KAHİREDEN DOHA’YA BİR TASARIM ÖYKÜSÜ
Katar

KAHİREDEN DOHA’YA BİR TASARIM ÖYKÜSÜ

Yüksek binalar, büyük avm’ler, lüks araçlar, gösterişli caddeler… Bu saydıklarımızın yanına bir de safariyi eklediğimizde gözümüze körfezin zenginleşmiş arap ülkeleri gelecektir. Bu anlamda ilk büyük atılımı yapan Dubai ve Abu Dabi’yi Katar, Kuveyt ve Bahreyn takip etmiştir. Sahip oldukları doğalgaz ve petrol rezervleri ile bir sonraki yüzyıla kendilerini ekonomik anlamda çıkartamayacaklarının farkında olan bu ülkeler farklı sektörlerde yatırımlara ağırlık vermişlerdir. Bunun en başında turizm ve turizme bağlı yatırımlar gelmiştir.

Şehirlerinin marka değerini yükseltme amaçlı yapılan alt ve üst yapı yatırımlarının dışında küresel pek çok organizasyona sponsor olarak reklam yapmış, havayolu şirketlerini dünya sıralamasında üst sıralara çıkartmışlardır. Turizm odaklı teşviklere örnek verecek olursak; Avrupa’dan Uzakdoğu’ya yapılan uçuşlarda Emirates ve Qatar Airways gibi havayollarını kullandığınızda, havayolu şirketi bağlı olduğu ülkeden aktarmalı sefer düzenleyip size ücretsiz konaklama imkanı sunarak ülkesinde gezmenizi sağlamaktadır.
Modern ve şatafatlı şehirler inşa etmede birbiri ile adeta yarışa girmiş olan körfez ülkeleri, yüksek gelir grubunda olan turistleri ülkelerine çekebilmek adına uluslararası kongreler, F1, tenis ve yelken yarışları düzenlemekte, müzecilik ve sanat aktiviteleri yapmaktadırlar.


Müzecilik, eğitim ve sanatsal faaliyetler anlamında Körfezin öne çıkan ülkesi Katar olmuştur. Dubai örneğinde olduğu gibi dünyanın en büyük avm’si ve en yüksek binasına sahip olma yarışına girmeyip, yıllar içerisinde geçerliliği kalmayacak tesisler inşa etmek yerine arkeolojik kazılara önem vermekte, Education City gibi büyük bir eğitim vadisi kurmakta, müzeler kurup geleneksel arap mimarisinde çarşılar inşa etmektedirler.

Doha Katara Village

Doha İslam Eserleri Müzesi bu fikirsel altyapının bir ürünü olarak 2006 yılında inşaatına bir Türk firması tarafından başlanmış ve 2008 yılında açılışı eski emir Şeyh Hamad tarafından yapılmıştır. Murk Hudson Telegraph Gazetesi’nde yayınlanan yazısında müze için şu sözleri sarfetmiştir;

“İslam Eserleri Müzesi bir etki oluşturmak için yapılmıştır; Katar başkentini haritaya bir kültür merkezi olarak yerleştirmek ve İslam kültürüne karşı sahip olunan küresel algıları genişletmek”.

Katar İslam Eserleri Müzesi

Yapı, kentin rağbet gören sahil şeridi Corniche’in güney kısımında yapay ada üzerine kurulmuştur. Bu şekilde olması yapının 1917 doğumlu mimarı I.M. Pei tarafından istenmiştir. Çin’li mimarın maksadı tasarladığı yapının yakınlarına ileride başka yapıların gelerek görüntüsünün bozulmamasıydı. Mimar müzenin tasarımında Paris Louvre Müzesi’nin cam piramidi inşaatında beraber çalıştığı firmalardan destek almıştır.

Katar İslam Eserleri Müzesi

Yapıyı özel kılan tasarımın bir de hikayesi vardır. Müzenin proje işi I.M.Pei’e geldiğinde mimar 6 ay sürecek bir geziye çıkar. Bu süre içerisinde İslam coğrafyasında dolaşarak Arap ve İslam mimarisine ilişkin gözlemlerde bulunur.Gezi sırasında Kahire’de gördüğü Tolunoğulları Camii esin kaynağı olacaktır. Tolunoğulları Abbasi Halifeliği döneminde Halife adına kurulan Türk ordusunda görev alan Buhara’lı bir Türk ailedir. Zamanla Mısır valiliğine gelen ailenin torunları Mısır’da bir devlet haline gelir. Camii devletin bir nişanesi olarak 879 yılında inşa edilmiştir.

Müzenin ana yapısında cami şadırvanından esinlenilmişken, müzenin avlusunu çevreleyen kemerli duvarlar, cami şadırvanını çevreleyen ana cami yapısının revaklarını andırmaktadır. Müzeye ana karadan yaya köprüsü ile bağlanılmaktadır. Yapı 5 katlı olup içerisinde sergi alanları, eğitim mekanları, kütüphane, tiyatro ve restoran bulunmaktadır.

Katar İslam Eserleri Müzesi

 Katar İslam Eserleri Müzesi

Müzeye girişle birlikte etkileyici bir atmosfer sizi karşılıyor. Girişte yer alan 2 kollu oval merdiven. Yukarıda baktığınızda tavana kadar yükselen bir galeri boşluğu ve tavan kısmında piramidal kubbe. Tam karşınızda ise bütünü ile camla kaplı bir cephe. Cephenin ardında muhteşem Basra Körfezi ve Doha silüeti.

Katar İslam Eserleri Müzesi

İlgili Diğer Yazılar

KATAR HOLDİNG

instagram

This endpoint has been retired