İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV
Gezi Ukrayna

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

Tarihte Hun, Peçenek, Bulgar gibi Türk kavimlerinin Asya’dan Avrupa’ya geçiş hattı olan Ukrayna’nın kendi tarihi 11.yy ile birlikte başlamaktadır. Kiev Knezliği yada Kiev Rusları olarak anılan devlet, pek çok tarihçi tarafından Rusya tarihinin de başlangıcı kabul edilmektedir.

Lviv Opera Binası

Batısına yıllarca Lehistan (Polonya) ve Avusturya-Macaristan İmp. tarafından hükmedilen Ukrayna’nın doğusu ise Rus Çarlığı’nın nüfuz alanında kalmıştır. 1.Dünya savaşındaki Alman işgalinin ardından 1919 yılında Rusya tarafından işgal edilen ülke, Sovyetler Birliği’nin bir parçası olarak 1991 yılına kadar gelmiştir.

Rynok Meydanı

Özgürlüğün kazanılması ile birlikte atılıma geçmek isteyen ülkede politik yaşam durulmamıştır. Tıpkı tarihte olduğu gibi doğu ile batı arasında kültürel ve politik geçişlere sahip olan ülke, sahip olduğu verimli toprakları ve stratejik önemi ile küresel güçlerin iştahını kabartmıştır.

Dominikan Kilisesi

“Eski Doğu Galiçya (Batı Ukrayna) ile Donbass (Doğu Ukrayna) arasında bugün hala büyük kültürel farklar var. Doğu Ukraynalılar kültürel ve ekonomik olarak kendilerini Rusya’ya bağlı hissederler. Batı’dakiler, yani 1918’e kadar Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’na, 1918-1939 yılları arasında ise Polonya’ya dahil olan Lviv gibi Batı kentleri, Rusya’ya karşı daha mesafeli tutum sergiliyorlardı.”

Kaleden Lviv Manzarası

Adam Mickiewicz Anıtı

Ağırlıklı olarak Rusya yanlısı iktidarların görev aldığı 1991-2004 aralığına Turuncu Devrim son vererek rota Batı’ya kaydırılıyor. Sonraki yıllarda başa geçen Yanukoviç hükümetinin AB ile ortaklık antlaşmasını ekonomik nedenlerle imzalamaması ( Ukrayna ticaretinin %23’ü Rusya ile ) beraberinde Kiev Halk gösterilerini getiriyor. Gösteriler sonucunda ülkeden kaçan Yanukoviç’in yerine liderliğe Roshen Çikolata’nın sahibi Petro Poroşenko geçiyor.

Lviv Kent Görünümü

AB ile Rusya’nın satranç masasına dönen ülkenin doğusunda yer alan Rusça konuşan ve kendisini Rus olarak tanımlayan Donbass Bölgesi ve Donetsk gibi şehirlerde silahlı ayaklanmalar başlıyor.

Lviv Kent Görünümü

Günümüzde iç savaşın devam ettiği ülkenin doğu kesimi ve mancınık silahlı gösterilerle anılan Kiev en büyük zararı turizm sektöründe yaşadı. Kargaşanın hakim olduğu bölgelerdense şirin bir Avrupa kentini andıran ülkenin batısındaki Lviv, Ukrayna’ya gidecek turistlerin öncelikli tercihi haline geldi.

Adım Başı yer alan butik kafeleri, Opera Binası, Belediye Binası, Rynok Meydanı, Lychakiv Mezarlığı, Dominikan Kilisesi, Kalesi,müzeleri ve Ortaçağ havası solunan dar sokakları ile Lviv Ukrayna’nın gözde turizm noktası olmuş durumda.

 

İstifade Edilen Kaynaklar:

Oligarkların Savaşı; Ukrayna İçin Bilek Güreşi. Ulrich Heyden

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

LVİV OPERA EVİ

instagram

115 post
19366 followers
266 following
  • Tabaklarımız boş,şekerlerimiz sahipsiz kaldı.“Tatlımız oldu mu,kombinim uydu mu,evlilik ne zaman,okul bitiyor mu”lardan uzak geçirdiğimiz farklı bir bayram 🥺
Herşeye rağmen bayramın neşesi üzerimize olsun 🥳🍭🎈 #bayram #eid #eidmubarak
  • Koronavorüsten daha tehlikeli birşey var ise o da korona korkusunun oluşturduğu psikolojik travma olsa gerek 😣
Hastalığın ne olduğu ve ne kadar süreceğine dair oluşan belirsizlik ve beraberinde getirdiği kaygı, bizim hastalığa dair bilgi sahibi olma isteğimizi sürekli olarak artırdı.Bilgili,bilgisiz herkesin vaaz verdiği, pek çok kafadan farklı sesin yükseldiği bir gürültünün içerisinde sessizliği arar olduk 🍃
Dünyada günlük olarak açıklanan vaka ve ölüm sayılarına bir rakam ve istatistiksel veri gözüyle değil, bir can olduğu gerçeği ile bakabilmenin gayretindeyiz 😓
İşin belki de en zor kısmı, tüm dünyada pek çok gelişme yaşanırken ve gelecekteki hayatımıza dair pek çok olgu değişecekken,öngörülen 1-2 aylık karantina sürecini kolay atlatabilme adına sanki hiçbir olumsuzluk yaşanmıyormuş gibi davranmaya çalışıyoruz.
Kendimizi mi kandırıyoruz ?
#evdekal
  • Seyahat ve iş planlarını iptal edip,
mümkün mertebe evde vakit geçirmeye çalıştığımız bugünlerde,
somut önlemlerin yanı sıra demoralize olmamanın da önemine inanıyoruz 👐🏻 Yeniden ve tertemiz bir dünyada gezeceğimiz günleri ümit ederek, bir süreliğine ev moduna geçiyoruz. 💆‍♂️💆‍♀️
  • Dünya
  • Bu fotoğrafta 400 yıllık zarafet var.
  • Popüleritenin etkisine henüz maruz kalmayarak tüm doğallığını korumuş olan Oylat
  • Gezi hatıraları her zaman güzel anılardan oluşmuyor. Bizim için bu anılardan birisi Bosna’ya ziyarete gittiğimiz bir Şubat tatilinde gerçekleşti. Bosna
  • 🤫🌲❄