ORTODOKS HRİSTİYANLIK
Gezi Türkiye

ORTODOKS HRİSTİYANLIK

2,2 milyar nüfuslu Hıristiyan dünyasının, 260 milyonluk kısmını oluşturan Ortdoks mezhebi, yıllarca Bizans’ın koruması altında büyümüş, ve günümüzde varlığını bilhassa Balkanlar ile Rusya’da sürdürmektedir. Hz.İsa’nın yaratılışı, Papa’lara atfedilen sorumluluk, rahiplerin evlenmesi, heykel ve resim çizimine dair yorumlamalarda Ortodoksluk, diğer mezheplerden ayrılmaktadır. Ancak bu ayrımda devletler arası siyasi gelişmelerin etkisi şüphesiz önemlidir.

Tüm Mezheplerce Kabul Gören Kudüs Kıyamet Kilisesi

Hristiyanlık Hz.İsa’nın göğe yükselişinden sonra Hataylı Aziz Paul tarafından temelleri atılarak yayılmış bir dindir. Roma İmparatorluğu’nun olduğu topraklarda filizlenen din, pagan inancına sahip Roma tarafından baskıya uğramaktaydı. Bunun neticesi olarak belli bir kural ve düzen halinde yayılamayan din, her bölgede kendi şartları içerisinde gelişimini sürdürmüştü.

Kudüs Meryem Ana Kilisesi

Allah tarafından Hz.İsa’ya indirilmiş olan İncil, zamanla tahrif olmuş, özgünlüğünden kopmuştur. 313 yılında Batı ve Doğu Roma İmparatorları tarafından günümüz Sırbistan’ın Niş kentinde yayınlanan Milano Fermanı ile Hristiyanlık tüm Roma topraklarında serbest bırakılmıştır.

Belgrad Aziz Sava Ortodoks Katedrali

Belgrad Aziz Sava Ortodoks Katedrali

Edindiği bu hak ile yayılma süreci hızlanan Hristyanlık, her toplumda farklılıklar gösteriyor ve ayrışmaya sebep oluyordu. Bu ayrışmaları ortadan kaldırmak adına ilki 325 yılında İznik’te olmak üzere 7 kez konsül toplandı. Toplantılar pek çok Hristiyan toplumunu kapsayacak katılımda gerçekleşiyordu.

Makedonya Ohri Ortodoks Kilisesi

Bu toplantılar sonucunda çoğunluğu kabulü ile dinin ana kriterleri saptanmaya çalışıldı. Hıristiyanlık’ın temel kaynakları İncil, Havari pederleri, kilise babaları ve kilise öğretmenler olarak belirlendi. Hıristiyanlık’ın yazılı kaynağı olarak Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İnciller’inin sahih olduğu ve diğer örneklerinin yakılması görüşü kabul edildi. Belli Havariler, büyük kilise pederleri ve kilise öğretmenleri belirlenerek, bu kişilerin dine ve din tarihine dair yazdığı şeyler kaynak olarak kabul edildi.

Tiran Ortodoks Katedrali

Bu kimselere göre İmparator, Tanrı’nın yeryüzündeki krallığını onun adına yöneten kişiydi. Dünya üzerinde tek bir Hristiyan devlet olabilirdi ve bu devletin inanç kriterlerini de kiliseler yorumlayabilirdi. Bu doğru yorumun ismi Ortodoksluk’tu.

Üsküp Aziz Klement Kilisesi

Üsküp Aziz Klement Kilisesi

İznik Konsülü’nde alınan en önemli karar Hz.İsa’nın yaratılışı idi. Hz.İsa’nın Allah tarafından yaratıldığını savunan din adamları afaroz edilerek, Hz.İsa’nın Tanrı ile aynı ruhtan olduğu, ezelden gelip ebedi olarak var olacağı inancı kabul edildi.

İznik Konsülü’nün Toplandığı Ayasofya Camii

431 ve 449 yıllarında yapılan Efes konsülleri ile 451 yılında yapılan Kadıköy konsülünde İsa’nın bölünmeyen, ayrılmayan, değişmeyen ve karışmayan iki doğasının (insan ve Tanrı) olduğu şeklindeki öğreti resmî Ortodoksluğa ilave edildi.

Elbette tüm bu süreçlerde alınan kararlara itiraz eden gruplar olmaktaydı. Batı ve Doğu Roma’nın 395 yılında kesin olarak ayrışmasından hemen önce kurulan Roma Vatikan Kilisesi ile İstanbul Ortodoks Kiliseleri, yaşanan siyasi gelişmelerden etkilenmişti.

Vatikan

Örneğin Balkanlarda yer alan Got kavimlerini Vatikan Katolikliğe çekerken, 860 yılında Bulgarlar, 990’lardan sonra da Kiev Rusları, Ortodoks dünyasının içine çekildi. 1054 yılında Katolik ve Ortodoks kiliseleri birleşme ve İslam dünyasına karşı birlikte savaşma fikrine ulaşsa da, bu birleşim halk nazarında kabul görmemiştir.

İstanbul Ayasofya Camii

Nitekim İstanbul’un Osmanlılar’ca fethi sırasında, Ortodoks halk, Katolik devletlerden yardım sağlanmasını istememiş ve meşhur sözü söylemişlerdir;

“Latin külahı görmektense, Türk sarığını yeğlerim”

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

instagram

106 post
17570 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland