HOLLANDA HASTALIĞI
Hollanda

HOLLANDA HASTALIĞI

Basit bir ifade ile hızlı şekilde ve olağan dışı etkenlerle zenginleşen ülkelerin kısa vadeli refah döneminin sonunda yaşadıkları ekonomik bunalım ortamını ifade eden bu tabir, literatürlere 1960’lı yıllarda Hollanda’da yaşanan ekonomik değişimler nedeni ile girmiştir.

Rotterdam Genel Görünüm

Ülke o yıllara dek Avrupa’nın ortalama ekonomiye sahip bir ülkesi olarak Dünya Bankası’nın verilerine göre takriben 12milyar $’lık bir gayri safi yıllık hasılata sahipti. 1959 senesinde keşfedilen doğalgaz yatakları ülkenin ekonomik seyrini bütünü ile değiştirdi. Hollanda’nın kuzeydoğusunda yer alan ve ilk olarak doğalgazın keşfedildiği Groningen kenti günümüzde Avrupa’nın en büyük, Dünya’nın 10. büyük doğalgaz sahasıdır.

Lahey (Den Haag) Dünü ve Bugünü

Lahey (Den Haag) Dünü ve Bugünü

Doğalgazın keşfi beraberinde ülkeye hızlı bir döviz akışının olmasını, sıcak paranın artmasını ve refah seviyesinin yükselmesini getirdi. Gayri safi yıllık hasıla 1970 senesinde 38 milyar $’a ulaşmıştı. Halkın gelir düzeyi yükselmiş, tüketim artmış, artan yabancı fon girişi ile inşaat ve hizmet sektörü prim yapmış, değerlenen para birimi ile ithalat cazip hale gelmişti.

Amsterdam’da Sıradan Bir Sokak Düzeni

Lahey (Den Haag) Genel Görünüm

İthalat artışı ile zamanla ülkedeki sanayi kurumları kapanmaya başlamış, üretim ve doğalgaz harici üretim mallarındaki ihracat azalmıştır. Ekonomi varlığını tek bir kaleme bağlı olarak sürdürmeye başlamıştı. Küresel anlamdaki gelişmeler enerji piyasasını etkiliyor ve fiyatlandırmaları değiştiriyordu. Bu şekilde git-gelli bir ekonomiyi kaldıramayan ülkenin kısa vadeli yüksek refahı sona ermiş ve ekonomik anlamda bir dar boğaza sürüklenmiştir.

Rotterdam Genel Görünüm

Doç.Dr.Mehmet Yiğit yayımlanan bir makalesinde Hollanda Hastalığı’na 1970’lerde Endonezya, Nijerya, Meksika ve Venezuela’nın, 1990’larda ise Brunei ve Azerbaycan’ın yakalandığından söz ederek, kısa vadede gelir artışının beraberinde uzun vadeli bir gelir düşüşüne sebep olduğu fikrini ortaya koymuştur.

 

Rotterdam Genel Görünüm

Hastalığa tutulan örnekleri değerlendirdiğimizde kimi ülkelerin bu hastalığının tedavilerini gereğince yapmadığını kimilerinin ise doğru reçeteyi kullandığını görmekteyiz. Hastalığa ismini veren Hollanda doğru reçeteyi kullanmış, 2019 itibari ile 800 milyar $’ı bulan GSYH ile 18 milyonluk nüfusu ile Dünya’nın 17.büyük ekonomisi konumuna ulaşmıştır.

Amsterdam Elektrikli Araçlar

Amsterdam Elektrikli Araçlar

Şayet Hollanda’nın ticaret şehri olan Rotterdam‘a gidecek olursanız, İzmir Ticaret Odası’nın verdiği verilere göre Avrupa’nın en büyük, Dünya’nın ise Şangay ve Singapur’dan sonraki 3.büyük limanını görme fırsatını bulabilirsiniz.

 

Rotterdam Liman Görünümü

 

 

İlgili Diğer Yazılar

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

HOLLANDA ALTIN ÇAĞI

TÜRK DÜŞMANI ROTERDAM’LI ERASMUS

AMSTERDAM’IN YÜZEN EVLERİ

instagram

99 post
11654 followers
148 following
 • Dubai mi ? Katar mı ?

Bölgeye dair ilgi duyan herkesçe yapılan bir kıyaslamadır. 2 ülkeye de gitme fırsatımız oldu. 828 metre yüksekliği ile Burj Halife Kulesi Dubai
 • Dünyanın en zengin vatandaşlarının yaşadığı ülkedeyiz. 
Hırsızlık neredeyse yok, işsizlik %1, eğitim ve sağlık hizmetlerinin kalitesi üst seviyede.

Yıllık ortalama 130.000$ gelirle (IMF,2019), bir Türk vatandaşının yaklaşık 11, bir Amerika
 • Bir yapı cephesinin sanat eserine dönüşmüş hali 👏
 • Venedik
 • Burası zerafetin taşa dönüştüğü yer... Doğu Anadolu
 • Bazen etiket değeri yüksek, kalabalık ve popüler yerler yerine, sukunetin hakim olduğu tarih kokan sokaklarda sakince yürümek, kendimizle başbaşa kalmak ve dinginliğin tadını çıkartmak isteriz. 💆🏻‍♀️
Yarım milyonu bulmayan nüfusu ve binleri aşmayan turist rakamı ile doğallığını sürdürmekte olan Bratislava, bu hisleri yaşayabildiğimiz yerlerden birisiydi. 👫☺️
 • Bir yeri gerçekten tanımak, kültürünü öğrenmek, yerel insanlarıyla karşılaşmak istiyorsak, oranın çarşısına gitmeliyiz.

Osmanlı Devleti
 • Tarih boyunca birbirinden farklı pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, doğal güzelliklerden mimari eserlere değin ziyaret edilebilecek pek çok yeri bünyesinde barındıran Kıbrıs