HOLLANDA HASTALIĞI
Hollanda

HOLLANDA HASTALIĞI

Basit bir ifade ile hızlı şekilde ve olağan dışı etkenlerle zenginleşen ülkelerin kısa vadeli refah döneminin sonunda yaşadıkları ekonomik bunalım ortamını ifade eden bu tabir, literatürlere 1960’lı yıllarda Hollanda’da yaşanan ekonomik değişimler nedeni ile girmiştir.

Rotterdam Genel Görünüm

Ülke o yıllara dek Avrupa’nın ortalama ekonomiye sahip bir ülkesi olarak Dünya Bankası’nın verilerine göre takriben 12milyar $’lık bir gayri safi yıllık hasılata sahipti. 1959 senesinde keşfedilen doğalgaz yatakları ülkenin ekonomik seyrini bütünü ile değiştirdi. Hollanda’nın kuzeydoğusunda yer alan ve ilk olarak doğalgazın keşfedildiği Groningen kenti günümüzde Avrupa’nın en büyük, Dünya’nın 10. büyük doğalgaz sahasıdır.

Lahey (Den Haag) Dünü ve Bugünü

Lahey (Den Haag) Dünü ve Bugünü

Doğalgazın keşfi beraberinde ülkeye hızlı bir döviz akışının olmasını, sıcak paranın artmasını ve refah seviyesinin yükselmesini getirdi. Gayri safi yıllık hasıla 1970 senesinde 38 milyar $’a ulaşmıştı. Halkın gelir düzeyi yükselmiş, tüketim artmış, artan yabancı fon girişi ile inşaat ve hizmet sektörü prim yapmış, değerlenen para birimi ile ithalat cazip hale gelmişti.

Amsterdam’da Sıradan Bir Sokak Düzeni

Lahey (Den Haag) Genel Görünüm

İthalat artışı ile zamanla ülkedeki sanayi kurumları kapanmaya başlamış, üretim ve doğalgaz harici üretim mallarındaki ihracat azalmıştır. Ekonomi varlığını tek bir kaleme bağlı olarak sürdürmeye başlamıştı. Küresel anlamdaki gelişmeler enerji piyasasını etkiliyor ve fiyatlandırmaları değiştiriyordu. Bu şekilde git-gelli bir ekonomiyi kaldıramayan ülkenin kısa vadeli yüksek refahı sona ermiş ve ekonomik anlamda bir dar boğaza sürüklenmiştir.

Rotterdam Genel Görünüm

Doç.Dr.Mehmet Yiğit yayımlanan bir makalesinde Hollanda Hastalığı’na 1970’lerde Endonezya, Nijerya, Meksika ve Venezuela’nın, 1990’larda ise Brunei ve Azerbaycan’ın yakalandığından söz ederek, kısa vadede gelir artışının beraberinde uzun vadeli bir gelir düşüşüne sebep olduğu fikrini ortaya koymuştur.

 

Rotterdam Genel Görünüm

Hastalığa tutulan örnekleri değerlendirdiğimizde kimi ülkelerin bu hastalığının tedavilerini gereğince yapmadığını kimilerinin ise doğru reçeteyi kullandığını görmekteyiz. Hastalığa ismini veren Hollanda doğru reçeteyi kullanmış, 2019 itibari ile 800 milyar $’ı bulan GSYH ile 18 milyonluk nüfusu ile Dünya’nın 17.büyük ekonomisi konumuna ulaşmıştır.

Amsterdam Elektrikli Araçlar

Amsterdam Elektrikli Araçlar

Şayet Hollanda’nın ticaret şehri olan Rotterdam‘a gidecek olursanız, İzmir Ticaret Odası’nın verdiği verilere göre Avrupa’nın en büyük, Dünya’nın ise Şangay ve Singapur’dan sonraki 3.büyük limanını görme fırsatını bulabilirsiniz.

 

Rotterdam Liman Görünümü

 

 

İlgili Diğer Yazılar

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

HOLLANDA ALTIN ÇAĞI

TÜRK DÜŞMANI ROTERDAM’LI ERASMUS

AMSTERDAM’IN YÜZEN EVLERİ

instagram

106 post
17576 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland