BİR RESSAMIN FIRÇASINDAN PARİS VE NOTRE DOME
Fransa Mimari Sanat

BİR RESSAMIN FIRÇASINDAN PARİS VE NOTRE DOME

İlk olarak 20.yy başlarında ortaya çıkan Post Empresyonism, resimde gerçeklikten ziyade soyut düşünceye önem veren ve sanatçının kişiliğini tabloya yansıtma imkanı bulduğu, renk kullanımında gerçek dışına çıkabilen bir sanat akımıdır. Fransa’da ortaya çıkan bu akıma Paul Cesanne, Van Gogh, Gaugin ve Maximilien Luce gibi sanatçılar tabloları ile katkı sunmuştur.

 Notre Dome Katedrali

1858 yılında dünyaya gelen Luce, 1899 yılında çizdiği Notre Dome adlı eserinde (sanatçının Notre Dome temalı pek çok eseri bulunmaktadır.) Post Empresyonist akımın özelliklerine tablosunda yer vermiştir. Noktalama tekniği ile yapılmış tabloda, Katedral ve yapılarda detaylara önem verildiği gözlemlenirken, köprü ve kanal duvarlarında detayların yerini daha kaba fırça darbeleri almıştır. Paris Sen Nehri içerisindeki bir adada yer alan katedral, sanatçının tablosunda çevresi ile birlikte hareketli bir şehir hayatının olduğu bir alan olarak resmedilmiştir.

Maximilien Luce – Notre Dome Katedrali

Paris Orsay Müzesinde sergilenen eser, 2018 senesinde İstanbul’da düzenlenen Post Modernizm sergisinde yer almıştır. Luce’nin 1900 senesinde çizdiği bir başka Notre Dome tablosu 2011 yılında Amerika’da düzenlenen bir müzayede de 4.2 milyon dolara alıcı bulmuştur.

Notre Dome Katedrali

Notre Dome Katedrali yılda  14 milyon ziyaretçi ağırlayarak dünyanın en çok gezilen mekanları arasında yer almaktadır. Yapımı 170 yıl kadar süren ve 1345 yılında tamamlanan katedral, Katolik mezhebinin yaygın olduğu Fransa’da Başpiskoposluğun ana mekanı olarak kullanılmaktadır. Notre Dome Katedrali, sivri uçlu kemerleri, kaburgalı tonozları, dış cephede yer alan payandaları ve ince uzun tasarımı ile gotik mimari tarzın ilk örneklerinden birisi olmuştur. Cephelerde yer alan heykeller, süslemeler ve gül pencereler sanat ve mimarlık tarihi açısından ayrı ayrı incelenebilecek değerde eserlerdir.

Notre Dome Katedrali

Katedrale ve geçmişin Paris’indeki sosyolojik atmosfere biraz olsun ilginiz var ise Victor Hugo’nun Notre Dome’ın Kamburu eserini (bu linkte kitaba dair izlenimlerimizi bulabilirsiniz .) size önermemiz gerekecek.  Yazarın, dönemin krallık ve katolik zümrelerine yönelik izlenimlerini bir miktar subjektif olarak, hümanist ve romantik bakıç açışı ile bir aşk sarmalı içerisinde görme fırsatı bulacaksınız. Biraz kolaycılığa kaçalım derseniz size kitaptan esinlenilerek çekilmiş filmi de önerebiliriz. Bu size Sen Nehri’nin üzerinde Katedralin yanından geçtiğinizde ayrı bir tad verecektir.

Notre Dome Katedrali

Notre Dome Katedrali

 

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

LVİV OPERA EVİ

ANTİK YUNAN KÜLTÜRÜNE GENEL BAKIŞ

160 YILDIR YERİ DEĞİŞTİRİLEMEYEN MERDİVEN

MESCİDİ AKSA NERESİDİR ?

instagram

106 post
17571 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland