İTALYAN BAHÇE TASARIMI
İtalya

İTALYAN BAHÇE TASARIMI

Tarih 15.yy.ın sonlarını göstermekte. Avrupa’da Haçlı Seferleri, ve Endülüs Emevileri ile etkileşimle ivme kazanan aydınlanma serüveni matbaa’nın keşfi ile doruk noktasına çıkar ve Rönenans dönemini başlatır.

Roma Başpiskoposluğu

Rönesans Avrupalılar’ın bir anlamda Roma İmparatorluğu ve Antik Yunan döneminde sahip oldukları bilimsel ve sanatsal güce sahip olma özlemlerinin uyanışı idi. Özellikle deniz yollarında yaptıkları keşifler ile ticarette atılım kazanan ve zenginleşen Avrupa’da ön plana çıkan ülkelerden bir tanesi Portekiz ve İspanya ile birlikte İtalya olmuştu.

Rönesans’ın çıkış yeri olarak nitelendirilen İtalya’da mimari, resim ve benzeri sanatsal alanlarda yeni bir üslup oluşmuştu.

Roma Sistine Şapeli

Ticaret, bankacılık ve sömürgecilik yolu ile zenginleşen Medici, Orsini ve Borgia gibi aileler, sahip oldukları zenginlik ve gücü yaptırdıkları eserler ile gösterme gayretindeydiler. Bu dönemde bahçe, Avrupalılar için üzerine tasarım yapılabilecek bir mekan olarak algılanmaya başlanmış ve Vignola gibi bahçe konusunda ün kazanan mimarlar ortaya çıkmıştır.

Aslında İtalya bu kültüre günümüzden 2000 sene önce sahipti ve Rönesansa dek hatırlanmayı bekliyordu. buna en güzel örnek 2.yy.da yapılan İtalya Tivoli’deki İmparator Hadrian Villa Bahçesi‘dir. Palladio, Leonardo, Michelangelo ve Raphael gibi tasarımcılar bu yapıyı ziyaret etmiş ve ilham almıştır.

 

İmparator Hadrian Villa Bahçesi ( flickr – jeffa4444)

İtalyan Bahçelerinin önemli örnekleri özellikle Roma ve Floransa bölgesinde toplanmış bulunmakta. Bahçelerdeki temel tasarım ilkeleri, düzen, uyum ve simetridir. Bahçelerde yer alan en önemli öğeler ise su ve heykel‘dir. Heykellere konu olan kişiler çoğunlukla Antik Yunan’a ait mitolojik karakterler olmuşlardır. Genellikle eğimli araziler üzerine kurulan alanlarda teraslamalar oluşturulmuştur. Bahçenin yüksek bir kısmından bakıldığında, yeşilliklerin kendi manzarasını oluşturduğu görülür.

Villa D’este (flickr – grahamjowett)

Villa D’este (flickr – grahamjowett)

Villa D’este (flickr – grahamjowett)

Özellikle büyük ölçekli bahçelerde gölgelik oturma alanları oluşturulmaktaydı. Bunlar kimi zaman 2 katlı bir yazlık köşkünü andırırken kimi zamanda kayalara oyulmuş gizli bir mağara şeklinde olurdu. Bu alanlara 2 yanı yeşillikle çevrili uzun ve gölgelik bir alandan geçilirdi. Yol boyunca yeşillik, heykel ve suyun endamına şahit olan ziyaretçilerin yorgunluğunu atacağı bu mekanlar, İtalyan Bahçesi’nin karakteristik özelliklerinden birisidir.

Roma Forum Boarium

Bahçelerin dışı net şekilde budanmış mazı türü yeşilliklerle çevrilmiştir. bunun örneklerine 16.yy.da yapılmış Geç Rönesans Dönemi bahçelerinde oluşturulan Labirentlerde denk gelinmektedir.

Villa Farnese (flickr – thomasalan)

Ağaç ve mazıları budama, bahçe tasarımında simetri ve uyumu sağlamanın arka planında rönesansla birlikte artış gösteren insanın doğa ve çevreye yön verip şekillendirebilme dürtüsü yer alır.

İtalyan selvisi, şimşir ve ardıç tercih edilen ağaç türlerindendi. bahçeler 4 mevsim yeşillikti. Bahçelerde çiçek öğesinin az olduğuna dair yaygın kanaatin aksine kimi araştırmacılar zamanında bahçelerde çiçeklerin olduğu ancak günümüze dek gelmediği için hiç çiçek dikilmediği düşüncesinin oluştuğunu savunmaktadır. Teraslamalardaki boş çimenlik alanların zamanında çiçek bahçesi olduğuna dair tez kabul edilebilir görülmektedir.

Bahçe sahiplerini bu denli masraflı bir işe atılmalarını sağlayan en büyük motivasyon kaynağı güç ve zenginliklerini insanlara göstermeleri idi. Bu yarış öylesine bir hal almıştı ki, Papa olmak isteyen Kardinaller’den zengin ailelere mensup olanlar, bu yarışta öne geçebilme adına akıl, zevk ve zenginliklerini gösterme amaçlı olarak bahçeler inşa ettirmişlerdir.

Elektriğin olmadığı bir dünyada bahçelerde şelaleler, fıskiyeler oluşturup bu suların devir daimini sağlamak gerçektende büyük bir mühendislik gerektiriyodu. Bu mühendisliğin kaynağını ise Antik Yunan, Mısır ve İslam biliminden almışlardı.

İtalyanın farklı coğrafi bölgelerinde inşaa edilen bahçeler kendi içlerinde çeşitli farklılıklara sahip olmuştur. Kimi zamanda Orsini ailesinin Bomarzo kentinde yaptırdığı bahçe gibi simetri ve yapaylığa karşıt olarak varolanı güzelleştirmeyi tasarım ilkesi olarak kabul bahçeler inşa edilmiştir. 15. ve 16.yy.da pek çok örneği inşa edilen İtalyan Bahçeleri Fransız ve İngiliz bahçe mimarisinin de öncülü olmuştur.

Bomarzo Garden (flickr – alessandra—)

 

İlgili Diğer Yazılar

ANTİK YUNAN KÜLTÜRÜNE GENEL BAKIŞ

MICHELANGELO VE VATİKAN SİSTİNE ŞAPELİ

instagram

106 post
17571 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland