ÜSKÜP Kİ ŞAR DAĞI’NDA DEVAMIYDI BURSA’NIN
Edebiyat Makedonya

ÜSKÜP Kİ ŞAR DAĞI’NDA DEVAMIYDI BURSA’NIN

Üsküp Mustafa Paşa Camisinin yanındayız. Vardar Nehri‘nin güneşte parlayan sularına Osmanlı Çarşısının üzerinden tüm heybeti ile bakıyor. Yapımı 1492’de bitiyor. Avrupa’nın batı ucu Endülüs’te, 1492’de susan ezanlara Avrupa’nın doğu ucundan yanıt verircesine.

Üsküp Mustafa Paşa Cami

Üsküp Mustafa Paşa Cami

Üsküp Mustafa Paşa Cami

Mustafa Paşa Camisinden aşağı doğru bırakıyoruz kendimizi. Dar ve Arnavut kaldırımlı sokaklarda ilerledikçe kalbimize nüfuz eden bir davet hissediyoruz içimizde. Sağlı sollu dükkanlarda baklava, köfte,demleme çay yazıları. Yanından geçtiğimiz bir aralıkta insanlar kahvenin dışına taşmış durumda. Bir Türk takımının Avrupa maçını heyecanla takip ediyorlar.

Üsküp Kapan Han

Üsküp Türk Çarşısı

Sulu Hanı, Çifte Hamam’ı arkamızda bırakıp Murat Paşa Camisini kucaklayan bir meydana geliyoruz. Karşımızda hararetimizi dindirecek olan şırıl şırıl sular akan bir çeşme. Sanki Murat Paşa Camisinden başladığımız yolculukta sokaklar bizi Üsküp ten alıp Bursa’ya getirmişti.

Öyle ya. Tıpkı Üsküp’lü yazar Yahya Kemal Beyatlı’nın dediği gibi;

“Üsküp ki Şar Dağ’ında devâmıydı Bursa’nın.”

Üsküp Murat Paşa Cami

Devam ediyoruz yolculuğa. İstikamet Vardar Nehri’nin ötesine bizi geçirecek olan Tarihi Taş Köprü. Gözlerimiz Yapımı 1469 da biten köprüyü ararken bizleri sırtı Türk tarafına dönük Büyük İskender’in babası 2.Philip’in anıtı karşılıyor. Birkaç adım ilerisinde Karpoş Anıtı var.

Karpoş Anıtı

Osmanlı’nın başarısız 2.Viyana Kuşatması sonucu geri çekilmesini fırsat bilerek Osmanlı’ya karşı isyan başlatan kişi. Türklerce haydut lakabı takılınca Dönemin Avusturya İmparatoru tarafından Dük ilan edilen kişi. 100.000 Müslüman Türk’ün yaşadığı 2 milyonluk Makedonya Devleti açık bir mesaj veriyor anıtlarıyla.

Üsküp Türk Tarafı Girişi 2.Philip Heykeli

Üsküp Türk Tarafı Girişi 2.Philip Heykeli

Osmanlı Devleti Balkanları kaybederken Geride bıraktıklarımıza dair sahiplenmeyişimizi Yaşar Nabi Nayır‘ın eserlerinde görme fırsatı buluyoruz. Üsküp’lü yazar 1936 yılında yazdığı “Göç Yeniden Başlarken” adlı eserinde şunları dile getiriyor;

“Tek ve ayrılmaz Türk topluluğunun, uzun yıllar ana ulusla alâkaları kesilmiş en bahtsız çocuklarla karşı karşıya bulunuyoruz. Bunca zaman kalplerimiz onların ızdıraplarıyla uzaktan kanadı ve bu ızdıraba seyirci vaziyetinde kalmak acziyle kıvrandık. Şimdi onların dertlerini dindirmek, yoksulluklarını unutturmak, göz yaşlarını silmek fırsatı bize veriliyor.”

 

Üsküp Taş Köprü

Anlaşılan o ki o günden bu güne dertler aynı.

 

İlgili Diğer Yazılar

VİYANA’LI STEFAN SWEIG – SATRANÇ

YAHYA KEMAL’İN ÜSKÜP’Ü

ÜSKÜP – MATKA KANYONU

İRTİBAT

Medeniyetin İzinde

Türkiye