KAZABLANKA 2.HASAN CAMİİ VE MİMARI PINSEAU
Fas Gezi Mimari Sanat

KAZABLANKA 2.HASAN CAMİİ VE MİMARI PINSEAU

Michel Pinseau 1956 senesinde mimarlık fakültesinden mezun olduğunda, Fas’ın mimarlık tarihine damga vuracağını sanıyoruz ki tahmin edemezdi. 1970’lerde Fas Kralı 2.Hasan ülkedeki tarihi eserleri ayağa kaldırmak amacıyla Paris’teki Unesco kurumu ile görüşür. Mimar seçiminde rota Michel Pinseau’yu gösterecektir.

Kazablanka 2.Hasan Camii

Fez kentinde çalışmalara başlayan mimar, eski yapıların ve kent merkezlerinin yenilenmesi ile ilgilenirken, bir yandan da artan nüfuza karşın yeni imar alanları açmak ile ilgilendi. Eski yapıların yenilenmesi ve yeni yerleşim yerlerini imar etme amacı ile gittiği Fas’ta zamanla çalışmaları, yeni kraliyet yapılarının yapımına dönüşmüştür. Pinseau 20 yıl süren çalışmaları sırasında kraliyet konutları, sosyal konutlar (Rabat), üniversite (Ifrane) ve saray (Agadir) tasarımlarında yer alacaktır.

Kazablanka 2.Hasan Camii

Pinseau’nun 20 yıllık çalışmalarını taçlandırdığı baş yapıt ise şüphesiz birlikte çalıştığı Kral 2.Hasan adına yapılan 2.Hasan Camii’dir.

Rabat 2.Hasan Mezarı

Rabat 2.Hasan Mezarı

2.Hasan, cami yapımına dair isteğini şu sözlerle ifade etmiştir;

Suyun üzerinde bir cami yaptırmak istiyorum, çünkü Allah’ın tahtı su üstündedir. ([Kuran-ı Kerim, Hud Suresi, 7.Ayet] O’nun arşı su üzerinde iken amel bakımından hanginizin daha iyi olduğunu denemek için gökleri ve yeri altı günde yaratan O’dur.) Bu nedenle, oraya ibadet etmeye gelenler, Yaratıcı’nın toprak üzerindeki büyüklüğünü görenler, O’nun gökyüzü ve okyanustaki büyüklüğünü de tahayyül edebilir.

Kazablanka 2.Hasan Camii

Yapımına 1986’da başlanan cami inşaatı 1993 senesinde tamamlanmıştır. İnşaat sırasında 35.000 işçi toplam 50 milyar saat çalışmıştır. Geleneksel Fas mimarisine uygun şekilde yapılan cami, bir kısmı deniz doldurularak oluşturulan 12 hektarlık bir alana kurulmuştur.

Kazablanka 2.Hasan Camii

Kazablanka 2.Hasan Camii

Cami 200 m x 100 m ebatlarındadır. Atlantik Okyanusu’na nazır camiinin içerisinde 25.000, dışında 75.000 olmak üzere toplamda 100.000 kişi aynı anda ibadet edebilmektedir.

Kazablanka 2.Hasan Camii

Geleneksel Fas mimarisinde görmeye alışkın olduğumuz yapısal öğelere camiide birebir denk gelmekteyiz. 6.000 geleneksel sanatçının desteği ile yapılan at nalı kemerler, geometrik desenli kontrast renkli seramikler, keskin beyaz mermer duvar yüzeylere işlenmiş süslemeler, sedir ağaçlı tavanlar, sekiz köşeli yıldız motifleri, avluyu çevreleyen çeşmeler ve daha niceleri…

Kazablanka 2.Hasan Camii Minaresi

200 metre yüksekliğe ve 25 metre genişliğe sahip minareden Mekke’ye doğru 30km uzağa kadar görülebilen lazer ışığı yayılmaktadır. Kuzey Afrika ve Endülüs’te görmeye alışık olduğumuz kare ebatlı ve kuleyi andıran minarelerden esinlenerek yapılan minareyi şehrin pek çok yerinden görmek mümkün.

Kazablanka 2.Hasan Camii Minare Üzeri İşlemeler

Fas’ın geçmiş zenginliğini, günümüz modern ve güçlü yüzü ile birlikte yansıtması istenerek inşa edilen yapı, beraberinde bazı tartışmaları getirmiştir. Oldukça büyük olan camiinin hali ile masrafları yüksek olmuş ve bazı muhalif kesimler bu konuda Kral 2.Hasan’ı hedef almışlardır. Tepkileri azaltmak isteyen 2.Hasan uzun yıllar beraber çalıştıkları mimar Michel Pinseau ile yollarını ayırır. Paris’e geri dönen Pinseau, bizlere ardında İslam mimarisi için değerli bir eser bırakarak, 1999 yılında vefat eder.

 

 

Kullanılan Kaynaklar:
DK Eyewitness Travel Guide: Morocco
https://archiwebture.citedelarchitecture.fr/fonds/FRAPN02_PINSE
https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/obituary-michel-pinseau-1122974.html

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

instagram

106 post
17574 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland