ÜSKÜP – MATKA KANYONU
Gezi Makedonya

ÜSKÜP – MATKA KANYONU

Üsküp’ün kültürel atmosferinin yanı sıra, kendinizi birazda Makedonya’nın doğasına bırakmak istiyorsanız en iyi seçenek Matka Kanyonu diyebiliriz.

Matka Kanyonu Girişi

Üsküp’e 15km mesafede yer alan 5.000 hektarlık alanda, resmi verilere göre 77 endemik tür kelebek bulunmakta ve bunların 18’i ilk kez Matka’da keşfedilmiştir. Kanyonun çevresi Orta çağdan kalma manastırlar, kiliseler ve kale ile çevrili. 14.yy’dan kalma Aziz Andrew Manastırı, Aziz Nicholas Manastırı ve Aziz Andreas Kiliseleri bu yapılara örnek olarak söylenebilir.

Matka Kanyonu Aziz Andreas Kilisesi

Matka Kanyonu Genel Görünüm

Matka Kanyonu Genel Görünüm

Kanyon üzerine kurulu bir hidroelektrik santral barajı bulunmakta. Günümüzde 5000 hanenin elektriğini karşılayan bu alanı korumak için 2.Dünya Savaşı sırasında 11 kişi can vermiş.

Matka Kanyonu Barajı

Deprem ve sellerden etkilenmeyecek şekilde inşa edilen barajda zaman zaman büyük seller meydana gelmiştir. Yine böyle bir vakitte barajı inşa eden mühendislerden bir tanesi baraj set duvarına çıkmış ve şu sözü söylemiştir;

“Eğer baraj yıkılacak olursa, bırakın onu tasarlayan mühendislerden birini de beraberinde götürsün.”

Matka Kanyonu Genel Görünüm

Kanyon’da dileyenler için butik konaklama alanları da mevcut. Bu atmosferde kalacağınız geceyi ömrünüz boyunca unutmayacağınız kanaatindeyiz.

Matka Kanyonu Konaklama Alanı

Matka Kanyonu Konaklama Alanı

Vodno Dağı‘nın içinden geçen Kanyon boyunca onlarca mağara, yarık ve vadiler yer almakta. Kanyonu dilerseniz yürüyerek dilerseniz de teknelerle gezebilirsiniz.

Matka Kanyonu Genel Görünüm

Matka Kanyonu Genel Görünüm

Kanyonun girişinden biraz içlere doğru gidip insan kalabalığından sıyrıldıkça kendinizi kainatın güzellikleri içerisinde bulacaksınız.

 

 

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

instagram

113 post
22079 followers
241 following
  • Seyahat ve iş planlarını iptal edip,
mümkün mertebe evde vakit geçirmeye çalıştığımız bugünlerde,
somut önlemlerin yanı sıra demoralize olmamanın da önemine inanıyoruz 👐🏻 Yeniden ve tertemiz bir dünyada gezeceğimiz günleri ümit ederek, bir süreliğine ev moduna geçiyoruz. 💆‍♂️💆‍♀️
  • Dünya
  • Bu fotoğrafta 400 yıllık zarafet var.
  • Popüleritenin etkisine henüz maruz kalmayarak tüm doğallığını korumuş olan Oylat
  • Gezi hatıraları her zaman güzel anılardan oluşmuyor. Bizim için bu anılardan birisi Bosna’ya ziyarete gittiğimiz bir Şubat tatilinde gerçekleşti. Bosna
  • 🤫🌲❄
  • "Hayata bir kere geliyoruz. Dünya
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️