KAZABLANKA 2.HASAN CAMİİ VE MİMARI PINSEAU
Fas Gezi Mimari Sanat

KAZABLANKA 2.HASAN CAMİİ VE MİMARI PINSEAU

Michel Pinseau 1956 senesinde mimarlık fakültesinden mezun olduğunda, Fas’ın mimarlık tarihine damga vuracağını sanıyoruz ki tahmin edemezdi. 1970’lerde Fas Kralı 2.Hasan ülkedeki tarihi eserleri ayağa kaldırmak amacıyla Paris’teki Unesco kurumu ile görüşür. Mimar seçiminde rota Michel Pinseau’yu gösterecektir.

Kazablanka 2.Hasan Camii

Fez kentinde çalışmalara başlayan mimar, eski yapıların ve kent merkezlerinin yenilenmesi ile ilgilenirken, bir yandan da artan nüfuza karşın yeni imar alanları açmak ile ilgilendi. Eski yapıların yenilenmesi ve yeni yerleşim yerlerini imar etme amacı ile gittiği Fas’ta zamanla çalışmaları, yeni kraliyet yapılarının yapımına dönüşmüştür. Pinseau 20 yıl süren çalışmaları sırasında kraliyet konutları, sosyal konutlar (Rabat), üniversite (Ifrane) ve saray (Agadir) tasarımlarında yer alacaktır.

Kazablanka 2.Hasan Camii

Pinseau’nun 20 yıllık çalışmalarını taçlandırdığı baş yapıt ise şüphesiz birlikte çalıştığı Kral 2.Hasan adına yapılan 2.Hasan Camii’dir.

Rabat 2.Hasan Mezarı

Rabat 2.Hasan Mezarı

2.Hasan, cami yapımına dair isteğini şu sözlerle ifade etmiştir;

Suyun üzerinde bir cami yaptırmak istiyorum, çünkü Allah’ın tahtı su üstündedir. ([Kuran-ı Kerim, Hud Suresi, 7.Ayet] O’nun arşı su üzerinde iken amel bakımından hanginizin daha iyi olduğunu denemek için gökleri ve yeri altı günde yaratan O’dur.) Bu nedenle, oraya ibadet etmeye gelenler, Yaratıcı’nın toprak üzerindeki büyüklüğünü görenler, O’nun gökyüzü ve okyanustaki büyüklüğünü de tahayyül edebilir.

Kazablanka 2.Hasan Camii

Yapımına 1986’da başlanan cami inşaatı 1993 senesinde tamamlanmıştır. İnşaat sırasında 35.000 işçi toplam 50 milyar saat çalışmıştır. Geleneksel Fas mimarisine uygun şekilde yapılan cami, bir kısmı deniz doldurularak oluşturulan 12 hektarlık bir alana kurulmuştur.

Kazablanka 2.Hasan Camii

Kazablanka 2.Hasan Camii

Cami 200 m x 100 m ebatlarındadır. Atlantik Okyanusu’na nazır camiinin içerisinde 25.000, dışında 75.000 olmak üzere toplamda 100.000 kişi aynı anda ibadet edebilmektedir.

Kazablanka 2.Hasan Camii

Geleneksel Fas mimarisinde görmeye alışkın olduğumuz yapısal öğelere camiide birebir denk gelmekteyiz. 6.000 geleneksel sanatçının desteği ile yapılan at nalı kemerler, geometrik desenli kontrast renkli seramikler, keskin beyaz mermer duvar yüzeylere işlenmiş süslemeler, sedir ağaçlı tavanlar, sekiz köşeli yıldız motifleri, avluyu çevreleyen çeşmeler ve daha niceleri…

Kazablanka 2.Hasan Camii Minaresi

200 metre yüksekliğe ve 25 metre genişliğe sahip minareden Mekke’ye doğru 30km uzağa kadar görülebilen lazer ışığı yayılmaktadır. Kuzey Afrika ve Endülüs’te görmeye alışık olduğumuz kare ebatlı ve kuleyi andıran minarelerden esinlenerek yapılan minareyi şehrin pek çok yerinden görmek mümkün.

Kazablanka 2.Hasan Camii Minare Üzeri İşlemeler

Fas’ın geçmiş zenginliğini, günümüz modern ve güçlü yüzü ile birlikte yansıtması istenerek inşa edilen yapı, beraberinde bazı tartışmaları getirmiştir. Oldukça büyük olan camiinin hali ile masrafları yüksek olmuş ve bazı muhalif kesimler bu konuda Kral 2.Hasan’ı hedef almışlardır. Tepkileri azaltmak isteyen 2.Hasan uzun yıllar beraber çalıştıkları mimar Michel Pinseau ile yollarını ayırır. Paris’e geri dönen Pinseau, bizlere ardında İslam mimarisi için değerli bir eser bırakarak, 1999 yılında vefat eder.

 

 

Kullanılan Kaynaklar:
DK Eyewitness Travel Guide: Morocco
https://archiwebture.citedelarchitecture.fr/fonds/FRAPN02_PINSE
https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/obituary-michel-pinseau-1122974.html

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

instagram

99 post
11446 followers
154 following
 • Dubai mi ? Katar mı ?

Bölgeye dair ilgi duyan herkesçe yapılan bir kıyaslamadır. 2 ülkeye de gitme fırsatımız oldu. 828 metre yüksekliği ile Burj Halife Kulesi Dubai
 • Dünyanın en zengin vatandaşlarının yaşadığı ülkedeyiz. 
Hırsızlık neredeyse yok, işsizlik %1, eğitim ve sağlık hizmetlerinin kalitesi üst seviyede.

Yıllık ortalama 130.000$ gelirle (IMF,2019), bir Türk vatandaşının yaklaşık 11, bir Amerika
 • Bir yapı cephesinin sanat eserine dönüşmüş hali 👏
 • Venedik
 • Burası zerafetin taşa dönüştüğü yer... Doğu Anadolu
 • Bazen etiket değeri yüksek, kalabalık ve popüler yerler yerine, sukunetin hakim olduğu tarih kokan sokaklarda sakince yürümek, kendimizle başbaşa kalmak ve dinginliğin tadını çıkartmak isteriz. 💆🏻‍♀️
Yarım milyonu bulmayan nüfusu ve binleri aşmayan turist rakamı ile doğallığını sürdürmekte olan Bratislava, bu hisleri yaşayabildiğimiz yerlerden birisiydi. 👫☺️
 • Bir yeri gerçekten tanımak, kültürünü öğrenmek, yerel insanlarıyla karşılaşmak istiyorsak, oranın çarşısına gitmeliyiz.

Osmanlı Devleti
 • Tarih boyunca birbirinden farklı pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, doğal güzelliklerden mimari eserlere değin ziyaret edilebilecek pek çok yeri bünyesinde barındıran Kıbrıs