URFA HAÇLI KONTLUĞU
Türkiye

URFA HAÇLI KONTLUĞU

Haçlı Seferleri ve Urfa’nın İşgali:

Ortadoğu ve İslam dünyası 11.yy.da birlikten uzak ve saldırılara açık bir görüntü çizmekte idi. 1071 Malazgirt’teki ağır kayıp sonrası Marmara ve Ege’ye çekilen Bizans’tan boşalan topraklarda Türkler egemen olmuştu.

Irak ve Suriye bölgesinde Abbasi Halifeliğinin koruyucusu durumundaki büyük Selçuklu Devleti’nde otorite bozulmuş ve her bir Selçuklu komutanı kendi beyliğini kurmuştu. Mısır’da ise Şii Fatımi Devleti hakimdi.
O dönemde Ortadoğu Dünya’nın en zengin bölgesiydi. İpek Yolu ticareti ve Doğu Akdeniz limanları bölgeyi zenginleştirmekteydi. Bu dönemde Avrupa’da ise hastalıklar ve açlık boy göstermiş, bilimsel çalışmalardan uzaklaşılmış, Papalık makamı tüm Avrupa siyasetine etkisini göstermeyi sürdürmüş ve siyasi birliktelik sağlanamamıştı.

Böyle bir atmosferde Haçlı çağrısının Avrupalılar için bir umut sağlayacağı düşünüldü. Prof. Dr. Işın Demirkent bir makalesinde Haçlı Seferleri’nin doğuş nedenlerini şöyle izah etmiştir;

“Batı Dünyası Haçlı hareketinin asıl motifini dini unsurlara mal etmektedir. Halbuki Haçlı Seferi düşüncesinin doğuşunda Orta Çağ Avrupa toplumunu zorlayan unsurlar aslında, Avrupa’da yıllardır süre gelen açlığın, yoksulluğun ve topraksızlığın doğurduğu kargaşa idi. Din ve “Kutsal toprakları kurtarma” sloganı ise halkı bu sefere ikna eden motivasyon kaynağı olmuştu.”

Şanlı Urfa Kale Manzrası

Birinci Haçlı Seferi:

1096 yılında yola çıkan Haçlı Ordusu’nun öncü kuvvetleri asi, cüzzam ve suçlulardan oluşmaktaydı. Avrupa içlerinde huzursuzluk oluşturan kitlenin ilk etapta ölmesi ve düşman topraklarında huzursuzluk başlatarak, arkadan gelecek ana ordunun işini kolaylaştırması hedeflenmişti. Sayıları 100.000’i bulan ordu Bizans topraklarından geçiş yaparak, Anadolu Selçukluları’nın elindeki İzmit ve Yalova’yı ele geçirmişti. akabinde Gemlik’i almak üzere hareket eden ordu yol üzerinde, ormanlık alanda pusu kurmuş olan 1.Kılıç Arslan komutasındaki Anadolu Selçulular’ı tarafından imha edildi.

Asilerden oluşan ordunun düzensiz ve zayıf olması 1.Kılıç Arslan’ı yanıltmış ve arkadan gelecek olan düzenli birliklerinden oluşmuş 600.000 kişilik orduyu küçümsemesine sebep olmuştu.
Ana Haçlı Ordusu Anadolu topraklarından büyük kıyımlar yaparak geçmiş, Anadolu Selçuklular’ı karşılarındaki büyük orduya taciz hücumları dışında büyük saldırılarda bulunamamıştır.

Şanlı Urfa Kale Manzarası

Doğudaki İlk Haçlı Devleti; Urfa Kontluğu:

O dönemde Edessa olarak anılan Urfa’da yaşayan Ermenilerin daveti üzerine Haçlı Ordusu’nun Fransız kolu Urfa’ya gelmişti. Baudouin de Boulogne 10 Mart 1098’de şehri teslim alarak 40 yıl sürecek bir hakimiyeti başlatmış olur. 40 yıllık süreçte bir kaç kez el değiştiren yönetime son olarak 1131’de 2.Joselin geçer.

Haçlı Seferinin de etkisi ile Ortadoğu’da gücü zayıflayan Büyük Selçuklu Devleti’nde komutanlar kendi beyliklerini kurma yoluna gitmişlerdir. Van Gölü çevresinde Ahlatşah, Midyat ve Diyarbakır’da Artuk, Hazar Gölü civarında İldeniz, Musul’da Zengi, ve Suriye’de Böri devletleri oluşmuştu.

Urfa Kalesi Etekleri

Doğu Akdeniz sahillerinde Urfa Kontluğu ile paralel zamanlarda Antakya ve Trablus Kontlukları kurulmuştu. Kudüs, Selçuklular kuzeyde Haçlılar ile savaşırken bundan istifade edip güneyden saldıran Şii Fatımi Devleti’nin elinde idi. Fatımi’ler Kudüs’ü 15 Temmuz 1099 tarihinde Haçlılar’a tesim etti. bu teslim sırasında kaynaklardan yer alan bilgiye göre binlerce Müslüman vahşice katledildi.

Zengi Devleti kurucusu olan Oğuzlar’ın Avşar boyundan İmameddin Zengi ümmet birliği fikrini savunmakta idi. Zengi’ye göre öncelikle Müslüman bölgelerinde birlik sağlanıp akabinde Haçlılara karşı saldırıya geçilmeliydi.

Bu hedef doğrultusunda Artuklu ve Böri beyliklerini sona erdirmişti. Zengi akabinde yönünü Urfa’ya çevirdi. Urfa Kont’u 2.Joselin, idareyi başpiskoposa bırakarak Trablus ve Kudüs’ten yardım istemeye gitmişti. Zengi’nin şehri teslim edin çağrısına dışarıdan yardım geleceğini ümid eden Haçlılar teklifi reddetti. ancak hayal ettikleri gibi yardım gelmemişti.

Şehri mancınıklarla döven ve şehir surlarının zayıf olduğu kuzeyden lağımcılara çukur kazdıran Zengi nihayet 24 Aralık 1144’te Urfa’yı fethetti. 2.Joselin bu fethi şehrin dışında çaresizce izlemişti.

Müslümanların Şehre girişi ile Fransız şövalyeler iç kaleye sığınmış, Ermeni halkı dışarıda Selçuklular’a tabiri caizse yem olarak bıraktılar. oluşabilecek üzücü durumdan korkan İmameddin Zengi saldırıları durdurarak halkın ölümüne engel olmuştur.

Urfa balıklı Göl

Peygamberler şehri olarak anılan Urfa’nın fethi İmameddin Zengi’ye İslam dünyasında bir sempati sağlamıştı. O günden bu güne Urfa İslam yönetimi altında olma özelliğini sürdürerek günümüze gelmiştir.

İlgili Diğer Yazılar

ORTODOKS HRİSTİYANLIK

HZ.İBRAHİM’İN MUCİZESİ; URFA BALIKLI GÖL

instagram

106 post
17573 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland