KIBLE MESCİDİ MİNBERİ’NİN HİKAYESİ
Kudüs Mimari

KIBLE MESCİDİ MİNBERİ’NİN HİKAYESİ

Hz.Peygamber’in Mirac’a yükseldiği mekan olan Mescidi Aksa içerisinde yer alan Kıble Mescidi, Mescidi Aksa Camii olarak ta nitelendirilmektedir. Müslümanların 638 yılındaki Kudüs fethinden sonra Hz.Ömer tarafından yaptırılan cami, tahribatı üzerine Emevi Sultanı Abdülmelik bin Mervan tarafından yeniden inşa ettirilmiştir.

Zeytindağı’ndan Kıble Mescidi

Kudüs’ü 1099 yılında işgal eden Haçlı Orduları, camiyi kiliseye çevirmiş ve içerisinde yer alan İslami öğeleri yok etmişlerdir. Bu işgalden 47 sene sonra 1146’da Halep’te doğan, Oğuz Boyu mensubu Mahmud Nureddin Zengi, hayatını Kudüs’ü tekrar İslam toprağı yapmak için harcamaya adamıştır.

Nûreddin Zengî’nin 3 temel hedefi bulunmaktaydı.
1. Suriye’nin Akdeniz kıyılarına ve Sînâ yarımadasına sıkıştırmış olduğu Haçlı devletlerini ortadan kaldırıp Kudüs’ü fethetmek;
2. Mısır’daki Fâtımî Devleti’ne ve Şii yanlısı politikalarına son verip İslâm dünyasını Abbâsî halifesine bağlı tutmak;
3.İstanbul’u fethetmek.

 

Kıble Mescidi Ana Girişi

Zengiler Devleti’nin sultanı bu hedeflerine kendisini o denli adamıştı ki, Beytülmakdis toprakları henüz fethedilmeden Kıble Mescidi için minber yapımı başlatmıştı. Sedir ağacından ahşap malzeme ile kündekari tekniğiyle çivisiz olarak yapılan minber 12 bin parçadan oluşmaktaydı. Minber fildişi, inci ve sedeflerle süslenmişti.

Kıble Mescidi İç Mekanı

Kıble Mescidi İç Mekanı

Yapımı Halep’te tamamlanan minberi Mescide koymak, 20 sene kadar sonra 1187’de Kudüs’ü fetheden ve Nureddin Zengi’nin bir zamanlar kumandanlık görevi vermiş olduğu Eyyübiler Sultanı Salahaddin Eyyübi’ye nasip olacaktır.

Kıble Mescidi Minber Görünümü

Kıble Mescidi Minber Görünümü

Kudüs fethedildiğinde minberden haberdar edilen Salahaddin Eyyübi, minberin Halep’ten getirilerek yerine konulmasını istiyor. Bu sebeple minbere “Salahaddin Minberi” de denmektedir.

Kıble Mescidi Minber Görünümü

Yapımından itibaren 802 sene bozulma ve tahribattan uzak kalmış olan minber 21 Ağustos 1969’da bir kundaklama sonucu çıkan yangında tahrip olmuştur. Minberden geriye yalnız bir kaç parça kalabilmiştir.

Kıble Mescidi Minber Görünümü

Ürdün’de aslına uygun şekilde tekrar yapılan minber, yakılışından 38 yıl sonra 2007’de yerine konulmuştur. Eserin imitasyonu dahi göz alıcı bir güzelliğe sahiptir.

 

 

 

 

İstifade Edilen Kaynaklar:
TDV İslam Ansiklopedisi
Derin Tarih Dergisi Kudüs Özel Sayısı

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

LVİV OPERA EVİ

160 YILDIR YERİ DEĞİŞTİRİLEMEYEN MERDİVEN

KUDÜS’ÜN ÖNEMİ

MESCİDİ AKSA NERESİDİR ?

instagram

post
followers
following