AMSTERDAM’IN YÜZEN EVLERİ
Hollanda Mimari

AMSTERDAM’IN YÜZEN EVLERİ

Kanallar şehri dediğimizde aklımıza ilk gelecek yer büyük ünü ile Venedik olacaktır. Ancak bu ünü hak eden bir şehir daha var. 100 kilometreyi aşan kanal uzunluğu ve üzerlerine nakış gibi işlenmiş 1500 civarında köprü ile, Amsterdam.

Amsterdam Jordaan Semti

Altın çağını yaşadığı 17.yy’da, artan kent nüfusu şehirde yeni mahallelerin oluşmasını gerektirmiş, bu ihtiyaca yönelik yeni kanal ağları oluşturulmuştur. Bu mahallelere bir örnekte Jordaan‘dır.

Amsterdam 17.yy Şehir Değişim Animasyonu

Jordaan kentin şehircilik ve sosyal tarih bağlamında incelenmesi gereken bir bölgesidir. Bölge yerleşime 17.yy da açılmıştır. Mahalle oluşturulurken kanallardan oluşan sokaklar yapılmış ve bu kanallar şehrin diğer kanal sistemine bağlanmıştır. İlk olarak şehre çalışmak için gelen işçiler için oluşan mahalle sanayi devrimi ile birlikte ve gelen göçlerle kalabalık hale gelmiştir.

Amsterdam Jordaan Semti

1900’lerin sonunda mahallede yapısal dönüşümler cereyan etmiştir. Evlerin küçüklük ve eskiliği ile mahallenin sosyal dokusu semti arka plana itmiştir. Geçen yıllarda mahalle şehrin merkezinde oluşundan ötürü öğrenci ve sanatçı kesim tarafından tercih edilince sokaklar yenilenmiş mahallenin çehresi değişmiştir. Artan kiralar sebebiyle yerleşik haldeki alt gelir grubu olan mahalleli, Pulmerend ve Almere bölgelerine taşınırken yerlerine üst gelir grubundan kimseler gelmiştir.

Amsterdam Yenilenmiş Yüzen Ev Örneği

Arazinin oldukça değerli olduğu Amsterdam’da insanlar konut ihtiyacını gidermek için farklı çözüm arayışlarına girmişlerdir. Bu çözümlerden birisi de “houseboat” olarak adlandırılan tekne evler, yani yüzen evler. Hollanda Kültür Bakanlığı’na göre Amsterdam ve çevresinde takriben 2500 yüzen ev olduğunu belirtilmektedir.

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Yüzen evlerin bir bölümü, tarihi 100 yılı geçkin teknelerin restorasyonu ve yeniden işlevlendirilmesi sonucu ortaya çıkmışken, kimi yüzen evler ise yakın dönemde konut işlevli ve motorsuz olarak dubalar üzerine yapılmıştır. Evler şehir şebekesine bağlı ve su, elektrik gibi imkanlara sahipler. Tipik bir evdeki tüm imkanları sunan bu evler zaman içerisinde şehrin simgesi haline gelmiştir.

Amsterdam Yenilenmiş Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yenilenmiş Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Günümüzde yüzen evlerin kullanımı, yer yoksunluğundan veya ucuzluktan ziyade bir yaşam tarzı haline gelmiştir. Kent içerisinde doğaya uyumlu, daha stressiz ve sıradan olmayan bir yaşam sürme isteği bulunan kimseler bu evleri tercih etmektedirler.

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Amsterdam Yüzen Ev Örneği

Teknelerde kalan her bir insan, kendi adasına sahip olduğu hissini yaşamaktadır. Otel hizmeti veren pek çok yüzen ev bulunmakta. Bu evler Amsterdam’ı ziyaret edecekler için farklı bir konaklama imkanı sunmakta. Satış bedeli 400.000 € civarından olan evlerde, geceliği 100 €’ya kalmak mümkün.

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

LVİV OPERA EVİ

160 YILDIR YERİ DEĞİŞTİRİLEMEYEN MERDİVEN

MESCİDİ AKSA NERESİDİR ?

instagram

113 post
22085 followers
241 following
  • Seyahat ve iş planlarını iptal edip,
mümkün mertebe evde vakit geçirmeye çalıştığımız bugünlerde,
somut önlemlerin yanı sıra demoralize olmamanın da önemine inanıyoruz 👐🏻 Yeniden ve tertemiz bir dünyada gezeceğimiz günleri ümit ederek, bir süreliğine ev moduna geçiyoruz. 💆‍♂️💆‍♀️
  • Dünya
  • Bu fotoğrafta 400 yıllık zarafet var.
  • Popüleritenin etkisine henüz maruz kalmayarak tüm doğallığını korumuş olan Oylat
  • Gezi hatıraları her zaman güzel anılardan oluşmuyor. Bizim için bu anılardan birisi Bosna’ya ziyarete gittiğimiz bir Şubat tatilinde gerçekleşti. Bosna
  • 🤫🌲❄
  • "Hayata bir kere geliyoruz. Dünya
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️