KAZABLANKA 2.HASAN CAMİİ VE MİMARI PINSEAU
Fas Gezi Mimari Sanat

KAZABLANKA 2.HASAN CAMİİ VE MİMARI PINSEAU

Michel Pinseau 1956 senesinde mimarlık fakültesinden mezun olduğunda, Fas’ın mimarlık tarihine damga vuracağını sanıyoruz ki tahmin edemezdi. 1970’lerde Fas Kralı 2.Hasan ülkedeki tarihi eserleri ayağa kaldırmak amacıyla Paris’teki Unesco kurumu ile görüşür. Mimar seçiminde rota Michel Pinseau’yu gösterecektir.

Kazablanka 2.Hasan Camii

Fez kentinde çalışmalara başlayan mimar, eski yapıların ve kent merkezlerinin yenilenmesi ile ilgilenirken, bir yandan da artan nüfuza karşın yeni imar alanları açmak ile ilgilendi. Eski yapıların yenilenmesi ve yeni yerleşim yerlerini imar etme amacı ile gittiği Fas’ta zamanla çalışmaları, yeni kraliyet yapılarının yapımına dönüşmüştür. Pinseau 20 yıl süren çalışmaları sırasında kraliyet konutları, sosyal konutlar (Rabat), üniversite (Ifrane) ve saray (Agadir) tasarımlarında yer alacaktır.

Kazablanka 2.Hasan Camii

Pinseau’nun 20 yıllık çalışmalarını taçlandırdığı baş yapıt ise şüphesiz birlikte çalıştığı Kral 2.Hasan adına yapılan 2.Hasan Camii’dir.

Rabat 2.Hasan Mezarı

Rabat 2.Hasan Mezarı

2.Hasan, cami yapımına dair isteğini şu sözlerle ifade etmiştir;

Suyun üzerinde bir cami yaptırmak istiyorum, çünkü Allah’ın tahtı su üstündedir. ([Kuran-ı Kerim, Hud Suresi, 7.Ayet] O’nun arşı su üzerinde iken amel bakımından hanginizin daha iyi olduğunu denemek için gökleri ve yeri altı günde yaratan O’dur.) Bu nedenle, oraya ibadet etmeye gelenler, Yaratıcı’nın toprak üzerindeki büyüklüğünü görenler, O’nun gökyüzü ve okyanustaki büyüklüğünü de tahayyül edebilir.

Kazablanka 2.Hasan Camii

Yapımına 1986’da başlanan cami inşaatı 1993 senesinde tamamlanmıştır. İnşaat sırasında 35.000 işçi toplam 50 milyar saat çalışmıştır. Geleneksel Fas mimarisine uygun şekilde yapılan cami, bir kısmı deniz doldurularak oluşturulan 12 hektarlık bir alana kurulmuştur.

Kazablanka 2.Hasan Camii

Kazablanka 2.Hasan Camii

Cami 200 m x 100 m ebatlarındadır. Atlantik Okyanusu’na nazır camiinin içerisinde 25.000, dışında 75.000 olmak üzere toplamda 100.000 kişi aynı anda ibadet edebilmektedir.

Kazablanka 2.Hasan Camii

Geleneksel Fas mimarisinde görmeye alışkın olduğumuz yapısal öğelere camiide birebir denk gelmekteyiz. 6.000 geleneksel sanatçının desteği ile yapılan at nalı kemerler, geometrik desenli kontrast renkli seramikler, keskin beyaz mermer duvar yüzeylere işlenmiş süslemeler, sedir ağaçlı tavanlar, sekiz köşeli yıldız motifleri, avluyu çevreleyen çeşmeler ve daha niceleri…

Kazablanka 2.Hasan Camii Minaresi

200 metre yüksekliğe ve 25 metre genişliğe sahip minareden Mekke’ye doğru 30km uzağa kadar görülebilen lazer ışığı yayılmaktadır. Kuzey Afrika ve Endülüs’te görmeye alışık olduğumuz kare ebatlı ve kuleyi andıran minarelerden esinlenerek yapılan minareyi şehrin pek çok yerinden görmek mümkün.

Kazablanka 2.Hasan Camii Minare Üzeri İşlemeler

Fas’ın geçmiş zenginliğini, günümüz modern ve güçlü yüzü ile birlikte yansıtması istenerek inşa edilen yapı, beraberinde bazı tartışmaları getirmiştir. Oldukça büyük olan camiinin hali ile masrafları yüksek olmuş ve bazı muhalif kesimler bu konuda Kral 2.Hasan’ı hedef almışlardır. Tepkileri azaltmak isteyen 2.Hasan uzun yıllar beraber çalıştıkları mimar Michel Pinseau ile yollarını ayırır. Paris’e geri dönen Pinseau, bizlere ardında İslam mimarisi için değerli bir eser bırakarak, 1999 yılında vefat eder.

 

 

Kullanılan Kaynaklar:
DK Eyewitness Travel Guide: Morocco
https://archiwebture.citedelarchitecture.fr/fonds/FRAPN02_PINSE
https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/obituary-michel-pinseau-1122974.html

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

instagram

115 post
19365 followers
266 following
  • Tabaklarımız boş,şekerlerimiz sahipsiz kaldı.“Tatlımız oldu mu,kombinim uydu mu,evlilik ne zaman,okul bitiyor mu”lardan uzak geçirdiğimiz farklı bir bayram 🥺
Herşeye rağmen bayramın neşesi üzerimize olsun 🥳🍭🎈 #bayram #eid #eidmubarak
  • Koronavorüsten daha tehlikeli birşey var ise o da korona korkusunun oluşturduğu psikolojik travma olsa gerek 😣
Hastalığın ne olduğu ve ne kadar süreceğine dair oluşan belirsizlik ve beraberinde getirdiği kaygı, bizim hastalığa dair bilgi sahibi olma isteğimizi sürekli olarak artırdı.Bilgili,bilgisiz herkesin vaaz verdiği, pek çok kafadan farklı sesin yükseldiği bir gürültünün içerisinde sessizliği arar olduk 🍃
Dünyada günlük olarak açıklanan vaka ve ölüm sayılarına bir rakam ve istatistiksel veri gözüyle değil, bir can olduğu gerçeği ile bakabilmenin gayretindeyiz 😓
İşin belki de en zor kısmı, tüm dünyada pek çok gelişme yaşanırken ve gelecekteki hayatımıza dair pek çok olgu değişecekken,öngörülen 1-2 aylık karantina sürecini kolay atlatabilme adına sanki hiçbir olumsuzluk yaşanmıyormuş gibi davranmaya çalışıyoruz.
Kendimizi mi kandırıyoruz ?
#evdekal
  • Seyahat ve iş planlarını iptal edip,
mümkün mertebe evde vakit geçirmeye çalıştığımız bugünlerde,
somut önlemlerin yanı sıra demoralize olmamanın da önemine inanıyoruz 👐🏻 Yeniden ve tertemiz bir dünyada gezeceğimiz günleri ümit ederek, bir süreliğine ev moduna geçiyoruz. 💆‍♂️💆‍♀️
  • Dünya
  • Bu fotoğrafta 400 yıllık zarafet var.
  • Popüleritenin etkisine henüz maruz kalmayarak tüm doğallığını korumuş olan Oylat
  • Gezi hatıraları her zaman güzel anılardan oluşmuyor. Bizim için bu anılardan birisi Bosna’ya ziyarete gittiğimiz bir Şubat tatilinde gerçekleşti. Bosna
  • 🤫🌲❄