BİR RESSAMIN FIRÇASINDAN PARİS VE NOTRE DOME
Fransa Mimari Sanat

BİR RESSAMIN FIRÇASINDAN PARİS VE NOTRE DOME

İlk olarak 20.yy başlarında ortaya çıkan Post Empresyonism, resimde gerçeklikten ziyade soyut düşünceye önem veren ve sanatçının kişiliğini tabloya yansıtma imkanı bulduğu, renk kullanımında gerçek dışına çıkabilen bir sanat akımıdır. Fransa’da ortaya çıkan bu akıma Paul Cesanne, Van Gogh, Gaugin ve Maximilien Luce gibi sanatçılar tabloları ile katkı sunmuştur.

 Notre Dome Katedrali

1858 yılında dünyaya gelen Luce, 1899 yılında çizdiği Notre Dome adlı eserinde (sanatçının Notre Dome temalı pek çok eseri bulunmaktadır.) Post Empresyonist akımın özelliklerine tablosunda yer vermiştir. Noktalama tekniği ile yapılmış tabloda, Katedral ve yapılarda detaylara önem verildiği gözlemlenirken, köprü ve kanal duvarlarında detayların yerini daha kaba fırça darbeleri almıştır. Paris Sen Nehri içerisindeki bir adada yer alan katedral, sanatçının tablosunda çevresi ile birlikte hareketli bir şehir hayatının olduğu bir alan olarak resmedilmiştir.

Maximilien Luce – Notre Dome Katedrali

Paris Orsay Müzesinde sergilenen eser, 2018 senesinde İstanbul’da düzenlenen Post Modernizm sergisinde yer almıştır. Luce’nin 1900 senesinde çizdiği bir başka Notre Dome tablosu 2011 yılında Amerika’da düzenlenen bir müzayede de 4.2 milyon dolara alıcı bulmuştur.

Notre Dome Katedrali

Notre Dome Katedrali yılda  14 milyon ziyaretçi ağırlayarak dünyanın en çok gezilen mekanları arasında yer almaktadır. Yapımı 170 yıl kadar süren ve 1345 yılında tamamlanan katedral, Katolik mezhebinin yaygın olduğu Fransa’da Başpiskoposluğun ana mekanı olarak kullanılmaktadır. Notre Dome Katedrali, sivri uçlu kemerleri, kaburgalı tonozları, dış cephede yer alan payandaları ve ince uzun tasarımı ile gotik mimari tarzın ilk örneklerinden birisi olmuştur. Cephelerde yer alan heykeller, süslemeler ve gül pencereler sanat ve mimarlık tarihi açısından ayrı ayrı incelenebilecek değerde eserlerdir.

Notre Dome Katedrali

Katedrale ve geçmişin Paris’indeki sosyolojik atmosfere biraz olsun ilginiz var ise Victor Hugo’nun Notre Dome’ın Kamburu eserini (bu linkte kitaba dair izlenimlerimizi bulabilirsiniz .) size önermemiz gerekecek.  Yazarın, dönemin krallık ve katolik zümrelerine yönelik izlenimlerini bir miktar subjektif olarak, hümanist ve romantik bakıç açışı ile bir aşk sarmalı içerisinde görme fırsatı bulacaksınız. Biraz kolaycılığa kaçalım derseniz size kitaptan esinlenilerek çekilmiş filmi de önerebiliriz. Bu size Sen Nehri’nin üzerinde Katedralin yanından geçtiğinizde ayrı bir tad verecektir.

Notre Dome Katedrali

Notre Dome Katedrali

 

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

LVİV OPERA EVİ

ANTİK YUNAN KÜLTÜRÜNE GENEL BAKIŞ

160 YILDIR YERİ DEĞİŞTİRİLEMEYEN MERDİVEN

MESCİDİ AKSA NERESİDİR ?

instagram

99 post
11446 followers
154 following
 • Dubai mi ? Katar mı ?

Bölgeye dair ilgi duyan herkesçe yapılan bir kıyaslamadır. 2 ülkeye de gitme fırsatımız oldu. 828 metre yüksekliği ile Burj Halife Kulesi Dubai
 • Dünyanın en zengin vatandaşlarının yaşadığı ülkedeyiz. 
Hırsızlık neredeyse yok, işsizlik %1, eğitim ve sağlık hizmetlerinin kalitesi üst seviyede.

Yıllık ortalama 130.000$ gelirle (IMF,2019), bir Türk vatandaşının yaklaşık 11, bir Amerika
 • Bir yapı cephesinin sanat eserine dönüşmüş hali 👏
 • Venedik
 • Burası zerafetin taşa dönüştüğü yer... Doğu Anadolu
 • Bazen etiket değeri yüksek, kalabalık ve popüler yerler yerine, sukunetin hakim olduğu tarih kokan sokaklarda sakince yürümek, kendimizle başbaşa kalmak ve dinginliğin tadını çıkartmak isteriz. 💆🏻‍♀️
Yarım milyonu bulmayan nüfusu ve binleri aşmayan turist rakamı ile doğallığını sürdürmekte olan Bratislava, bu hisleri yaşayabildiğimiz yerlerden birisiydi. 👫☺️
 • Bir yeri gerçekten tanımak, kültürünü öğrenmek, yerel insanlarıyla karşılaşmak istiyorsak, oranın çarşısına gitmeliyiz.

Osmanlı Devleti
 • Tarih boyunca birbirinden farklı pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, doğal güzelliklerden mimari eserlere değin ziyaret edilebilecek pek çok yeri bünyesinde barındıran Kıbrıs