ANTİK YUNAN KÜLTÜRÜNE GENEL BAKIŞ
İtalya Sanat

ANTİK YUNAN KÜLTÜRÜNE GENEL BAKIŞ

M.Ö 4.yy.da dünya tarihinin en önemli kişilerinden bir tanesi olan Büyük İskender, Makedonya’da başlayan yolcuğunda, Kuzey Afrika’dan Hindistan’a dek uzanan bir İmparatorluk kurmuştu. Bu geniş coğrafyadaki hakimiyet beraberinde doğu-batı arası kültürel etkileşimi hızlandırmış, dünyanın pek çok yerinde Yunanca, Yunan kültür ve felsefesinin yayılmasını sağlamıştır.

Bergama Antik Kenti

M.Ö 323 yılında Büyük İskender’in ölümü ile İmparatorluk 4 parçaya ayrılmıştır. Kurulan Makedonya, Akkalid ve Kommagene ve Selefki devletleri varlıklarını 300 sene kadar sürdürmüş, bu süre zarfında Yunan kültürü bu coğrafyalarda egemen olmaya devam etmiştir. Parçalanan İmparatorluk’un mirasçılarını yenerek büyük bir güce ulaşan Roma İmparatorluğu, fethettiği yerlerde Yunanca ve Yunan medeniyetinin hakimiyeti ile karşılaşmıştı.
Zaman içerisinde Yunan kültürünün yerini Roma İmparatorluk’un Latin kültürü almaya başlamıştı.

Üsküp Büyük İskender Heykeli

İmparatorluğun doğu-batı ayrımından sonra da Doğu Roma toprakları hakimiyetindeki Anadolu, Balkanlar, Suriye, Filistin ve Mısır’da bir süre Latin kültürü egemenliğini sürdürmüştür. Bu süreçte kentlere Yunanca bilmeyen ve Latince konuşan yöneticiler atanmış, resmi dil Latince olarak seçilmiştir. Yine bu dönemde Yunanca’ya pek çok Latince kelime geçmiştir.

Kudüs Kıyamet Kilisesi

Katolik ve Latin Batı Roma ile Ortodoks ve Helen Doğu Roma arasındaki ayrım derinleştikçe, Doğu Romalılar’da Latin kültürüne karşı düşmanlık oluşmuş, devlet dairelerinde Yunanca resmi dil haline gelmiş ve Antik Yunan bilim insanlarına verilen önem artmıştır. Antik Yunan felsefe ve tarihi, eğitim sistemine eklenmiştir.

Vatikan

Roma Hipodrom

Bununla beraber Bizans, idari kurumlar, mali teşkilat, diplomasi, siyasi strateji, devlet yönetimi,ordu ve hukuk alanında Batı Roma etkisini kırarak, kendisine özgü düzenlemelerle değişikliklere gitmiştir.

Bergama Antik Kenti

Bizans Devleti Antik Yunan bilimine sahip çıkarak, bunların yeni coğrafyalara ve nesillere aktarımını sağlamıştır. Bilhassa 8.yy.da yükselişe geçen İslam Bilimi, bundan oldukça faydalanmıştır. Abbasiler döneminde Bağdat medreselerinde Aristo, Eflatun, Evripidis, Sofoklis, Herodotos ve Tukididis gibi 80’e yakın bilim adamı ve felsefecinin kitapları Arapça’ya çevrilerek incelenmiştir. Bilhassa Aristo’ya önem atfeden İslam alimleri, O’na ilk öğretmen manasında “muallimü’l-evvel” sıfatını layık görmüşlerdir.

İlgili Diğer Yazılar

LVİV OPERA EVİ

KAZABLANKA 2.HASAN CAMİİ VE MİMARI PINSEAU

VİYANA BELVEDERE SARAYI VE PRENS EUGENE

HOLLANDA ALTIN ÇAĞI

MICHELANGELO VE VATİKAN SİSTİNE ŞAPELİ

instagram

106 post
17570 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland