MEDENİYET KURAN AĞAÇ: SEDİR VE LÜBNAN
Lübnan

MEDENİYET KURAN AĞAÇ: SEDİR VE LÜBNAN

İnsanoğlu tarihte pek çok medeniyetler inşa etmiş, kültürel, bilimsel ve ekonomik anlamda gelişmeler kat ederek bu mirası günümüze aktarmıştır. Bu medeniyetlerden birisi olan Fenikeliler, tarih sahnesine MÖ.2000’lerde çıkmıştır.

Günümüz Lübnan topraklarını kapsayan arazide doğan ve gelişen Fenikeliler,  Sayda, Sidon ve Biblos gibi tarihte yer eden şehirlerde varlıklarını zenginlik içerisinde sürdürmüşlerdir. Bu zenginliğin kaynağı ise yaptıkları deniz ticareti olmuştur. Mısır ve Yunan devletleri arasında ticaret yapmakla birlikte Batı Akdeniz Havzası’nda pek çok ticari koloni kurmuşlardır. Bunlardan en bilineni günümüz Tunus topraklarında yer alan Kartaca’dır.

Fenikeliler’i deniz ticaretine iten en önemli unsur, çağdaşı olan medeniyetlere nazaran az ve tarıma elverişsiz topraklara sahip olmaları idi. Ancak bu topraklar çok önemli bir zenginliğe sahip idi; Sedir Ağacı.

2000 Yıllık Sedir Ağacı Gövdesi ( Beyrut Ulusal Müzesi )

Kumlu, killi ve kireçli toprakları seven, soğuğa dayanıklı olmayıp sıcak ve 1200 ila 2000 rakımları arasında yaşayan sedir ağacı günümüzde ağırlıklı olarak Lübnan ve Toros’larda bulunmaktadır. Ortalama 1000 yıl kadar yaşamakta ve 40m yüksekliğe ulaşabilmektedir. Sedir odunu suya dayanıklı, kolay işlenebilen ve sağlam bir yapıya sahiptir. Bu özellikleri ile sedir ağacından üretilen ahşap malzemeler başta gemi yapımında olmak üzere, mabet, tapınak ve saray gibi anıtsal yapılar ile baraj ve su seti gibi teknik işlevli yapılarda kullanılmıştır. Kullanımı Hitit Dönemi Anadolu’sunda o denli yaygınlaşmıştır ki  sedir ağaçlarının sayısı hızla azalmış ve buna önlem olarak Tokat Erbaa, ve Afyon gibi bazı bölgelerde sedir dikimi yapılmıştır. Yakın dönemde hicaz demiryolunun yapımında da sedir ağacından faydalanılmıştır.

Sedir kadim medeniyetlere öylesine tesir etmiştir ki, Sümerlerin Gılgamış Destanı’ndan Hitit yazıtlarına, Tevrat ve İncil’e değin pek çok ilahi kitapta kendisine yer bulmuştur.

Fenikeliler yaptıkları deniz ticareti ile doğunun bilim, teknik ve zenginliğini Akdeniz’in batısına taşımış, bununla birlikte Mısır ve Grek toplumları arasındaki iletişimi artırmıştır. Bunun bir örneği yazı alanındadır. Mısır hiyerogliflerinden esinlenerek MÖ. 13 yy.da 22 harflik alfabe geliştiren Fenikeliler, bunu Ege’ye aktarmış ve Greklerin Latin alfabesini oluşturmasına temel sağlamışlardır.

Güvercin Kayalıkları ve Akdeniz

Dünya ve özelinde Lübnan tarihinde rol oynayan önemli aktörlerden biri olan sedir ağacı, kar yağışı ve yeşil ormanlara sahip ender Arap ülkelerinden biri olan Lübnan’ın ( Umman’da bol yeşilliğe sahiptir ) bayrağını süslemektedir. Sedir ağaçlı ormanları arkamıza alıp, Akdeniz manzarasında gün batımını izleyip hülyalara dalmak için geç kalmış sayılmazsınız.

İlgili Diğer Yazılar

BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM HİKAYESİ: LÜBNAN’IN VİTRİNİ SOLİDERE

DÜNYA’NIN KÜLTÜR BAŞKENTİ: LÜBNAN

instagram

106 post
17577 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland