ÜSKÜP Kİ ŞAR DAĞI’NDA DEVAMIYDI BURSA’NIN
Edebiyat Makedonya

ÜSKÜP Kİ ŞAR DAĞI’NDA DEVAMIYDI BURSA’NIN

Üsküp Mustafa Paşa Camisinin yanındayız. Vardar Nehri‘nin güneşte parlayan sularına Osmanlı Çarşısının üzerinden tüm heybeti ile bakıyor. Yapımı 1492’de bitiyor. Avrupa’nın batı ucu Endülüs’te, 1492’de susan ezanlara Avrupa’nın doğu ucundan yanıt verircesine.

Üsküp Mustafa Paşa Cami

Üsküp Mustafa Paşa Cami

Üsküp Mustafa Paşa Cami

Mustafa Paşa Camisinden aşağı doğru bırakıyoruz kendimizi. Dar ve Arnavut kaldırımlı sokaklarda ilerledikçe kalbimize nüfuz eden bir davet hissediyoruz içimizde. Sağlı sollu dükkanlarda baklava, köfte,demleme çay yazıları. Yanından geçtiğimiz bir aralıkta insanlar kahvenin dışına taşmış durumda. Bir Türk takımının Avrupa maçını heyecanla takip ediyorlar.

Üsküp Kapan Han

Üsküp Türk Çarşısı

Sulu Hanı, Çifte Hamam’ı arkamızda bırakıp Murat Paşa Camisini kucaklayan bir meydana geliyoruz. Karşımızda hararetimizi dindirecek olan şırıl şırıl sular akan bir çeşme. Sanki Murat Paşa Camisinden başladığımız yolculukta sokaklar bizi Üsküp ten alıp Bursa’ya getirmişti.

Öyle ya. Tıpkı Üsküp’lü yazar Yahya Kemal Beyatlı’nın dediği gibi;

“Üsküp ki Şar Dağ’ında devâmıydı Bursa’nın.”

Üsküp Murat Paşa Cami

Devam ediyoruz yolculuğa. İstikamet Vardar Nehri’nin ötesine bizi geçirecek olan Tarihi Taş Köprü. Gözlerimiz Yapımı 1469 da biten köprüyü ararken bizleri sırtı Türk tarafına dönük Büyük İskender’in babası 2.Philip’in anıtı karşılıyor. Birkaç adım ilerisinde Karpoş Anıtı var.

Karpoş Anıtı

Osmanlı’nın başarısız 2.Viyana Kuşatması sonucu geri çekilmesini fırsat bilerek Osmanlı’ya karşı isyan başlatan kişi. Türklerce haydut lakabı takılınca Dönemin Avusturya İmparatoru tarafından Dük ilan edilen kişi. 100.000 Müslüman Türk’ün yaşadığı 2 milyonluk Makedonya Devleti açık bir mesaj veriyor anıtlarıyla.

Üsküp Türk Tarafı Girişi 2.Philip Heykeli

Üsküp Türk Tarafı Girişi 2.Philip Heykeli

Osmanlı Devleti Balkanları kaybederken Geride bıraktıklarımıza dair sahiplenmeyişimizi Yaşar Nabi Nayır‘ın eserlerinde görme fırsatı buluyoruz. Üsküp’lü yazar 1936 yılında yazdığı “Göç Yeniden Başlarken” adlı eserinde şunları dile getiriyor;

“Tek ve ayrılmaz Türk topluluğunun, uzun yıllar ana ulusla alâkaları kesilmiş en bahtsız çocuklarla karşı karşıya bulunuyoruz. Bunca zaman kalplerimiz onların ızdıraplarıyla uzaktan kanadı ve bu ızdıraba seyirci vaziyetinde kalmak acziyle kıvrandık. Şimdi onların dertlerini dindirmek, yoksulluklarını unutturmak, göz yaşlarını silmek fırsatı bize veriliyor.”

 

Üsküp Taş Köprü

Anlaşılan o ki o günden bu güne dertler aynı.

 

İlgili Diğer Yazılar

VİYANA’LI STEFAN SWEIG – SATRANÇ

YAHYA KEMAL’İN ÜSKÜP’Ü

ÜSKÜP – MATKA KANYONU

instagram

106 post
17575 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland