HOLLANDA ALTIN ÇAĞI
Hollanda Mimari Sanat

HOLLANDA ALTIN ÇAĞI

Hollanda Altın Çağı , Hollandalılar’ın geçmişlerinde sahip olduğu büyük ticari zenginliği, sanatsal ve kültürel ürünlerle mayaladıkları tarihsel dönemdir.

Amsterdam Dam Meydanı

15.yy ile birlikte Portekizli Vasco de Gama, İspanyol Kristof Kolomb ve İtalyan Amerigo Vespucci kaşifler tarafından yapılan coğrafi keşifler İber Yarımadası ve İtalya’da yaşayan insanlardaki dünya algısında değişimlere sebep olmuş, artan deniz ticaretleri ve yeni keşfedilen coğrafyalarda kurulan sömürge kolonileri beraberinde zenginleşmeyi getirmiştir.

Amsterdam Genel Görünüm

Bu yıllarda Hollanda, “Alt-Aşağı Ülkeler” (Hollanda-Belçika-Lüksemburg) olarak tabir edilen ve Flaman toplumun yaşadığı bölgenin parçası olarak İspanyol Habsburg Hanedanlığı’na bağlı yaşamakta idi. Katı Katolik inancına sahip olan Hanedanlık, Hollanda’da artmakta olan Protestan eğilime karşı baskıyı artırmış ve zamanla Hollanda’da isyanların başlamasına sebep olmuştur. 1568-1648 yılları arasında süren ve tarihe “80 Yıl Savaşları” olarak geçen bu sürecin sonucunda Vestfalya Antlaşması imzalanmıştır. Antlaşma ile alçak ülkelerin kuzeyinde günümüz Hollanda’sını oluşturan Protestan bir devlet oluşmuş, güneyde ise bir süre İspanya egemenliği altında, daha sonra da Fransa egemenliği altında Katolik Flaman Belçika oluşmuştur.

Amsterdam Dam Meydanı

Bu tarihten itibaren ticari zenginlik Akdeniz coğrafyasından Kuzey Deniz’ine kaymış, güneyden gelen zengin Protestan tüccarlar ve İspanya’dan kaçan Sefarad Yahudiler’i Hollanda’ya gelmiştir. Büyük bir sömürge faaliyetine başlayan Hollanda, Endonezya gibi ülkelerde sömürge ve misyonerlik faaliyetlerinde bulunmuştur. Tüm bu etkenler ile ülkede oluşan zengin ticaret ve çeşitli sosyo-kültürel ortam beraberinde büyük sanatsal ürünlerin oluşmasını sağlamıştır.

 

Lahey ( Den Haag ) Genel Görünüm

Yazar Michael North yazmış olduğu “Hollanda Altın Çağında Sanat ve Ticaret” kitabında dönemin hollandasını şu sözlerle tarif etmiştir;

“Yılda 70.000 resim yapılıyor, 110.000 parça kumaş dokunuyordu, Hollandalılar Avrupa’nın en kentleşmiş toplumuydu ve ülke en yüksek okur-yazar oranına sahipti; evinde sanat eseri bulunan kişi sayısı ortalamanın çok üstündeydi, toplumsal altyapı sağlamdı ve farklı dinî inançlara tolerans gösterilirdi. Bunlar, Hollanda’yı 17. yüzyılda öylesine eşsiz kılan özelliklerden yalnızca bazılarıydı.”

 

Rembrandt, Johannes Vermeer, Frans Hals ve Jan Steen dönemin önemli ressamlarından olup o günün atmosferini tablolarına yansıtmışlardır. Amsterdamda’ki Rembrandt House’u gezerek sanatçıya ve o döneme ait gündelik yaşamdan izler bulmanız mümkün olacaktır.

Lahey ( Den Haag ) Genel Görünüm

Lahey ( Den Haag ) Genel Görünüm

Ülkedeki gelişmelerden mimaride etkilenmiş, şehirler kalabalık ve büyük hale gelmiş, zengin tüccar ve aristokratlar şehir dışlarında korunaklı büyük malikaneler yaptırmışlardır. 1570 yılında 60.000 olan Amsterdam nüfusu 1670’te 220.000 seviyesine ulaşmıştır. Diğer ülkelerde yayılan barok mimari anlayışından sadeliği ile ayrışan “Hollanda Barok Mimarisi” kendi karakteristik örneklerini sunmuştur.

Amsterdam Genel Görünüm

Rotterdam Genel Görünüm

Amsterdam Genel Görünüm

Günümüz Hollanda’sı sahip olduğu özgürlükçü algısını, insanı cezbeden kentlerini, dünyaya mal olmuş sanatçı ve bilim adamlarını çoğunlukla 16. ve 17. yy.larda yaşamış olduğu altın çağına borçludur.

Amsterdam Genel Görünüm

 

 

Amsterdam Genel Görünüm

 

 

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

LVİV OPERA EVİ

ANTİK YUNAN KÜLTÜRÜNE GENEL BAKIŞ

160 YILDIR YERİ DEĞİŞTİRİLEMEYEN MERDİVEN

instagram

115 post
19365 followers
266 following
  • Tabaklarımız boş,şekerlerimiz sahipsiz kaldı.“Tatlımız oldu mu,kombinim uydu mu,evlilik ne zaman,okul bitiyor mu”lardan uzak geçirdiğimiz farklı bir bayram 🥺
Herşeye rağmen bayramın neşesi üzerimize olsun 🥳🍭🎈 #bayram #eid #eidmubarak
  • Koronavorüsten daha tehlikeli birşey var ise o da korona korkusunun oluşturduğu psikolojik travma olsa gerek 😣
Hastalığın ne olduğu ve ne kadar süreceğine dair oluşan belirsizlik ve beraberinde getirdiği kaygı, bizim hastalığa dair bilgi sahibi olma isteğimizi sürekli olarak artırdı.Bilgili,bilgisiz herkesin vaaz verdiği, pek çok kafadan farklı sesin yükseldiği bir gürültünün içerisinde sessizliği arar olduk 🍃
Dünyada günlük olarak açıklanan vaka ve ölüm sayılarına bir rakam ve istatistiksel veri gözüyle değil, bir can olduğu gerçeği ile bakabilmenin gayretindeyiz 😓
İşin belki de en zor kısmı, tüm dünyada pek çok gelişme yaşanırken ve gelecekteki hayatımıza dair pek çok olgu değişecekken,öngörülen 1-2 aylık karantina sürecini kolay atlatabilme adına sanki hiçbir olumsuzluk yaşanmıyormuş gibi davranmaya çalışıyoruz.
Kendimizi mi kandırıyoruz ?
#evdekal
  • Seyahat ve iş planlarını iptal edip,
mümkün mertebe evde vakit geçirmeye çalıştığımız bugünlerde,
somut önlemlerin yanı sıra demoralize olmamanın da önemine inanıyoruz 👐🏻 Yeniden ve tertemiz bir dünyada gezeceğimiz günleri ümit ederek, bir süreliğine ev moduna geçiyoruz. 💆‍♂️💆‍♀️
  • Dünya
  • Bu fotoğrafta 400 yıllık zarafet var.
  • Popüleritenin etkisine henüz maruz kalmayarak tüm doğallığını korumuş olan Oylat
  • Gezi hatıraları her zaman güzel anılardan oluşmuyor. Bizim için bu anılardan birisi Bosna’ya ziyarete gittiğimiz bir Şubat tatilinde gerçekleşti. Bosna
  • 🤫🌲❄