KATAR HOLDİNG
Katar

KATAR HOLDİNG

Batı Afrika’nın Atlantik Okyanusu’na yaslanan Fas kıyılarından, bereketli hilal’in ana vatanı olan Irak’a değin uzanan 400 milyonluk arap alemi resmi dili arapça olan 20 küsür ülkede varlığını sürdürmektedir. Tarihçi Bernard Lewis vb. bazı araştırmacılar Arap aleminin çok parçalı olduğu ve içerisinde farklı etnisiteler içermesi hasebi ile “arapça konuşan toplumlar” şeklinde nitelendirilmesinin daha doğru olduğunu düşünmektedir. Kendi içerisinde farklı kültürel, siyasal ve sosyolojik altyapılara sahip olan bu ülkelerin bazıları tarihsel arka planı ve nüfus çoğunluğu ile ön plana çıkarken bazıları ise ekonomik ve jeopolitik önemleri ile kendisinden söz ettirmektedir.

Yüzölçümü Bursa kadar olan ve çoğunluğunu çalışan göçmenlerin oluşturduğu 2.5 milyon nüfuslu Katar, takriben 150 milyar dolarlık ekonomik hacim ve 100.000 doları bulan kişi başı milli geliri ile Asya Kıtası’nın gözde ülkelerinden biridir. 20.yy. ilk yarısına kadar Osmanlı Devleti hakimiyetinde kalan Katar, 1.Dünya Savaşı öncesinde bölgede oluşan İngiliz Hakimiyetine karşın Emirlikler ve Bahreyn yönetimlerinin aksine el Sani ailesinin yönetiminde Osmanlı’dan yana bir politika izlemiştir. Katar’ın günümüzde komşusu olan ülkelerle yaşadığı politik sorunların izlerine o dönemde rastlanmaktadır.


Eski Katar Emiri Şeyh Hamad

Katar 1995 yılında kansız bir darbe ile babası yurtdışında iken yönetimi ele alan Hamad el Hani’nin 2013 te görevi devrettiği oğlu Şeyh Temim tarafından yönetilmektedir. Yönetime bu şekilde el koyma hali Katar’da bir gelenek halini almıştır. Zira 1972-1995 yılları arasında görev yapan Hamad Al Hani’nin babası Halife Bin Hamad da yönetimi amcasının oğlu Ahmet Bin Ali el Sani’den o yurtdışında iken ele geçirmiştir. Katar’ın Osmanlı’ya bağlı bir sancak statüsünde olduğu 20.yy. sonlarında Muhammed bin Sani yönetimi, devletin kurucusu olarak görülen Şeyh Casim’e kendi isteği ile devretmiştir. yöneticilerin ölümü beklemeden görevi devrediyor olması bir anlamda Katar’a özgü monarşi sistemini oluşturmuştur.

 Katar Emiri Şeyh Temim

Yeraltı kaynakları ile zenginliğini katlayan bir ülke olmanın dışında, Al JazeeraTv kanalına ev sahipliği yapan, Volkswagen’in %17, Barclays firmasının %6’sına vb. sahip olmakla küresel şirket vasfını taşımaktadır. Dünya genelinde küresel şirketlerden hisse ve satın alımlar devlet politikası haline gelmiş durumda.

 Doha Corniche

 Doha Education City Camisi

Bahsini ettiğimiz ekonomik değerlerin yanına kültür, eğitim ve turizmi de eklemek isteyen ülkede bu alanda büyük yatırımlar yer almakta. Bunlardan birisi de Dünya genelinde kalitesi ile adından söz ettiren üniversitelerin kampüslerinin yer aldığı “Doha Education City”dir. Kampüs farklı ülkelerden 10.000 civarında öğrenciyi ağırlamaktadır. Doha’nın bilhassa Kornishe bölgesinde yenilikçi malzeme ve mimari stil ile yapılmış yapılar ülke kartpostallarını süslemektedir (Evet, hala kartpostal bulmanız mümkün).

İlgili Diğer Yazılar

KAHİREDEN DOHA’YA BİR TASARIM ÖYKÜSÜ

instagram

106 post
17577 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland