SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ
Gezi Hollanda

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

8.yy.’dan  1400-1500’lere kadar Frank İmparatorluğu tarafından yönetilen Hollanda ve çevresi bir eyalete aitti. Başlarında Kont lar bulunur ve eyaletin sahibi sayılırlardı. Halk asiller, tüccarlar ve işçi yada çifçiler olarak sınıflandırılmıştı.

Lahey

1400’lere doğru Avrupa’nın bir ucunu Endülüs Emevileri’nin, diğer ucunu Osmanlı’nın kapatması ve Akdeniz’deki hakimiyet alanlarının azalması, Avrupalıları yeni ticaret yollarının keşfine yöneltti. Endülüs ve Toledo çeviri okulunun etkisi ile de bilimde ilerleme kateden Avrupa, yeni ticaret yollarına yönelmeleri ve denizcilikte gelişmeleri sebebi ile ticarette aşama gösterdiler. Avrupa’daki pek çok sahil kenti Amsterdam gibi  nüfus ve gelişim patlaması yaşadı. O dönemin en önemli kentleri olan Lahey, Ultrecht gibi şehirlerin tüccarları aralarında Hansa Birliği kuruldu. Bu bir nevi şehirler arası ahilik ticaret antlaşmasıydı.

Amsterdam

Bu tüccarlar ticaret yollarındaki güvenliği ortak kaynaktan sağlayıp, bölge idarecilerine karşı ortak ve güçlü tavırlar alabiliyorlardı. Kurulan birlik zamanla genişleyerek Baltık ve İskandinav ülkeleri ile Almanya, Polonya, İspanya ve İngiltere’yi kapsar hale geldi. Birlikte genellikle deniz veya nehir kenarlarındaki, gemi ticaretine uygun şehirler olmaktaydı.

Rotterdam Limanı

Kurulan birlik yüzyıllar içerisinde gerek isim gerek yapı değişikliğine uğramıştır. Günümüzde yer alan Avrupa Birliği, Shengen Vize Alanı ve Gümrük vergisi gibi Avrupa ortak paylaşımlarının temeli Hansa ile atılmıştı.

 

 

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

TUĞRUL BEY

LVİV OPERA EVİ

İRTİBAT

Medeniyetin İzinde

Türkiye