BATUM: BİR KENTİN KUMARA DAYALI GELECEĞİ
Gezi Gürcistan

BATUM: BİR KENTİN KUMARA DAYALI GELECEĞİ

2003 Gül Devrimi ile dışa açılan ve Sovyetler Dönemi’nin etkisini üzerinden atmak isteyen ve üretime dayalı gelişimi az olan Gürcistan, çıkış anahtarı olarak turizmi değerlendiriyor. 2012’de 2.8 milyon turist alan Gürcistan’ın Dışişleri Bakanı Giorgi Ghogovadze 2018 yılı beklentisini şu şekilde ifade etmişti;

“Bu yıl için daha da büyük beklentilerimiz var. 8 milyondan fazla uluslararası ziyaretçinin, 3 milyar doların üzerinde harcama yapmasını bekliyoruz.”

 

Sarp Giriş Kapısı Gürcistan Tarafı

2018 yılında 8.679.544 turist ile kendi rekorunu kıran Gürcistan’a en yoğun talep komşu ülkelerden oldu. Devlet’in turizmi geliştirme amacı ile vize kolaylığı sağladığı komşu ülkelerden Ermenistan, Rusya, Azerbaycan ve Türkiye 8 milyonluk turist akışının 7 milyonunu sağlamakta.

Batum Yenilenmemiş Semtler Genel Görünüm

Batum Yenilenmemiş Semtler Genel Görünüm

Tanıtım amacı ile 2017 yılında yurt dışından 800 gazeteci ve 300 tur operatörü getirilerek ülke gezdirilmiş, 1.000’in üzerinde makale ve 200 TV programı hazırlattırılmış.

Batum Yenilenmemiş Semtler Genel Görünüm

Ülke turizminde baş at rol oynayan Tiflis ve Batum ikilisinden Batum, gösterdiği ivme ile ülke turizmini tek başına göğüsleyecek duruma gelmekte.

Batum Yenilenen Yüzü

Tarihi eserleri ve kültürel altyapısı zayıf olan Batum’da, deniz ve kumar turizmine yöneliniyor. Botanik parkları, şelale ve dağları, geniş sahilleri… Tüm bunlar Batum’u bir kumar kenti olma ünvanını değiştirmeye yetmiyor.

Batum Sahili

Batum Sahili

Kumar sektörünün serbest olduğu ve Batum’u içine alan Acara Özerk Cumhuriyeti, hızlı bir zenginleşme yaşamakta. 10 yıllık bir geçmiş perspektifinde incelediğimizde kent siluetinin tamamen değiştiği, yıkık dökük sokakların yerini, uluslararası otellerin bezendiği, üzerinden lüks otomobillerin geçtiği bulvarlar almış durumda.

Batum Yenilenen Yüzü

Peki bu tek kaleme dayalı hızlı büyüme Hollanda Hastalığı‘nı beraberinde getirir mi? Bunu ileride hep birlikte göreceğiz. Lakin Batum’da gelişen kumar turizminin sosyal etkileri şimdiden Türkiye’nin Karadeniz bölgesini sarmış durumda.

Batum Yenilenen Yüzü

İlk çay ve fındık hasadından gelen geliri kumar masalarında bırakanlar, korumaların tehdidi ile bir biraya 5.000 – 6.000 TL verip Türkiye’ye dönüş parası bulamayanlar, eşlerini aldatanlar ve daha niceleri. Batum’daki tüm lüks otellerde yer alan kumarhanelere dair pek çok kez kavga görüntülerine şahit olmaktayız. Türkiye’nin Batum konsolosu bir demecinde bu konuya değinmiştir;

“Türkiye’den kadınlar düzenli olarak bizi arayarak kocalarını kumarhanelerde bulmamız için bizden yardım istedi.”

Batum Yenilenen Yüzü

Gürcistan üretimden uzak olan ve dışarıdan gelen sıcak para ile ekonomisini kalkındırmaya yönelik stratejiyi nedenli sürdürebilir göreceğiz. Ancak bu süre zarfında Karadeniz’den pek çok aile, kumarın getirdiği sosyolojik etkileri yaşayacak gibi.

 

 

 

Kullanılan Kaynaklar:
https://www.independent.co.uk/incoming/booming-batumi-the-new-black-sea-destination-5546023.html
https://www.bbc.com/news/magazine-19756812

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

instagram

106 post
17571 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland