtiyaca yönelik yeni kanal ağları oluşturulmuştur. Bu mahallelere bir örnekte Jordaan‘dır.

Amsterdam 17.yy Şehir Değişim Animasyonu

Jordaan kentin şehircilik ve sosyal tarih bağlamında incelenmesi gereken bir bölgesidir. Bölge yerleşime 17.yy da açılmıştır. Mahalle oluşturulurken kanallardan oluşan sokaklar yapılmış ve bu kanallar şehrin diğer kanal sistemine bağlanmıştır. İlk olarak şehre çalışmak için gelen işçiler için oluşan mahalle sanayi devrimi ile birlikte ve gelen göçlerle kalabalık hale gelmiştir.

Amsterdam Jordaan Semti

1900’lerin sonunda mahallede yapısal dönüşümler cereyan etmiştir. Evlerin küçüklük ve eskiliği ile mahallenin sosyal dokusu semti arka plana itmiştir. Geçen yıllarda mahalle şehrin merkezinde oluşundan ötürü öğrenci ve sanatçı kesim tarafından tercih edilince sokaklar yenilenmiş mahallenin çehresi değişmiştir. Artan kiralar sebebiyle yerleşik haldeki alt gelir grubu olan mahalleli, Pulmerend ve Almere bölgelerine taşınırken yerlerine üst gelir grubundan kimseler gelmiştir.

Amsterdam Yenilenmiş Yüzen Ev Örneği

Arazinin oldukça değerli olduğu Amsterdam’da insanlar konut ihtiyacını gidermek için farklı çözüm arayışlarına girmişlerdir. Bu çözümlerden birisi de “houseboat” olarak adlandırılan tekne evler, yani yüzen evler. Hollanda Kültür Bakanlığı’na göre Amsterdam ve çevresinde takriben 2500 yüzen ev olduğunu belirtilmektedir.

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Yüzen evlerin bir bölümü, tarihi 100 yılı geçkin teknelerin restorasyonu ve yeniden işlevlendirilmesi sonucu ortaya çıkmışken, kimi yüzen evler ise yakın dönemde konut işlevli ve motorsuz olarak dubalar üzerine yapılmıştır. Evler şehir şebekesine bağlı ve su, elektrik gibi imkanlara sahipler. Tipik bir evdeki tüm imkanları sunan bu evler zaman içerisinde şehrin simgesi haline gelmiştir.

Amsterdam Yenilenmiş Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yenilenmiş Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Günümüzde yüzen evlerin kullanımı, yer yoksunluğundan veya ucuzluktan ziyade bir yaşam tarzı haline gelmiştir. Kent içerisinde doğaya uyumlu, daha stressiz ve sıradan olmayan bir yaşam sürme isteği bulunan kimseler bu evleri tercih etmektedirler.

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Teknelerde kalan her bir insan, kendi adasına sahip olduğu hissini yaşamaktadır. Otel hizmeti veren pek çok yüzen ev bulunmakta. Bu evler Amsterdam’ı ziyaret edecekler için farklı bir konaklama imkanı sunmakta. Satış bedeli 400.000 € civarından olan evlerde, geceliği 100 €’ya kalmak mümkün.

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

LVİV OPERA EVİ

160 YILDIR YERİ DEĞİŞTİRİLEMEYEN MERDİVEN

MESCİDİ AKSA NERESİDİR ?

instagram

106 post
17577 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland