VİYANA’DA BİR ENDÜSTRİYEL YAPININ İŞLEV DÖNÜŞÜMÜ; GASOMETER
Avusturya Gezi Mimari

VİYANA’DA BİR ENDÜSTRİYEL YAPININ İŞLEV DÖNÜŞÜMÜ; GASOMETER

Mimari anlamda korunması gereken yapıları ele aldığımızda çoğunlukla ilk olarak aklımıza yüzlerce yıllık geçmişi olan anıtsal ve sivil yapıları getiririz. Peki ya endüstriyel yapılar. Endüstri devrimi ile gelişen kentlerin önemli birer parçası haline gelen üretim yapıları, zamanla işlevini yitirmiş, yıpranmış ve kent içlerinde atıl halde kalarak, zamanla yenilenen kent siluetlerinde olumsuz bir görüntü oluşturmaktalar.

Gasometer İnşa Süreci

Söz konusu yapılar kimi zaman yıkılıyor ve arazileri farklı şekillerde değerlendirilmekte iken kimi zamanda koruma ve yeniden işlevlendirme seçeneği tercih edilmekte. Bu tercihin değerlendirildiği bir örnekte Viyana Gasometer yapıları.

Gasometer Geçmiş Görünüm

İnşa edildiği 1896 yılından 1996 yılına dek gaz depolama alanı olarak kullanılan 4 ayrı yapıdan oluşan kompleks, 100 yıllık çalışma serüveninin ardından kısa bir süreliğine emekliliğe ayrıldı. 1995 yılında ortaya atılan, yapıları konut ve iş merkezine dönüştürme fikri 2001 yıllında ilk meyvelerini vermiştir.

Gasometer Güncel Dış Görünüm

Her bir yapı için 4 ayrı mimar seçilmişti. Gazometreler üst katlarda konut, orta katlarda ofis, zemin katlarda da eğlence ve alışveriş alanı olarak kurgulanacak, 4 ayrı gazometre birbirine köprüler vasıtası ile bağlanacaktı. A blok için Fransız mimar Jean Nouvel, b blok için Avusturyalı Wolf D. Prix, c blok için Avusturyalı Manfred Wehdorn ve d blok için Avusturyalı Wilhelm Holzbauer tasarım amacıyla görevlendirilmişti. Her bir mimar gazometreleri kendi üslubu ile tasarlamış, eklemeler yapmıştır.

Gasometer Plan Şeması

75m yüksekliğinde olan ve kiremit tuğlalı silindir bir çeper şeklindeki yapı kabukları korunarak iç ve dışında müdahaleler gerçekleştirilmiştir. Proje tamamlandığında, 615 dairenin, 4200 kişilik bir etkinlik salonunun, 70 mağaza ve onlarca ofisin olduğu bir kompleks haline gelmiştir.

Gasometer İç Mekan Görünümü

Gasometer İç Mekan Görünümü

Viyana kent merkezinin güneydoğusunda kalan ve metro ile kolayca ulaşabileceğiniz Gasometer için gezi turları düzenlenmekte ve yapıların geçmiş endüstriyel işlevleri ile günümüz işlevini kazanmasına kadarki sürece dair bilgiler verilmektedir.

Gasometer İç Avlu Görünümü

 

 

Kullanılan Kaynaklar:

https://www.wien.info/en

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

instagram

99 post
11654 followers
148 following
 • Dubai mi ? Katar mı ?

Bölgeye dair ilgi duyan herkesçe yapılan bir kıyaslamadır. 2 ülkeye de gitme fırsatımız oldu. 828 metre yüksekliği ile Burj Halife Kulesi Dubai
 • Dünyanın en zengin vatandaşlarının yaşadığı ülkedeyiz. 
Hırsızlık neredeyse yok, işsizlik %1, eğitim ve sağlık hizmetlerinin kalitesi üst seviyede.

Yıllık ortalama 130.000$ gelirle (IMF,2019), bir Türk vatandaşının yaklaşık 11, bir Amerika
 • Bir yapı cephesinin sanat eserine dönüşmüş hali 👏
 • Venedik
 • Burası zerafetin taşa dönüştüğü yer... Doğu Anadolu
 • Bazen etiket değeri yüksek, kalabalık ve popüler yerler yerine, sukunetin hakim olduğu tarih kokan sokaklarda sakince yürümek, kendimizle başbaşa kalmak ve dinginliğin tadını çıkartmak isteriz. 💆🏻‍♀️
Yarım milyonu bulmayan nüfusu ve binleri aşmayan turist rakamı ile doğallığını sürdürmekte olan Bratislava, bu hisleri yaşayabildiğimiz yerlerden birisiydi. 👫☺️
 • Bir yeri gerçekten tanımak, kültürünü öğrenmek, yerel insanlarıyla karşılaşmak istiyorsak, oranın çarşısına gitmeliyiz.

Osmanlı Devleti
 • Tarih boyunca birbirinden farklı pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, doğal güzelliklerden mimari eserlere değin ziyaret edilebilecek pek çok yeri bünyesinde barındıran Kıbrıs