VİYANA BELVEDERE SARAYI VE PRENS EUGENE
Avusturya Gezi Mimari Sanat

VİYANA BELVEDERE SARAYI VE PRENS EUGENE

Yapıldığı dönemde kent surlarının dışında kalan Belvedere Sarayı, günümüzde kent merkezinin içerisinde kalan konumu ile bir müzeler kompleksi ve şehir parkı hüviyetini almış durumda.

Belvedere Sarayı Genel Görünüm

Barok üslubun destekçilerinden olan mimar Johann Lucas von Hildebrandt tarafından tasarlanan yapı, Savoy Prensi Eugene’nin yazlık evi olarak inşa edildi. Paris doğumlu ve Savoy ailesine mensup olan prens, Osmanlılar tarafından 1683 yılında yapılan 2.Viyana Kuşatmasında, ve Avusturya İmparatorluğu’nun Belgrad’ı Osmanlılar’dan almak üzere yaptığı kuşatmada komutan olarak görev almıştı. Eugene Osmanlı’ya karşı kazandığı bir savaştan sonra galibiyeti, Avusturya İmparatoru’na şu şekilde aktarmıştır;

“İtiraf etmeye mecburum, Türkler taşıdıkları parlak şöhrete layık bir biçimde dövüştüler. Tam Türk’e yakışır bir ferâgatle ve celâdetle çarpışa çarpışa öldüler. Onların sönüşü, parıltılarla göz kamaştırdıktan sonra sönen şimşekleri andırıyor. Karşımızdan ağır ağır kaybolan bir ziyâ kütlesi gibi, beyaz bir eriyişle çekildiler. Onların mağlubiyetleri de galibiyetleri gibi şanlı ve ibretli.” Ziya Nur Aksun, Osmanlı Tarihi, 2.Cilt, Ötüken Yayınları, 1994, s. 289.

Belvedere Sarayı Genel Görünüm

Belvedere Sarayı Genel Görünüm

Gösterdiği başarılar ona Avusturya’da büyük ün kazandırmıştı. Savaşlar neticesinde kazandığı büyük servet ile yaptırdığı Belvedere Sarayı’na, Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden sanat eserleri getirtti. Avrupa’nın en önemli barok üsluplu saraylarından birisi olan Belvedere aynı zamanda Unesco Dünya Mirası Listesi’ndedir.

Belvedere Sarayı Genel Görünüm

Saray kompleksinde İtalyan Bahçeleri’ni andıran barok üslupta bir saray bahçesi ve saray yapıları yer almakta. Günümüzde müze olarak değerlendirilen yapılarda, Claude Monet, Vincent van Gogh, Max Beckmann ve Gustav Klimt gibi sanatçıların eserleri yer almaktadır.

Belvedere Sarayı Genel Görünüm

Sarayda Yukarı Belvedere, Aşağı Belvedere ve müştemilat gibi farklı yapılar bulunmaktadır.
Yukarı Belvedere 1717-1723 tarihleri arasında inşa edilmiştir. Şehri görebilecek güzel bir manzaraya sahip olan tepeye konumlandırılan yapı halihazırda sanat sergi alanı olarak kullanılmaktadır.

Belvedere Sarayı Genel Görünüm ve Şehir Silueti

Aşağı Belvedere 1712-1716 yılları arasında Prensin gündelik amaçla kullanacağı bir konut olarak yapılmıştır.

Belvedere Sarayı Genel Görünüm

Belvedere Sarayı Çevre Görünümü

Bu kadar kapalı alanda gezdiyseniz artık kendinizi Belvedere’nin güzel bahçelerine bırakabilirsiniz. Peyzaj tasarımcısı Dominique Girard tarafından tasarlanan orta bahçe alanı alt ve üst Belvedere’yi birbirine bağlar. 3 teras katı şeklinde yapılmış bahçede simetri hakimdir.

Belvedere Sarayı Genel Görünüm

Labirenti andıran yeşil duvarlarla yapılmış Gizli Bahçe ve kendinizi ormanlık bir alanda hissedebileceğiniz Alpine Garden gezmenizi tavsiye edeceğimiz diğer bahçe alanlarıdır. Bilhassa Alpine Garden’ı gezerken ağaçlık alanların arasından gözüken heykeller sizleri hayrete düşürebilir.

Belvedere Sarayı Bahçe Görünümü

 

 

Kullanılan Kaynaklar:

https://www.wien.info/en

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

instagram

This endpoint has been retired