LVİV OPERA EVİ
Gezi Mimari Sanat Ukrayna

LVİV OPERA EVİ

Lviv’in kalbinde yer alan opera binası, kentin en bilinen sembolü haline gelmiştir. Gerek mimari üslup, gerek cephe detayları ile dikkatleri üzerine çeken yapı, kent içerisindeki kültür aksının odak noktası halindedir.

Lviv Opera Evi

Opera Evi’nin güneyinde yer alan Taras Shevchenko ve Adam Mickiewicz meydanları, kuzeydeki park alanı ile bütünleşerek Svobody Bulvarı boyunca kültürel bir koridor oluşturmuştur. Tarihi kent sınırlarının hemen doğu sınırını oluşturan yaklaşık 1 km’lik bu alanda 20.yy.’a kadar bir nehir yer almaktaydı.

Taras Shevchenko Anıtı

Adam Mickiewicz Anıtı

Poltava Nehri olarak anılan bu alanda sular, o döneme göre yenilikçi bir fikir ile yer altına alınarak, yeni yapılacak Opera Binası için arazi oluşturulmuş oldu.

Yapıldığı dönemde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun Galiçya Eyalet Merkezi olan Lviv için bu yapının inşası oldukça önemliydi. Zira bu yapı ile akranı olan pek çok Avrupa şehri gibi kültürel zenginliklere sahip olacak ve başkentlik imajını güçlendirecekti.

Lviv Opera Binası Arka Cephesi

Opera Binası’nın projesi, Polonyalı mimar Zygmunt Gorgolewski tarafından tasarlanarak 1897 yılında uygulamaya geçildi. 3 yıl süre bir inşaatın neticesinde yapılan binada ilk gösterim, 1901 yılında “Janek” isimli Karpatlar’daki yaşamı anlatan bir opera oluyor.

Lviv Opera Evi Ana Cephesi

1934-1939 yılları arasında maddi sıkıntılar sebebiyle kapalı kalan Opera Evi, 2 Dünya savaşı yaşamış, Doğu Avrupa ve özelinde Ukrayna tarihinin son yüz yılına şahitlik etmiştir.

Lviv Opera Evi Ana Cephe Üçgen Alınlığı

Neo-Rönesans mimari üslubunun hakim olduğu yapıda, barok ve klasizm akımlarından izler de görülmektedir. Simetrinin hakim olduğu cephelerde, kat silmelerine kabartmalara ve nişlere sıklıkla başvurulmuştur.

Yapının ana giriş cephesindeki çatı üçgen alınlığında pek çok kabartma heykel yer almaktadır. Sanat, müzik ve tiyatroyu tabir eden heykeller Opera Evi’nin yapı karakteristiğini desteklemektedir. Bu cephede yer alan giriş avlusu,  meydanı 3 kemerli sütunlar dizininden görmektedir. Kemerlerin üst kısmında şehrin sembolü olan aslan figürleri yer almaktadır.

Ana Giriş Yanı Heykel Örneği

Yapının iç mekanı, dış mekanla uyumlu şekilde yağlı boya tablolar, heykeller ve kabartmalarla zenginleştirilmiştir.
Yapının bir özelliği ise Avrupa’da ilk betonarme temele sahip olması ve Lviv’in ilk elektrik altyapısına sahip binası olmasıdır.

Bunca özelliği kendinde barındıran Lviv Opera Evi’ni, karşısındaki bir bank bankta oturup dakikalarca incelemek insana büyük keyif vermekte.

 

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

instagram

106 post
17569 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland