KUDÜS’ÜN ÖNEMİ
Gezi Kudüs

KUDÜS’ÜN ÖNEMİ

Mekke ve Medine’den sonra İslamın 3.Kutsal Beldesi olan Kudüs ve özelinde Mescidi Aksa, bu öneme değer olabilecek pek çok vasfı kendisinde barındırmaktadır.

Kudüs Genel Görünüm

Mescidi Aksa Hz.Adem döneminde Kabe’den 40 yıl sonra inşa edilmişti. Allah adına yapılmış 2.kutsal mekandı. yine bu manada tıpkı Mekke’nin harem sınırları gibi bazı özel yasakların olduğu bir harem sınırına sahiptir. Hicretten 1,5 yıl kadar önce İsra ve Mirac hadiselerinin yaşandığı bu mekan, hicretin 2. yılına dek müslümanların kıblesi oldu.

Hz.Davud Türbesi

Kudüs ve çevresinde Hz.Adem’den itibaren pek çok peygamber yaşamış ve vahiyler alarak ilahi mesajı yaymışlardır. Hz.İbrahim, Hz.İshak, Hz.Yakup, Hz.Davud, Hz.Yusuf ve Hz.Yunus Peygamberlerin Kabirleri Kudüs ve yakın çevresinde yer almaktadır.
Allah Resulu bir seferinde;

” Oraya ( Mescidi Aksa ) git ve içerisinde namaz kıl. Orada kılınan bir namaz, herhangi bir yerde kılınan bin namaz kadar hayırlıdır.” buyurmuştur.

Kudüs sadece İslam için değil Hristiyanlık ve Musevilik adına da önemli bir beldedir. Hristiyanlar Kudüs’te bulunan ve Hz.İsa’nın gömülüp göğe yükseldiğine inandıkları mekan olan Kıyamet Kilisesi’ne gelerek hac ibadetlerini yapmaktalar. Yahudiler ise Kral olarak tanıdıkları Hz.Davud ve Hz.Süleyman’dan onlara miras kalan topraklardır.

Kıyamet Kilisesi

Gethsemani Kilisesi

Gethsemani Kilisesi

Ağlama Duvarı

Kudüs’ün önemini gösteren pek çok sebebi sıralamak mümkün. Sözünü ettiklerimiz bunlardan sadece bir kısmıdır. 6000 yıllık geçmişe sahip bu kutsal belde insanlık ve inanç tarihinin odak noktalarından birisi olmuş ve olmayı sürdürecektir.

 

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

İRTİBAT

Medeniyetin İzinde

Türkiye