KATAR HOLDİNG
Katar

KATAR HOLDİNG

Batı Afrika’nın Atlantik Okyanusu’na yaslanan Fas kıyılarından, bereketli hilal’in ana vatanı olan Irak’a değin uzanan 400 milyonluk arap alemi resmi dili arapça olan 20 küsür ülkede varlığını sürdürmektedir. Tarihçi Bernard Lewis vb. bazı araştırmacılar Arap aleminin çok parçalı olduğu ve içerisinde farklı etnisiteler içermesi hasebi ile “arapça konuşan toplumlar” şeklinde nitelendirilmesinin daha doğru olduğunu düşünmektedir. Kendi içerisinde farklı kültürel, siyasal ve sosyolojik altyapılara sahip olan bu ülkelerin bazıları tarihsel arka planı ve nüfus çoğunluğu ile ön plana çıkarken bazıları ise ekonomik ve jeopolitik önemleri ile kendisinden söz ettirmektedir.

Yüzölçümü Bursa kadar olan ve çoğunluğunu çalışan göçmenlerin oluşturduğu 2.5 milyon nüfuslu Katar, takriben 150 milyar dolarlık ekonomik hacim ve 100.000 doları bulan kişi başı milli geliri ile Asya Kıtası’nın gözde ülkelerinden biridir. 20.yy. ilk yarısına kadar Osmanlı Devleti hakimiyetinde kalan Katar, 1.Dünya Savaşı öncesinde bölgede oluşan İngiliz Hakimiyetine karşın Emirlikler ve Bahreyn yönetimlerinin aksine el Sani ailesinin yönetiminde Osmanlı’dan yana bir politika izlemiştir. Katar’ın günümüzde komşusu olan ülkelerle yaşadığı politik sorunların izlerine o dönemde rastlanmaktadır.


Eski Katar Emiri Şeyh Hamad

Katar 1995 yılında kansız bir darbe ile babası yurtdışında iken yönetimi ele alan Hamad el Hani’nin 2013 te görevi devrettiği oğlu Şeyh Temim tarafından yönetilmektedir. Yönetime bu şekilde el koyma hali Katar’da bir gelenek halini almıştır. Zira 1972-1995 yılları arasında görev yapan Hamad Al Hani’nin babası Halife Bin Hamad da yönetimi amcasının oğlu Ahmet Bin Ali el Sani’den o yurtdışında iken ele geçirmiştir. Katar’ın Osmanlı’ya bağlı bir sancak statüsünde olduğu 20.yy. sonlarında Muhammed bin Sani yönetimi, devletin kurucusu olarak görülen Şeyh Casim’e kendi isteği ile devretmiştir. yöneticilerin ölümü beklemeden görevi devrediyor olması bir anlamda Katar’a özgü monarşi sistemini oluşturmuştur.

 Katar Emiri Şeyh Temim

Yeraltı kaynakları ile zenginliğini katlayan bir ülke olmanın dışında, Al JazeeraTv kanalına ev sahipliği yapan, Volkswagen’in %17, Barclays firmasının %6’sına vb. sahip olmakla küresel şirket vasfını taşımaktadır. Dünya genelinde küresel şirketlerden hisse ve satın alımlar devlet politikası haline gelmiş durumda.

 Doha Corniche

 Doha Education City Camisi

Bahsini ettiğimiz ekonomik değerlerin yanına kültür, eğitim ve turizmi de eklemek isteyen ülkede bu alanda büyük yatırımlar yer almakta. Bunlardan birisi de Dünya genelinde kalitesi ile adından söz ettiren üniversitelerin kampüslerinin yer aldığı “Doha Education City”dir. Kampüs farklı ülkelerden 10.000 civarında öğrenciyi ağırlamaktadır. Doha’nın bilhassa Kornishe bölgesinde yenilikçi malzeme ve mimari stil ile yapılmış yapılar ülke kartpostallarını süslemektedir (Evet, hala kartpostal bulmanız mümkün).

İlgili Diğer Yazılar

KAHİREDEN DOHA’YA BİR TASARIM ÖYKÜSÜ

instagram

99 post
11654 followers
148 following
 • Dubai mi ? Katar mı ?

Bölgeye dair ilgi duyan herkesçe yapılan bir kıyaslamadır. 2 ülkeye de gitme fırsatımız oldu. 828 metre yüksekliği ile Burj Halife Kulesi Dubai
 • Dünyanın en zengin vatandaşlarının yaşadığı ülkedeyiz. 
Hırsızlık neredeyse yok, işsizlik %1, eğitim ve sağlık hizmetlerinin kalitesi üst seviyede.

Yıllık ortalama 130.000$ gelirle (IMF,2019), bir Türk vatandaşının yaklaşık 11, bir Amerika
 • Bir yapı cephesinin sanat eserine dönüşmüş hali 👏
 • Venedik
 • Burası zerafetin taşa dönüştüğü yer... Doğu Anadolu
 • Bazen etiket değeri yüksek, kalabalık ve popüler yerler yerine, sukunetin hakim olduğu tarih kokan sokaklarda sakince yürümek, kendimizle başbaşa kalmak ve dinginliğin tadını çıkartmak isteriz. 💆🏻‍♀️
Yarım milyonu bulmayan nüfusu ve binleri aşmayan turist rakamı ile doğallığını sürdürmekte olan Bratislava, bu hisleri yaşayabildiğimiz yerlerden birisiydi. 👫☺️
 • Bir yeri gerçekten tanımak, kültürünü öğrenmek, yerel insanlarıyla karşılaşmak istiyorsak, oranın çarşısına gitmeliyiz.

Osmanlı Devleti
 • Tarih boyunca birbirinden farklı pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, doğal güzelliklerden mimari eserlere değin ziyaret edilebilecek pek çok yeri bünyesinde barındıran Kıbrıs