LVİV OPERA EVİ
Gezi Mimari Sanat Ukrayna

LVİV OPERA EVİ

Lviv’in kalbinde yer alan opera binası, kentin en bilinen sembolü haline gelmiştir. Gerek mimari üslup, gerek cephe detayları ile dikkatleri üzerine çeken yapı, kent içerisindeki kültür aksının odak noktası halindedir.

Lviv Opera Evi

Opera Evi’nin güneyinde yer alan Taras Shevchenko ve Adam Mickiewicz meydanları, kuzeydeki park alanı ile bütünleşerek Svobody Bulvarı boyunca kültürel bir koridor oluşturmuştur. Tarihi kent sınırlarının hemen doğu sınırını oluşturan yaklaşık 1 km’lik bu alanda 20.yy.’a kadar bir nehir yer almaktaydı.

Taras Shevchenko Anıtı

Adam Mickiewicz Anıtı

Poltava Nehri olarak anılan bu alanda sular, o döneme göre yenilikçi bir fikir ile yer altına alınarak, yeni yapılacak Opera Binası için arazi oluşturulmuş oldu.

Yapıldığı dönemde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun Galiçya Eyalet Merkezi olan Lviv için bu yapının inşası oldukça önemliydi. Zira bu yapı ile akranı olan pek çok Avrupa şehri gibi kültürel zenginliklere sahip olacak ve başkentlik imajını güçlendirecekti.

Lviv Opera Binası Arka Cephesi

Opera Binası’nın projesi, Polonyalı mimar Zygmunt Gorgolewski tarafından tasarlanarak 1897 yılında uygulamaya geçildi. 3 yıl süre bir inşaatın neticesinde yapılan binada ilk gösterim, 1901 yılında “Janek” isimli Karpatlar’daki yaşamı anlatan bir opera oluyor.

Lviv Opera Evi Ana Cephesi

1934-1939 yılları arasında maddi sıkıntılar sebebiyle kapalı kalan Opera Evi, 2 Dünya savaşı yaşamış, Doğu Avrupa ve özelinde Ukrayna tarihinin son yüz yılına şahitlik etmiştir.

Lviv Opera Evi Ana Cephe Üçgen Alınlığı

Neo-Rönesans mimari üslubunun hakim olduğu yapıda, barok ve klasizm akımlarından izler de görülmektedir. Simetrinin hakim olduğu cephelerde, kat silmelerine kabartmalara ve nişlere sıklıkla başvurulmuştur.

Yapının ana giriş cephesindeki çatı üçgen alınlığında pek çok kabartma heykel yer almaktadır. Sanat, müzik ve tiyatroyu tabir eden heykeller Opera Evi’nin yapı karakteristiğini desteklemektedir. Bu cephede yer alan giriş avlusu,  meydanı 3 kemerli sütunlar dizininden görmektedir. Kemerlerin üst kısmında şehrin sembolü olan aslan figürleri yer almaktadır.

Ana Giriş Yanı Heykel Örneği

Yapının iç mekanı, dış mekanla uyumlu şekilde yağlı boya tablolar, heykeller ve kabartmalarla zenginleştirilmiştir.
Yapının bir özelliği ise Avrupa’da ilk betonarme temele sahip olması ve Lviv’in ilk elektrik altyapısına sahip binası olmasıdır.

Bunca özelliği kendinde barındıran Lviv Opera Evi’ni, karşısındaki bir bank bankta oturup dakikalarca incelemek insana büyük keyif vermekte.

 

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

instagram

99 post
11446 followers
154 following
 • Dubai mi ? Katar mı ?

Bölgeye dair ilgi duyan herkesçe yapılan bir kıyaslamadır. 2 ülkeye de gitme fırsatımız oldu. 828 metre yüksekliği ile Burj Halife Kulesi Dubai
 • Dünyanın en zengin vatandaşlarının yaşadığı ülkedeyiz. 
Hırsızlık neredeyse yok, işsizlik %1, eğitim ve sağlık hizmetlerinin kalitesi üst seviyede.

Yıllık ortalama 130.000$ gelirle (IMF,2019), bir Türk vatandaşının yaklaşık 11, bir Amerika
 • Bir yapı cephesinin sanat eserine dönüşmüş hali 👏
 • Venedik
 • Burası zerafetin taşa dönüştüğü yer... Doğu Anadolu
 • Bazen etiket değeri yüksek, kalabalık ve popüler yerler yerine, sukunetin hakim olduğu tarih kokan sokaklarda sakince yürümek, kendimizle başbaşa kalmak ve dinginliğin tadını çıkartmak isteriz. 💆🏻‍♀️
Yarım milyonu bulmayan nüfusu ve binleri aşmayan turist rakamı ile doğallığını sürdürmekte olan Bratislava, bu hisleri yaşayabildiğimiz yerlerden birisiydi. 👫☺️
 • Bir yeri gerçekten tanımak, kültürünü öğrenmek, yerel insanlarıyla karşılaşmak istiyorsak, oranın çarşısına gitmeliyiz.

Osmanlı Devleti
 • Tarih boyunca birbirinden farklı pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, doğal güzelliklerden mimari eserlere değin ziyaret edilebilecek pek çok yeri bünyesinde barındıran Kıbrıs