İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV
Gezi Ukrayna

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

Tarihte Hun, Peçenek, Bulgar gibi Türk kavimlerinin Asya’dan Avrupa’ya geçiş hattı olan Ukrayna’nın kendi tarihi 11.yy ile birlikte başlamaktadır. Kiev Knezliği yada Kiev Rusları olarak anılan devlet, pek çok tarihçi tarafından Rusya tarihinin de başlangıcı kabul edilmektedir.

Lviv Opera Binası

Batısına yıllarca Lehistan (Polonya) ve Avusturya-Macaristan İmp. tarafından hükmedilen Ukrayna’nın doğusu ise Rus Çarlığı’nın nüfuz alanında kalmıştır. 1.Dünya savaşındaki Alman işgalinin ardından 1919 yılında Rusya tarafından işgal edilen ülke, Sovyetler Birliği’nin bir parçası olarak 1991 yılına kadar gelmiştir.

Rynok Meydanı

Özgürlüğün kazanılması ile birlikte atılıma geçmek isteyen ülkede politik yaşam durulmamıştır. Tıpkı tarihte olduğu gibi doğu ile batı arasında kültürel ve politik geçişlere sahip olan ülke, sahip olduğu verimli toprakları ve stratejik önemi ile küresel güçlerin iştahını kabartmıştır.

Dominikan Kilisesi

“Eski Doğu Galiçya (Batı Ukrayna) ile Donbass (Doğu Ukrayna) arasında bugün hala büyük kültürel farklar var. Doğu Ukraynalılar kültürel ve ekonomik olarak kendilerini Rusya’ya bağlı hissederler. Batı’dakiler, yani 1918’e kadar Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’na, 1918-1939 yılları arasında ise Polonya’ya dahil olan Lviv gibi Batı kentleri, Rusya’ya karşı daha mesafeli tutum sergiliyorlardı.”

Kaleden Lviv Manzarası

Adam Mickiewicz Anıtı

Ağırlıklı olarak Rusya yanlısı iktidarların görev aldığı 1991-2004 aralığına Turuncu Devrim son vererek rota Batı’ya kaydırılıyor. Sonraki yıllarda başa geçen Yanukoviç hükümetinin AB ile ortaklık antlaşmasını ekonomik nedenlerle imzalamaması ( Ukrayna ticaretinin %23’ü Rusya ile ) beraberinde Kiev Halk gösterilerini getiriyor. Gösteriler sonucunda ülkeden kaçan Yanukoviç’in yerine liderliğe Roshen Çikolata’nın sahibi Petro Poroşenko geçiyor.

Lviv Kent Görünümü

AB ile Rusya’nın satranç masasına dönen ülkenin doğusunda yer alan Rusça konuşan ve kendisini Rus olarak tanımlayan Donbass Bölgesi ve Donetsk gibi şehirlerde silahlı ayaklanmalar başlıyor.

Lviv Kent Görünümü

Günümüzde iç savaşın devam ettiği ülkenin doğu kesimi ve mancınık silahlı gösterilerle anılan Kiev en büyük zararı turizm sektöründe yaşadı. Kargaşanın hakim olduğu bölgelerdense şirin bir Avrupa kentini andıran ülkenin batısındaki Lviv, Ukrayna’ya gidecek turistlerin öncelikli tercihi haline geldi.

Adım Başı yer alan butik kafeleri, Opera Binası, Belediye Binası, Rynok Meydanı, Lychakiv Mezarlığı, Dominikan Kilisesi, Kalesi,müzeleri ve Ortaçağ havası solunan dar sokakları ile Lviv Ukrayna’nın gözde turizm noktası olmuş durumda.

 

İstifade Edilen Kaynaklar:

Oligarkların Savaşı; Ukrayna İçin Bilek Güreşi. Ulrich Heyden

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

LVİV OPERA EVİ

instagram

106 post
17571 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland