KIBLE MESCİDİ MİNBERİ’NİN HİKAYESİ
Kudüs Mimari

KIBLE MESCİDİ MİNBERİ’NİN HİKAYESİ

Hz.Peygamber’in Mirac’a yükseldiği mekan olan Mescidi Aksa içerisinde yer alan Kıble Mescidi, Mescidi Aksa Camii olarak ta nitelendirilmektedir. Müslümanların 638 yılındaki Kudüs fethinden sonra Hz.Ömer tarafından yaptırılan cami, tahribatı üzerine Emevi Sultanı Abdülmelik bin Mervan tarafından yeniden inşa ettirilmiştir.

Zeytindağı’ndan Kıble Mescidi

Kudüs’ü 1099 yılında işgal eden Haçlı Orduları, camiyi kiliseye çevirmiş ve içerisinde yer alan İslami öğeleri yok etmişlerdir. Bu işgalden 47 sene sonra 1146’da Halep’te doğan, Oğuz Boyu mensubu Mahmud Nureddin Zengi, hayatını Kudüs’ü tekrar İslam toprağı yapmak için harcamaya adamıştır.

Nûreddin Zengî’nin 3 temel hedefi bulunmaktaydı.
1. Suriye’nin Akdeniz kıyılarına ve Sînâ yarımadasına sıkıştırmış olduğu Haçlı devletlerini ortadan kaldırıp Kudüs’ü fethetmek;
2. Mısır’daki Fâtımî Devleti’ne ve Şii yanlısı politikalarına son verip İslâm dünyasını Abbâsî halifesine bağlı tutmak;
3.İstanbul’u fethetmek.

 

Kıble Mescidi Ana Girişi

Zengiler Devleti’nin sultanı bu hedeflerine kendisini o denli adamıştı ki, Beytülmakdis toprakları henüz fethedilmeden Kıble Mescidi için minber yapımı başlatmıştı. Sedir ağacından ahşap malzeme ile kündekari tekniğiyle çivisiz olarak yapılan minber 12 bin parçadan oluşmaktaydı. Minber fildişi, inci ve sedeflerle süslenmişti.

Kıble Mescidi İç Mekanı

Kıble Mescidi İç Mekanı

Yapımı Halep’te tamamlanan minberi Mescide koymak, 20 sene kadar sonra 1187’de Kudüs’ü fetheden ve Nureddin Zengi’nin bir zamanlar kumandanlık görevi vermiş olduğu Eyyübiler Sultanı Salahaddin Eyyübi’ye nasip olacaktır.

Kıble Mescidi Minber Görünümü

Kıble Mescidi Minber Görünümü

Kudüs fethedildiğinde minberden haberdar edilen Salahaddin Eyyübi, minberin Halep’ten getirilerek yerine konulmasını istiyor. Bu sebeple minbere “Salahaddin Minberi” de denmektedir.

Kıble Mescidi Minber Görünümü

Yapımından itibaren 802 sene bozulma ve tahribattan uzak kalmış olan minber 21 Ağustos 1969’da bir kundaklama sonucu çıkan yangında tahrip olmuştur. Minberden geriye yalnız bir kaç parça kalabilmiştir.

Kıble Mescidi Minber Görünümü

Ürdün’de aslına uygun şekilde tekrar yapılan minber, yakılışından 38 yıl sonra 2007’de yerine konulmuştur. Eserin imitasyonu dahi göz alıcı bir güzelliğe sahiptir.

 

 

 

 

İstifade Edilen Kaynaklar:
TDV İslam Ansiklopedisi
Derin Tarih Dergisi Kudüs Özel Sayısı

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

LVİV OPERA EVİ

160 YILDIR YERİ DEĞİŞTİRİLEMEYEN MERDİVEN

KUDÜS’ÜN ÖNEMİ

MESCİDİ AKSA NERESİDİR ?

instagram

106 post
17571 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland