BİR RESSAMIN FIRÇASINDAN PARİS VE NOTRE DOME
Fransa Mimari Sanat

BİR RESSAMIN FIRÇASINDAN PARİS VE NOTRE DOME

İlk olarak 20.yy başlarında ortaya çıkan Post Empresyonism, resimde gerçeklikten ziyade soyut düşünceye önem veren ve sanatçının kişiliğini tabloya yansıtma imkanı bulduğu, renk kullanımında gerçek dışına çıkabilen bir sanat akımıdır. Fransa’da ortaya çıkan bu akıma Paul Cesanne, Van Gogh, Gaugin ve Maximilien Luce gibi sanatçılar tabloları ile katkı sunmuştur.

 Notre Dome Katedrali

1858 yılında dünyaya gelen Luce, 1899 yılında çizdiği Notre Dome adlı eserinde (sanatçının Notre Dome temalı pek çok eseri bulunmaktadır.) Post Empresyonist akımın özelliklerine tablosunda yer vermiştir. Noktalama tekniği ile yapılmış tabloda, Katedral ve yapılarda detaylara önem verildiği gözlemlenirken, köprü ve kanal duvarlarında detayların yerini daha kaba fırça darbeleri almıştır. Paris Sen Nehri içerisindeki bir adada yer alan katedral, sanatçının tablosunda çevresi ile birlikte hareketli bir şehir hayatının olduğu bir alan olarak resmedilmiştir.

Maximilien Luce – Notre Dome Katedrali

Paris Orsay Müzesinde sergilenen eser, 2018 senesinde İstanbul’da düzenlenen Post Modernizm sergisinde yer almıştır. Luce’nin 1900 senesinde çizdiği bir başka Notre Dome tablosu 2011 yılında Amerika’da düzenlenen bir müzayede de 4.2 milyon dolara alıcı bulmuştur.

Notre Dome Katedrali

Notre Dome Katedrali yılda  14 milyon ziyaretçi ağırlayarak dünyanın en çok gezilen mekanları arasında yer almaktadır. Yapımı 170 yıl kadar süren ve 1345 yılında tamamlanan katedral, Katolik mezhebinin yaygın olduğu Fransa’da Başpiskoposluğun ana mekanı olarak kullanılmaktadır. Notre Dome Katedrali, sivri uçlu kemerleri, kaburgalı tonozları, dış cephede yer alan payandaları ve ince uzun tasarımı ile gotik mimari tarzın ilk örneklerinden birisi olmuştur. Cephelerde yer alan heykeller, süslemeler ve gül pencereler sanat ve mimarlık tarihi açısından ayrı ayrı incelenebilecek değerde eserlerdir.

Notre Dome Katedrali

Katedrale ve geçmişin Paris’indeki sosyolojik atmosfere biraz olsun ilginiz var ise Victor Hugo’nun Notre Dome’ın Kamburu eserini (bu linkte kitaba dair izlenimlerimizi bulabilirsiniz .) size önermemiz gerekecek.  Yazarın, dönemin krallık ve katolik zümrelerine yönelik izlenimlerini bir miktar subjektif olarak, hümanist ve romantik bakıç açışı ile bir aşk sarmalı içerisinde görme fırsatı bulacaksınız. Biraz kolaycılığa kaçalım derseniz size kitaptan esinlenilerek çekilmiş filmi de önerebiliriz. Bu size Sen Nehri’nin üzerinde Katedralin yanından geçtiğinizde ayrı bir tad verecektir.

Notre Dome Katedrali

Notre Dome Katedrali

 

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

LVİV OPERA EVİ

ANTİK YUNAN KÜLTÜRÜNE GENEL BAKIŞ

160 YILDIR YERİ DEĞİŞTİRİLEMEYEN MERDİVEN

MESCİDİ AKSA NERESİDİR ?

instagram

113 post
22085 followers
241 following
  • Seyahat ve iş planlarını iptal edip,
mümkün mertebe evde vakit geçirmeye çalıştığımız bugünlerde,
somut önlemlerin yanı sıra demoralize olmamanın da önemine inanıyoruz 👐🏻 Yeniden ve tertemiz bir dünyada gezeceğimiz günleri ümit ederek, bir süreliğine ev moduna geçiyoruz. 💆‍♂️💆‍♀️
  • Dünya
  • Bu fotoğrafta 400 yıllık zarafet var.
  • Popüleritenin etkisine henüz maruz kalmayarak tüm doğallığını korumuş olan Oylat
  • Gezi hatıraları her zaman güzel anılardan oluşmuyor. Bizim için bu anılardan birisi Bosna’ya ziyarete gittiğimiz bir Şubat tatilinde gerçekleşti. Bosna
  • 🤫🌲❄
  • "Hayata bir kere geliyoruz. Dünya
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️