VİYANA’LI STEFAN SWEIG – SATRANÇ
Avusturya Edebiyat

VİYANA’LI STEFAN SWEIG – SATRANÇ

Kitabın adı itibariyle konusunun satranç olduğu düşünülse de çok daha fazlasını içerdiğini söyleyebiliriz. New York’tan Buenos Aires’e hareket eden buharlı bir gemide geçiyor hikaye.
Viyana Genel Görünüm
Bahsi geçen ana karakterlerden biri; iki kelimeyi bir araya getiremeyişi ile dalga geçilen, kalın kafalı ve cahil addedilen lakin satranç konusunda rakip tanımayan Satranç Ustası Czentovic Mirko.
Viyana Genel Görünüm
Bir diğeri ise Dr.B. Yolculuk esnasında yapılan bir satranç partisinde umulmadık şekilde oyuna müdahale eden gizemli karakterdir. Yaklaşık 9 hamle ilerisini görerek Mirko’nun rakibi olan McConnor’a taktikler verir ve Dünya Satranç Şampiyonu Mirko’yu zora sokar.
Viyana Genel Görünüm
Kitaptan okurcasına satranç hamlelerini söyleyerek, herkesi etkileyen ancak bunun farkında olmayan Dr. B’nin hikayesini ele alıyor kitap. Bu hikayede Hitler’in Viyana’ya girişinden itibaren yaşanan baskı ve zorluklar içerisindeki toplumun yok oluşu anlatılıyor.
Viyana Genel Görünüm
Kitapta ilerledikçe Dr.B’nin hikayesinin temelinde, Avusturya’lı zengin bir Yahudi aileden gelen Stefan Zweing’in sürgün hayatında neler yaşadığının ve Dr.B.’nin lise çağlarında amatör bir santranç oyuncusu iken yıllar içerisinde hiç satranç oynamadan nasıl üst düzey satranç ustası haline geldiğine dair soruların cevabını bulacaksınız.
Viyana Genel Görünüm

İlgili Diğer Yazılar

VİYANA SARAY MUTFAĞINDAN ELMALI TURTA TARİFİ

VİYANA BELVEDERE SARAYI VE PRENS EUGENE

VİYANA’DA BİR ENDÜSTRİYEL YAPININ İŞLEV DÖNÜŞÜMÜ; GASOMETER

ÜSKÜP Kİ ŞAR DAĞI’NDA DEVAMIYDI BURSA’NIN

instagram

99 post
11653 followers
148 following
 • Dubai mi ? Katar mı ?

Bölgeye dair ilgi duyan herkesçe yapılan bir kıyaslamadır. 2 ülkeye de gitme fırsatımız oldu. 828 metre yüksekliği ile Burj Halife Kulesi Dubai
 • Dünyanın en zengin vatandaşlarının yaşadığı ülkedeyiz. 
Hırsızlık neredeyse yok, işsizlik %1, eğitim ve sağlık hizmetlerinin kalitesi üst seviyede.

Yıllık ortalama 130.000$ gelirle (IMF,2019), bir Türk vatandaşının yaklaşık 11, bir Amerika
 • Bir yapı cephesinin sanat eserine dönüşmüş hali 👏
 • Venedik
 • Burası zerafetin taşa dönüştüğü yer... Doğu Anadolu
 • Bazen etiket değeri yüksek, kalabalık ve popüler yerler yerine, sukunetin hakim olduğu tarih kokan sokaklarda sakince yürümek, kendimizle başbaşa kalmak ve dinginliğin tadını çıkartmak isteriz. 💆🏻‍♀️
Yarım milyonu bulmayan nüfusu ve binleri aşmayan turist rakamı ile doğallığını sürdürmekte olan Bratislava, bu hisleri yaşayabildiğimiz yerlerden birisiydi. 👫☺️
 • Bir yeri gerçekten tanımak, kültürünü öğrenmek, yerel insanlarıyla karşılaşmak istiyorsak, oranın çarşısına gitmeliyiz.

Osmanlı Devleti
 • Tarih boyunca birbirinden farklı pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, doğal güzelliklerden mimari eserlere değin ziyaret edilebilecek pek çok yeri bünyesinde barındıran Kıbrıs