KAHİREDEN DOHA’YA BİR TASARIM ÖYKÜSÜ
Katar

KAHİREDEN DOHA’YA BİR TASARIM ÖYKÜSÜ

Yüksek binalar, büyük avm’ler, lüks araçlar, gösterişli caddeler… Bu saydıklarımızın yanına bir de safariyi eklediğimizde gözümüze körfezin zenginleşmiş arap ülkeleri gelecektir. Bu anlamda ilk büyük atılımı yapan Dubai ve Abu Dabi’yi Katar, Kuveyt ve Bahreyn takip etmiştir. Sahip oldukları doğalgaz ve petrol rezervleri ile bir sonraki yüzyıla kendilerini ekonomik anlamda çıkartamayacaklarının farkında olan bu ülkeler farklı sektörlerde yatırımlara ağırlık vermişlerdir. Bunun en başında turizm ve turizme bağlı yatırımlar gelmiştir.

Şehirlerinin marka değerini yükseltme amaçlı yapılan alt ve üst yapı yatırımlarının dışında küresel pek çok organizasyona sponsor olarak reklam yapmış, havayolu şirketlerini dünya sıralamasında üst sıralara çıkartmışlardır. Turizm odaklı teşviklere örnek verecek olursak; Avrupa’dan Uzakdoğu’ya yapılan uçuşlarda Emirates ve Qatar Airways gibi havayollarını kullandığınızda, havayolu şirketi bağlı olduğu ülkeden aktarmalı sefer düzenleyip size ücretsiz konaklama imkanı sunarak ülkesinde gezmenizi sağlamaktadır.
Modern ve şatafatlı şehirler inşa etmede birbiri ile adeta yarışa girmiş olan körfez ülkeleri, yüksek gelir grubunda olan turistleri ülkelerine çekebilmek adına uluslararası kongreler, F1, tenis ve yelken yarışları düzenlemekte, müzecilik ve sanat aktiviteleri yapmaktadırlar.


Müzecilik, eğitim ve sanatsal faaliyetler anlamında Körfezin öne çıkan ülkesi Katar olmuştur. Dubai örneğinde olduğu gibi dünyanın en büyük avm’si ve en yüksek binasına sahip olma yarışına girmeyip, yıllar içerisinde geçerliliği kalmayacak tesisler inşa etmek yerine arkeolojik kazılara önem vermekte, Education City gibi büyük bir eğitim vadisi kurmakta, müzeler kurup geleneksel arap mimarisinde çarşılar inşa etmektedirler.

Doha Katara Village

Doha İslam Eserleri Müzesi bu fikirsel altyapının bir ürünü olarak 2006 yılında inşaatına bir Türk firması tarafından başlanmış ve 2008 yılında açılışı eski emir Şeyh Hamad tarafından yapılmıştır. Murk Hudson Telegraph Gazetesi’nde yayınlanan yazısında müze için şu sözleri sarfetmiştir;

“İslam Eserleri Müzesi bir etki oluşturmak için yapılmıştır; Katar başkentini haritaya bir kültür merkezi olarak yerleştirmek ve İslam kültürüne karşı sahip olunan küresel algıları genişletmek”.

Katar İslam Eserleri Müzesi

Yapı, kentin rağbet gören sahil şeridi Corniche’in güney kısımında yapay ada üzerine kurulmuştur. Bu şekilde olması yapının 1917 doğumlu mimarı I.M. Pei tarafından istenmiştir. Çin’li mimarın maksadı tasarladığı yapının yakınlarına ileride başka yapıların gelerek görüntüsünün bozulmamasıydı. Mimar müzenin tasarımında Paris Louvre Müzesi’nin cam piramidi inşaatında beraber çalıştığı firmalardan destek almıştır.

Katar İslam Eserleri Müzesi

Yapıyı özel kılan tasarımın bir de hikayesi vardır. Müzenin proje işi I.M.Pei’e geldiğinde mimar 6 ay sürecek bir geziye çıkar. Bu süre içerisinde İslam coğrafyasında dolaşarak Arap ve İslam mimarisine ilişkin gözlemlerde bulunur.Gezi sırasında Kahire’de gördüğü Tolunoğulları Camii esin kaynağı olacaktır. Tolunoğulları Abbasi Halifeliği döneminde Halife adına kurulan Türk ordusunda görev alan Buhara’lı bir Türk ailedir. Zamanla Mısır valiliğine gelen ailenin torunları Mısır’da bir devlet haline gelir. Camii devletin bir nişanesi olarak 879 yılında inşa edilmiştir.

Müzenin ana yapısında cami şadırvanından esinlenilmişken, müzenin avlusunu çevreleyen kemerli duvarlar, cami şadırvanını çevreleyen ana cami yapısının revaklarını andırmaktadır. Müzeye ana karadan yaya köprüsü ile bağlanılmaktadır. Yapı 5 katlı olup içerisinde sergi alanları, eğitim mekanları, kütüphane, tiyatro ve restoran bulunmaktadır.

Katar İslam Eserleri Müzesi

 Katar İslam Eserleri Müzesi

Müzeye girişle birlikte etkileyici bir atmosfer sizi karşılıyor. Girişte yer alan 2 kollu oval merdiven. Yukarıda baktığınızda tavana kadar yükselen bir galeri boşluğu ve tavan kısmında piramidal kubbe. Tam karşınızda ise bütünü ile camla kaplı bir cephe. Cephenin ardında muhteşem Basra Körfezi ve Doha silüeti.

Katar İslam Eserleri Müzesi

İlgili Diğer Yazılar

KATAR HOLDİNG

instagram

106 post
17571 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland