BATUM: BİR KENTİN KUMARA DAYALI GELECEĞİ
Gezi Gürcistan

BATUM: BİR KENTİN KUMARA DAYALI GELECEĞİ

2003 Gül Devrimi ile dışa açılan ve Sovyetler Dönemi’nin etkisini üzerinden atmak isteyen ve üretime dayalı gelişimi az olan Gürcistan, çıkış anahtarı olarak turizmi değerlendiriyor. 2012’de 2.8 milyon turist alan Gürcistan’ın Dışişleri Bakanı Giorgi Ghogovadze 2018 yılı beklentisini şu şekilde ifade etmişti;

“Bu yıl için daha da büyük beklentilerimiz var. 8 milyondan fazla uluslararası ziyaretçinin, 3 milyar doların üzerinde harcama yapmasını bekliyoruz.”

 

Sarp Giriş Kapısı Gürcistan Tarafı

2018 yılında 8.679.544 turist ile kendi rekorunu kıran Gürcistan’a en yoğun talep komşu ülkelerden oldu. Devlet’in turizmi geliştirme amacı ile vize kolaylığı sağladığı komşu ülkelerden Ermenistan, Rusya, Azerbaycan ve Türkiye 8 milyonluk turist akışının 7 milyonunu sağlamakta.

Batum Yenilenmemiş Semtler Genel Görünüm

Batum Yenilenmemiş Semtler Genel Görünüm

Tanıtım amacı ile 2017 yılında yurt dışından 800 gazeteci ve 300 tur operatörü getirilerek ülke gezdirilmiş, 1.000’in üzerinde makale ve 200 TV programı hazırlattırılmış.

Batum Yenilenmemiş Semtler Genel Görünüm

Ülke turizminde baş at rol oynayan Tiflis ve Batum ikilisinden Batum, gösterdiği ivme ile ülke turizmini tek başına göğüsleyecek duruma gelmekte.

Batum Yenilenen Yüzü

Tarihi eserleri ve kültürel altyapısı zayıf olan Batum’da, deniz ve kumar turizmine yöneliniyor. Botanik parkları, şelale ve dağları, geniş sahilleri… Tüm bunlar Batum’u bir kumar kenti olma ünvanını değiştirmeye yetmiyor.

Batum Sahili

Batum Sahili

Kumar sektörünün serbest olduğu ve Batum’u içine alan Acara Özerk Cumhuriyeti, hızlı bir zenginleşme yaşamakta. 10 yıllık bir geçmiş perspektifinde incelediğimizde kent siluetinin tamamen değiştiği, yıkık dökük sokakların yerini, uluslararası otellerin bezendiği, üzerinden lüks otomobillerin geçtiği bulvarlar almış durumda.

Batum Yenilenen Yüzü

Peki bu tek kaleme dayalı hızlı büyüme Hollanda Hastalığı‘nı beraberinde getirir mi? Bunu ileride hep birlikte göreceğiz. Lakin Batum’da gelişen kumar turizminin sosyal etkileri şimdiden Türkiye’nin Karadeniz bölgesini sarmış durumda.

Batum Yenilenen Yüzü

İlk çay ve fındık hasadından gelen geliri kumar masalarında bırakanlar, korumaların tehdidi ile bir biraya 5.000 – 6.000 TL verip Türkiye’ye dönüş parası bulamayanlar, eşlerini aldatanlar ve daha niceleri. Batum’daki tüm lüks otellerde yer alan kumarhanelere dair pek çok kez kavga görüntülerine şahit olmaktayız. Türkiye’nin Batum konsolosu bir demecinde bu konuya değinmiştir;

“Türkiye’den kadınlar düzenli olarak bizi arayarak kocalarını kumarhanelerde bulmamız için bizden yardım istedi.”

Batum Yenilenen Yüzü

Gürcistan üretimden uzak olan ve dışarıdan gelen sıcak para ile ekonomisini kalkındırmaya yönelik stratejiyi nedenli sürdürebilir göreceğiz. Ancak bu süre zarfında Karadeniz’den pek çok aile, kumarın getirdiği sosyolojik etkileri yaşayacak gibi.

 

 

 

Kullanılan Kaynaklar:
https://www.independent.co.uk/incoming/booming-batumi-the-new-black-sea-destination-5546023.html
https://www.bbc.com/news/magazine-19756812

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

instagram

113 post
22085 followers
241 following
  • Seyahat ve iş planlarını iptal edip,
mümkün mertebe evde vakit geçirmeye çalıştığımız bugünlerde,
somut önlemlerin yanı sıra demoralize olmamanın da önemine inanıyoruz 👐🏻 Yeniden ve tertemiz bir dünyada gezeceğimiz günleri ümit ederek, bir süreliğine ev moduna geçiyoruz. 💆‍♂️💆‍♀️
  • Dünya
  • Bu fotoğrafta 400 yıllık zarafet var.
  • Popüleritenin etkisine henüz maruz kalmayarak tüm doğallığını korumuş olan Oylat
  • Gezi hatıraları her zaman güzel anılardan oluşmuyor. Bizim için bu anılardan birisi Bosna’ya ziyarete gittiğimiz bir Şubat tatilinde gerçekleşti. Bosna
  • 🤫🌲❄
  • "Hayata bir kere geliyoruz. Dünya
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️