VİYANA’DA BİR ENDÜSTRİYEL YAPININ İŞLEV DÖNÜŞÜMÜ; GASOMETER
Avusturya Gezi Mimari

VİYANA’DA BİR ENDÜSTRİYEL YAPININ İŞLEV DÖNÜŞÜMÜ; GASOMETER

Mimari anlamda korunması gereken yapıları ele aldığımızda çoğunlukla ilk olarak aklımıza yüzlerce yıllık geçmişi olan anıtsal ve sivil yapıları getiririz. Peki ya endüstriyel yapılar. Endüstri devrimi ile gelişen kentlerin önemli birer parçası haline gelen üretim yapıları, zamanla işlevini yitirmiş, yıpranmış ve kent içlerinde atıl halde kalarak, zamanla yenilenen kent siluetlerinde olumsuz bir görüntü oluşturmaktalar.

Gasometer İnşa Süreci

Söz konusu yapılar kimi zaman yıkılıyor ve arazileri farklı şekillerde değerlendirilmekte iken kimi zamanda koruma ve yeniden işlevlendirme seçeneği tercih edilmekte. Bu tercihin değerlendirildiği bir örnekte Viyana Gasometer yapıları.

Gasometer Geçmiş Görünüm

İnşa edildiği 1896 yılından 1996 yılına dek gaz depolama alanı olarak kullanılan 4 ayrı yapıdan oluşan kompleks, 100 yıllık çalışma serüveninin ardından kısa bir süreliğine emekliliğe ayrıldı. 1995 yılında ortaya atılan, yapıları konut ve iş merkezine dönüştürme fikri 2001 yıllında ilk meyvelerini vermiştir.

Gasometer Güncel Dış Görünüm

Her bir yapı için 4 ayrı mimar seçilmişti. Gazometreler üst katlarda konut, orta katlarda ofis, zemin katlarda da eğlence ve alışveriş alanı olarak kurgulanacak, 4 ayrı gazometre birbirine köprüler vasıtası ile bağlanacaktı. A blok için Fransız mimar Jean Nouvel, b blok için Avusturyalı Wolf D. Prix, c blok için Avusturyalı Manfred Wehdorn ve d blok için Avusturyalı Wilhelm Holzbauer tasarım amacıyla görevlendirilmişti. Her bir mimar gazometreleri kendi üslubu ile tasarlamış, eklemeler yapmıştır.

Gasometer Plan Şeması

75m yüksekliğinde olan ve kiremit tuğlalı silindir bir çeper şeklindeki yapı kabukları korunarak iç ve dışında müdahaleler gerçekleştirilmiştir. Proje tamamlandığında, 615 dairenin, 4200 kişilik bir etkinlik salonunun, 70 mağaza ve onlarca ofisin olduğu bir kompleks haline gelmiştir.

Gasometer İç Mekan Görünümü

Gasometer İç Mekan Görünümü

Viyana kent merkezinin güneydoğusunda kalan ve metro ile kolayca ulaşabileceğiniz Gasometer için gezi turları düzenlenmekte ve yapıların geçmiş endüstriyel işlevleri ile günümüz işlevini kazanmasına kadarki sürece dair bilgiler verilmektedir.

Gasometer İç Avlu Görünümü

 

 

Kullanılan Kaynaklar:

https://www.wien.info/en

İlgili Diğer Yazılar

MACAR KİMLİĞİ VE MİMARİYE YANSIMALARI

İÇ SAVAŞIN GÖLGESİNDE UKRAYNA’NIN PARLAYAN YILDIZI; LVİV

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

SHENGEN’İN İLK ADIMLARI; HANSA BİRLİĞİ

TUĞRUL BEY

instagram

113 post
22086 followers
241 following
  • Seyahat ve iş planlarını iptal edip,
mümkün mertebe evde vakit geçirmeye çalıştığımız bugünlerde,
somut önlemlerin yanı sıra demoralize olmamanın da önemine inanıyoruz 👐🏻 Yeniden ve tertemiz bir dünyada gezeceğimiz günleri ümit ederek, bir süreliğine ev moduna geçiyoruz. 💆‍♂️💆‍♀️
  • Dünya
  • Bu fotoğrafta 400 yıllık zarafet var.
  • Popüleritenin etkisine henüz maruz kalmayarak tüm doğallığını korumuş olan Oylat
  • Gezi hatıraları her zaman güzel anılardan oluşmuyor. Bizim için bu anılardan birisi Bosna’ya ziyarete gittiğimiz bir Şubat tatilinde gerçekleşti. Bosna
  • 🤫🌲❄
  • "Hayata bir kere geliyoruz. Dünya
  • Bazen, yıllar öncesi gezilen ve pek çok detayını unuttuğumuz seyahatlerden bize kalacak hisseleri, ancak belirli bir zaman ve demlenme sürecinden sonra alabiliyoruz. Şüphesiz bunu bir kitap, bir film veya herhangi bir yaşanmışlık içinde söylemek mümkün.🙇‍♂️🙇‍♀️