KUDÜS’ÜN SAHABE KADISI; UBADE Bin SAMİT
Gezi Kudüs

KUDÜS’ÜN SAHABE KADISI; UBADE Bin SAMİT

Peygamberimizden 15 sene kadar sonra 586 yılında Medine’de doğan sahabe, Peygamberimiz’in katıldığı tüm savaşlara katılmış, pek çok hadis rivayet etmiş, Medine’ye hicretin altyapısını hazırlamış, okuma ve yazma bilgisi ile müminlere eğitim verme görevine nail olmuştur. Sahabe’nin kabri Kudüs’te Kanuni tarafından yapılmış olan Aslanlı Kapı’nın hemen yanında yer alan Yusufiye Mezarlığı’ndadır.

Zeytindağı’ndan Yusufiye Mezarlığı ve Kudüs

Ubade, Medine’ye hicretten bir sene önce yapılmış olan 1.Akabe Biatı’nda yer almıştı. Biat 12 kişilik bir Medine’li grubun Hz.Muhammed(s.a.v.) ile Mekke’nin 3km dışında yer akabe mevkiinde yapılmış, İslam’a giren Medine’liler;

“Hiçbir şeyi Allah’a eş koşmayacaklarına, hırsızlık ve zina yapmayacaklarına, çocuklarını öldürmeyeceklerine, birbirlerine iftira etmeyeceklerine, emirlerine uyacaklarına” dair Hz. Peygamber’e söz verdiler.

Yusufiye Mezarlığı Onarım Tabelası

Medine’ye döndüklerinde çevrelerine İslam’ı tanıtan ve İslam’a girmelerini sağlayan bu kimseler, 1 sene sonra 2.Akabe Biatı’nı yapmış ve Mekke’de zulüm gören Hz.Muhammed(s.a.v.) ve Müslümanları Medine’ye davet etmişlerdi. 622 yılında gerçekleşen hicret ile ensar olan Ubade, bundan 8 yıl sonra Mekke’nin fethinde ensar ordularının kumandanlığını yapacaktır.

Yusufiye Mezarlığı

Yusufiye Mezarlığı

Yusufiye Mezarlığı Ubade Tabelası

Göstermiş olduğu gayretler, onun hayatı boyunca İslam’a büyük hizmetler vermesine vesile olmuştur. Ashab-ı Suffe’deki Müslümanlara Kuran öğretmiş, Hz.Muhammed’in(s.a.v) katipliğini yapmış, vergi memurluğu görevini üstlenmiş, Kudüs kadılığı ve Humus valiliği yapmış, Mısır ve Kıbrıs’ın fethine katılmış, 181 adet hadis rivayet etmiştir.

Ubade Bin. Samit’in Kabri

Suriye valisi Muaviye ile zaman zaman fıkhi meselelerde anlaşmazlık yaşayan Ubade, Medine’ye dönmüş ancak Halife Hz. Ömer’in Ubâde’ye;

“Kendisi gibi insanların bulunmadığı yerlerin hayırsız topraklar sayılacağını”
söylemesi üzerine tekrar Suriye’ye dönmeye ikna olmuştur.

Hayatına pek çok hizmetler sığdıran, 2 metreden uzun iri cüssesi ile ve zenginliğiyle bilinen sahabe, Kudüs’te kendisi gibi mütevazi bir kabirde yatmaktadır.

Ubade Bin. Samit’in Kabri

 

 

 

İstifade Edilen Kaynaklar:

TDV İslam Ansiklopedisi

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

İRTİBAT

Medeniyetin İzinde

Türkiye