VİCTOR HUGO’NUN KALEMİNDEN PARİS – NOTRE DOME’IN KAMBURU
Fransa

VİCTOR HUGO’NUN KALEMİNDEN PARİS – NOTRE DOME’IN KAMBURU

Sanayi devrimi 18.yy da Avrupa’da yükselişe geçmiş ve sosyal yaşamı etkiler hale gelmiştir. Seri üretimler artmış, fabrikaların kurulması ile belli bölgelerde nüfus yoğunlukları artmış, köylerden kentlere göçler başlamış ve şehir banliyölerinde işçi sınıfı oluşmuştur. Bu bir anlamda toplumsal yaşam ve kültürün değişimini beraberinde getirmiştir.

 Notre Dome Katedrali

Geçmişte soylu,tüccar ve köylü gibi sınıflandırmalarla ayrışan Avrupa toplumu, bundan böyle zengin tüccar kesim ve isçi gibi maddi parametrelere göre ayrışmıştır. Materyalizm yükselişe geçmiştir.

Notre Dome Katedrali

Bu sosyal dönüşümlerin içerisinde 1802 yılında Fransa’da doğan şair, oyun yazarı ve romancı Victor Hugo, bu sosyal ortamın etkisi ile Romantik Akım’ın içerisinde yer alacak ve yazacağı eserlerle toplumda  yaşanacak yeni dönüşümlere katkı sağlayacaktır. Napolyon’un subaylığını yapan bir baba ve inançlı bir Katolik olan annenin çocuğu olan Hugo, gençlik yıllarında annesinin de etkisi ile Krala ve Katolik inanca sempati beslemiştir.

 Notre Dome Katedrali

 Yaşı ilerledikçe Cumhuriyetçi fikirleri ön plana çıkan yazar en bilinen eserlerini 1848 devrimine giden dönemde yazmış ve binlerce insanın giyotin ile idam edildiği bu karmaşık siyasal ortamda Romantizmin insana, hayal gücüne ve duygulara değer verişine sığınmıştır. Romantizmin Türkiye’deki yansımasını, Namık Kemal’in 1884 yılında yazmış olduğu Celaleddin Harzemşah oyununda görmekteyiz.

 Notre Dome Katedrali

 Notre Dome Katedrali

Yazarın 1931 de yayımlanan Notre Dome’ın Kamburu adlı eseri bu akımın ilk romanlarındandır. Klasizmin alışılagelmiş yalnız, sevilen ve güçlü kahraman figürlerle dolu karakterlerin yerini, alelade toplumsal figürler ve sıradan halk olarak nitelendirebileceğimiz karakterler almıştır.  Roman bu kişilerin iç dünyalarına yolculuk yapmıştır.

Kitaptaki ana karakterler çirkin yüzlü ve işitme engelli olan yetim Quasimodo, güzel çingene kızı Esmeralda ve Rahip‘tir. Quasimodo ve Rahip Esmerelda’ya sevgi beslerken, Esmeralda ise Genç subay Phoebus’u sevmektedir. pembe diziyi andıran bir aşk hikayesi gibi görünen kitap, bu aşk sarmalının içerisinde esas olarak dönemin toplumsal yaşamı, sınıf farklılıkları ve hayata dair tezatlıkları okuyucuya yansıtmaktadır. Yazarın betimlemelerinde Katolik Hristiyan inancına ve genel anlamda siyaset ve dine yönelik eleştiriler bulunmaktadır.

 Notre Dome Katedrali

Yazdığı bu kitap ile 19.yy da yıkık halde olan Notre Dome’ın şehir planlamacılar tarafından tamamen yıkılmasını önlemiş ve 1845 yılında  onarılmasına vesile olmuştur.

 Notre Dome Katedrali

Yazar ilerleyen yaşlarında kendini siyasete daha fazla kaptıracak ve ülke yönetimi ile ters düşerek sürgüne gönderilecektir. Sürgün yıllarında meşhur Sefiller eserini meydana getiren yazar, bu eserin yanında dikkat çekici bir başka eser daha yazacaktır. içerisinde Hz.Muhammed’e yazdığı bir şiir olan “La Légende des Siècles (Yüzyılların Efsanesi)” eseri. 1859 yılındaki ilk basımında yer alan bu şiir kısmı daha sonraki basımlarda yer almamış ve 1985 senesinde Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi tarafından tekrar yayınlanmıştır.

 Notre Dome Katedrali

Kimilerinin “Acaba Victor Hugo Müslüman mı olmuştu? “ sorusunu sormasını sağlayan bu şiir, bu sorunun çok daha ötesinde entellektüel bir anlam içermektedir. Müslüman olsun yada olmasın, Hz.Muhammed’in yaşamına dair bu denli hakim olduğu gözlemlenen yazarın bu konuya dair pek çok araştırma gerçekleştiriği ortadadır. Yaşadığı dönemin gösterişli ve baskıcı dini atmosferinin içerisinde Hz.Muhammed’in mütevazi yaşamının yazarı etkilemiş olması muhtemeldir. Yazımızı Victor Hugo’nun Muhammed şiirinden satırlar ile sonlandıralım.

“Tufanın sırlarını bilen Nuh’un havası vardı.

Ona danışmaya gelenlere, adil davranırdı

Kimi itiraf eder, kimi güler ve inkâr ederdi

Sessizce dinler, en son konuşurdu kendisi

Ağzından dua ve zikir hiç eksik olmazdı

Çok az yer, karnının üzerine taş koyardı.

Boş durmaz, koyunlarını sağıp oyalanırdı

Oturur yere, elbiselerini kendi yapardı

Artık genç değildi, eski gücü de kalmamıştı

Yine de, herkesten daha fazla oruç tutardı

Altmış üç yaşında, bir ateş sardı vücudunu

Kutsal Kitap Kur’an’ı bir kez daha okudu.”

İlgili Diğer Yazılar

BİR RESSAMIN FIRÇASINDAN PARİS VE NOTRE DOME

NOTRE DOME MİMARİ ÖZELLİKLER

instagram

106 post
17577 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland