MESCİDİ AKSA YANGINI
Gezi Kudüs Mimari

MESCİDİ AKSA YANGINI

“21 Ağustos 1969 sabah yedi sularıydı. Kıble Mescidi’nin minber tarafından alevler yükseliyor, bölge halkı, cami hoparlörlerinden yapılan anonslarla yardıma çağrılıyordu. Yardım çağrısını duyan kadın-erkek, genç-yaşlı herkes Aksa’ya akın etti. Alevler hızla yayılıyordu, korkunç bir sahne vardı.” Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri

Kıble Mescidi Kuzey Ana Girişi

Kıble Mescidi Kuzey Ana Girişi

Mescidi Aksa içerisinde yer alan Kıble Mescidi’nde başlayan yangın bir kaç farklı noktadan başlatılmıştı. yangında ilk hedef caminin minberiydi. Kudüs’ün 1187’de Haçlılar’dan geri alınmasının bir sembolü haline gelen ve Nureddin Zengi tarafından yaptırılıp, yerine konulması Selahaddin Eyyübi’ye nasip olan “Selahaddin Minberi” idi.

 

Kıble Mescidi Minberi

Kıble Mescidi Minberi

Yangın başladığında İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi itfaiyeleri yangına göndermemiş, halkın yangın söndürme faaliyetlerine mani olmaya çalışmıştı. İsrail makamları yangının sorumlusu olarak, Avustralya vatandaşı Siyonist düşünceye sahip Hristiyan Dennis Rohan olarak gösterildi. Bir yabancının böylesine önemli bir yapıyı yakabilecek tertibata destek almaksızın sahip olması düşünülemezdi.

Ağlama Duvarı

Al-Aksa Mescidi’nin yakılması İslam dünyasında tepkilere sebep olmuştu. Bunun üzerine 1969 yılında İslam İşbirliği Örgütü kurularak Rabat’ta ilk toplantısını gerçekleştirdi. Yangına olan tepki kınamaların ötesine geçmemişti. Dönemin İsrail başbakanı Golda Meir yangına dair şunları söyleyecekti;

“Hayatımın en zor anı o yangın haberini duyduğum andı. Çünkü o anda Arap ve Müslümanların sabahleyin sınırlarımızdan akın ederek bizi bulacaklarını sanmıştım ama tepkilerini görünce hayatımın en güzel gününü yaşadım ve anladım ki bu millet hiç uyanmayacağı bir uykuya dalmış.”

Yangının izleri yıllar sonra sarılmaya başlanmış, bu noktada en büyük desteği Ürdün Kralı 2.Abdullah vermiştir. Günümüzde Filistinliler namaz vakitleri haricinde Mescidi Aksa’da nöbet tutmaktadır.

 

 

 

 

İstifade Edilen Kaynaklar:

TDV İslam Ansiklopedisi

Yeni Şafak

Time Türk – Muin Naim

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

instagram

This endpoint has been retired