VİYANA BELVEDERE SARAYI VE PRENS EUGENE
Avusturya Gezi Mimari Sanat

VİYANA BELVEDERE SARAYI VE PRENS EUGENE

Yapıldığı dönemde kent surlarının dışında kalan Belvedere Sarayı, günümüzde kent merkezinin içerisinde kalan konumu ile bir müzeler kompleksi ve şehir parkı hüviyetini almış durumda.

Belvedere Sarayı Genel Görünüm

Barok üslubun destekçilerinden olan mimar Johann Lucas von Hildebrandt tarafından tasarlanan yapı, Savoy Prensi Eugene’nin yazlık evi olarak inşa edildi. Paris doğumlu ve Savoy ailesine mensup olan prens, Osmanlılar tarafından 1683 yılında yapılan 2.Viyana Kuşatmasında, ve Avusturya İmparatorluğu’nun Belgrad’ı Osmanlılar’dan almak üzere yaptığı kuşatmada komutan olarak görev almıştı. Eugene Osmanlı’ya karşı kazandığı bir savaştan sonra galibiyeti, Avusturya İmparatoru’na şu şekilde aktarmıştır;

“İtiraf etmeye mecburum, Türkler taşıdıkları parlak şöhrete layık bir biçimde dövüştüler. Tam Türk’e yakışır bir ferâgatle ve celâdetle çarpışa çarpışa öldüler. Onların sönüşü, parıltılarla göz kamaştırdıktan sonra sönen şimşekleri andırıyor. Karşımızdan ağır ağır kaybolan bir ziyâ kütlesi gibi, beyaz bir eriyişle çekildiler. Onların mağlubiyetleri de galibiyetleri gibi şanlı ve ibretli.” Ziya Nur Aksun, Osmanlı Tarihi, 2.Cilt, Ötüken Yayınları, 1994, s. 289.

Belvedere Sarayı Genel Görünüm

Belvedere Sarayı Genel Görünüm

Gösterdiği başarılar ona Avusturya’da büyük ün kazandırmıştı. Savaşlar neticesinde kazandığı büyük servet ile yaptırdığı Belvedere Sarayı’na, Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden sanat eserleri getirtti. Avrupa’nın en önemli barok üsluplu saraylarından birisi olan Belvedere aynı zamanda Unesco Dünya Mirası Listesi’ndedir.

Belvedere Sarayı Genel Görünüm

Saray kompleksinde İtalyan Bahçeleri’ni andıran barok üslupta bir saray bahçesi ve saray yapıları yer almakta. Günümüzde müze olarak değerlendirilen yapılarda, Claude Monet, Vincent van Gogh, Max Beckmann ve Gustav Klimt gibi sanatçıların eserleri yer almaktadır.

Belvedere Sarayı Genel Görünüm

Sarayda Yukarı Belvedere, Aşağı Belvedere ve müştemilat gibi farklı yapılar bulunmaktadır.
Yukarı Belvedere 1717-1723 tarihleri arasında inşa edilmiştir. Şehri görebilecek güzel bir manzaraya sahip olan tepeye konumlandırılan yapı halihazırda sanat sergi alanı olarak kullanılmaktadır.

Belvedere Sarayı Genel Görünüm ve Şehir Silueti

Aşağı Belvedere 1712-1716 yılları arasında Prensin gündelik amaçla kullanacağı bir konut olarak yapılmıştır.

Belvedere Sarayı Genel Görünüm

Belvedere Sarayı Çevre Görünümü

Bu kadar kapalı alanda gezdiyseniz artık kendinizi Belvedere’nin güzel bahçelerine bırakabilirsiniz. Peyzaj tasarımcısı Dominique Girard tarafından tasarlanan orta bahçe alanı alt ve üst Belvedere’yi birbirine bağlar. 3 teras katı şeklinde yapılmış bahçede simetri hakimdir.

Belvedere Sarayı Genel Görünüm

Labirenti andıran yeşil duvarlarla yapılmış Gizli Bahçe ve kendinizi ormanlık bir alanda hissedebileceğiniz Alpine Garden gezmenizi tavsiye edeceğimiz diğer bahçe alanlarıdır. Bilhassa Alpine Garden’ı gezerken ağaçlık alanların arasından gözüken heykeller sizleri hayrete düşürebilir.

Belvedere Sarayı Bahçe Görünümü

 

 

Kullanılan Kaynaklar:

https://www.wien.info/en

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

instagram

106 post
17574 followers
194 following
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️
  • Yemek, içerisindeki malzeme ve pişirme tekniğinden yeme adabına değin bir medeniyetin aynasıdır. Toplumun kültür ve tarihine dair referanslar verir. Bunun en güzel örneklerinden biri zengin İran mutfağıdır. Bir İran sofrası adeta Atina
  • Her gezi öncesi olduğu gibi okumalar ve araştırma yaparak Tayland
  • Havalar soğuyunca aklımıza 1 yıl önceki Lviv seyahatimiz düşüverdi. Kentin tarih kokan sokaklarını üşüyerek adımlarken, hemen her sokak başında karşımıza çıkan sevimli kahve kiosklarının verdiği mutluluk tarifsizdi ☺️☕
  • Tayland Gezi Notları; 🔍Vizesiz 🔍Bangkok ve çevresi için en az 3er gün gerekli. 🔍Uçak bileti 
gidiş dönüş 2600 TL ( skyscanner) 🔍Kent içi toplu ulaşım iyi. Kent dışı geziler için internetten uygun fiyatlı rehberli turlar ayarlanabilir. 🔍Trafik yönü ters.Taksi şoförleri çoğunlukla İngilizce bilmiyor. 🔍Gecelik 4 yıldızlı bir otelde 2 kişilik konaklama 400 TL’den başlıyor.100-150 TL aralığında hostel bulmak mümkün.( sadece bayanlara özel var) 🔍Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bir miktar ucuz. 🔍Sokaklarda ağır bir yağ kokusu var. Hassasiyeti olanlar maske götürebilir. 🔍Helal yemek bulmak mümkün. 🔍Nem çok yüksek. Pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. 🔍Ayutthaya, Maeklong Railway Market, Amphawa Floating Market kent dışında gezilebilecek yerler. 🔍Mahanaghon Skywalk,Grand Palace,Wat Pho, Chatuchak Pazarı, Bang Uthit Camii kent içinde gezilebilecek yerler.
  • Piramitler, amfi tiyatrolar, zigguratlar, camiler, tapınak yapıları, saraylar ve yapılış amacı yalnızca işlev görmek olmayan daha pek çok yapı türü. Mimarlık pek çok zaman, bulunduğu dönem ve medeniyetin gücünü ve zihni altyapısını sergileyen bir araç olarak kullanılmıştır. 
Yakın döneme baktığımızda, "Chicago Okulu" olarak adlandırılan fikri ve teknik altyapı ile birlikte günümüzün güç ve ihtişam sembolü olarak gösterilen gökdelenlerin ilki 1885 yılında yapıldı.

10 katlı ve 55 metre yüksekliğindeki "Chicago Home Insurance Building" ilk çelik iskeletli gökdelen olarak tarihe yazılır.

Asansörün icadı, havalandırma ve aydınlatma sistemleri, gelişen inşaat teknolojisi derken, bugün artık 1km yüksekliği aşan yapılardan söz etmekteyiz.

Bu yarışın içerisinde yer almış bir kaç yüksek yapıyı deneyimleme şansımız oldu. Berlin TV Kulesi (368m), Tehran Milad Tower (435m), Dubai Burj Khalifa (828m), Bangkok Mahanakhon (314m). Kıyaslamak gerekirse;

Şüphesiz Burj Khalifa en görkemli olanıydı. Evet çok yüksekti ancak kendinizi uçaktan aşağıya bakıyormuşcasına ortamdan uzak hissediyordunuz. Manzara açısından da yakın plandaki bir iki yapının ötesinde koca bir çölü izliyordunuz. 
Berlin ve Tahran
  • Bangkok dünyanın en fazla turist çeken çeken kenti. Yıllık 23 milyon turist ile Paris, Londra ve İstanbul gibi kentleri geride bırakıyor. Gözlemlerimize göre bunun pek çok sebebi var.

Bangkok ve genelinde Tayland, hem düşük hem de  yüksek bütçeli turislere birbirinden farklı gezi rotaları sunuyor.

Güzel sahilleri, adaları, tarihi alan ve tapınakları, sokak lezzetleri, vahşi yaşam alanları, tropikal alanları, lüks şehir imkanları vb. Turizmde bir çeşitlilik söz konusu. Dolayısıyla 1 seferinde Phuket adalarında temiz suyun keyfini çıkaran bir turist, bir başka sefere kuzey ormanlarının büyülü dünyasında kaybolmak isteyecek.

Turizm aynı zamanda ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. 450milyar dolar civarındaki yıllık hasılanın 100milyar dolarlık kısmı turizmden sağlanıyor. Tapınakların pek çoğuna ücretli girilen ülkede, bu yolla hem budizmin tanıtımı yapılıyor, hemde dini kurumlara büyük gelir sağlanıyor.

Açıkçası yaklaşık 10 günümüzü ayırdığımız bu gezide, belkide Tayland
  • Tayland