HOLLANDA ALTIN ÇAĞI
Hollanda Mimari Sanat

HOLLANDA ALTIN ÇAĞI

Hollanda Altın Çağı , Hollandalılar’ın geçmişlerinde sahip olduğu büyük ticari zenginliği, sanatsal ve kültürel ürünlerle mayaladıkları tarihsel dönemdir.

Amsterdam Dam Meydanı

15.yy ile birlikte Portekizli Vasco de Gama, İspanyol Kristof Kolomb ve İtalyan Amerigo Vespucci kaşifler tarafından yapılan coğrafi keşifler İber Yarımadası ve İtalya’da yaşayan insanlardaki dünya algısında değişimlere sebep olmuş, artan deniz ticaretleri ve yeni keşfedilen coğrafyalarda kurulan sömürge kolonileri beraberinde zenginleşmeyi getirmiştir.

Amsterdam Genel Görünüm

Bu yıllarda Hollanda, “Alt-Aşağı Ülkeler” (Hollanda-Belçika-Lüksemburg) olarak tabir edilen ve Flaman toplumun yaşadığı bölgenin parçası olarak İspanyol Habsburg Hanedanlığı’na bağlı yaşamakta idi. Katı Katolik inancına sahip olan Hanedanlık, Hollanda’da artmakta olan Protestan eğilime karşı baskıyı artırmış ve zamanla Hollanda’da isyanların başlamasına sebep olmuştur. 1568-1648 yılları arasında süren ve tarihe “80 Yıl Savaşları” olarak geçen bu sürecin sonucunda Vestfalya Antlaşması imzalanmıştır. Antlaşma ile alçak ülkelerin kuzeyinde günümüz Hollanda’sını oluşturan Protestan bir devlet oluşmuş, güneyde ise bir süre İspanya egemenliği altında, daha sonra da Fransa egemenliği altında Katolik Flaman Belçika oluşmuştur.

Amsterdam Dam Meydanı

Bu tarihten itibaren ticari zenginlik Akdeniz coğrafyasından Kuzey Deniz’ine kaymış, güneyden gelen zengin Protestan tüccarlar ve İspanya’dan kaçan Sefarad Yahudiler’i Hollanda’ya gelmiştir. Büyük bir sömürge faaliyetine başlayan Hollanda, Endonezya gibi ülkelerde sömürge ve misyonerlik faaliyetlerinde bulunmuştur. Tüm bu etkenler ile ülkede oluşan zengin ticaret ve çeşitli sosyo-kültürel ortam beraberinde büyük sanatsal ürünlerin oluşmasını sağlamıştır.

 

Lahey ( Den Haag ) Genel Görünüm

Yazar Michael North yazmış olduğu “Hollanda Altın Çağında Sanat ve Ticaret” kitabında dönemin hollandasını şu sözlerle tarif etmiştir;

“Yılda 70.000 resim yapılıyor, 110.000 parça kumaş dokunuyordu, Hollandalılar Avrupa’nın en kentleşmiş toplumuydu ve ülke en yüksek okur-yazar oranına sahipti; evinde sanat eseri bulunan kişi sayısı ortalamanın çok üstündeydi, toplumsal altyapı sağlamdı ve farklı dinî inançlara tolerans gösterilirdi. Bunlar, Hollanda’yı 17. yüzyılda öylesine eşsiz kılan özelliklerden yalnızca bazılarıydı.”

 

Rembrandt, Johannes Vermeer, Frans Hals ve Jan Steen dönemin önemli ressamlarından olup o günün atmosferini tablolarına yansıtmışlardır. Amsterdamda’ki Rembrandt House’u gezerek sanatçıya ve o döneme ait gündelik yaşamdan izler bulmanız mümkün olacaktır.

Lahey ( Den Haag ) Genel Görünüm

Lahey ( Den Haag ) Genel Görünüm

Ülkedeki gelişmelerden mimaride etkilenmiş, şehirler kalabalık ve büyük hale gelmiş, zengin tüccar ve aristokratlar şehir dışlarında korunaklı büyük malikaneler yaptırmışlardır. 1570 yılında 60.000 olan Amsterdam nüfusu 1670’te 220.000 seviyesine ulaşmıştır. Diğer ülkelerde yayılan barok mimari anlayışından sadeliği ile ayrışan “Hollanda Barok Mimarisi” kendi karakteristik örneklerini sunmuştur.

Amsterdam Genel Görünüm

Rotterdam Genel Görünüm

Amsterdam Genel Görünüm

Günümüz Hollanda’sı sahip olduğu özgürlükçü algısını, insanı cezbeden kentlerini, dünyaya mal olmuş sanatçı ve bilim adamlarını çoğunlukla 16. ve 17. yy.larda yaşamış olduğu altın çağına borçludur.

Amsterdam Genel Görünüm

 

 

Amsterdam Genel Görünüm

 

 

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

LVİV OPERA EVİ

ANTİK YUNAN KÜLTÜRÜNE GENEL BAKIŞ

160 YILDIR YERİ DEĞİŞTİRİLEMEYEN MERDİVEN

instagram

106 post
17575 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland